Projekt DarkSat zklamal: Astronomická pozorování komplikují i nejtmavší satelity Starlink

O problémech, které způsobují satelity Starlink astronomům z celého světa, jsme psali již několikrát. A nyní se zdá, že situace se navzdory snaze SpaceX jen tak nezlepší.

Scientific American totiž upozornil na to, že i méně reflexní satelity – například tzv. DarkSat – jsou stále dost jasné na to, aby výzkum oblohy komplikovaly.

„DarkSat bych nepovažoval za vítězství, ale za dobrý krok správným směrem,“ komentoval to astronom Jeremy Tregloan-Reed z University of Antofagasta v Chile.

Podle Meredith Rawls z University of Washington klíčový problém spočívá v tom, že pokud SpaceX tento problém nevyřeší, jiné společnosti by mohly následovat její precedens a spouštět vlastní satelitní konstelace bez ohledu na potřeby vědců.

V takové situaci by astronomům pravděpodobně nezbylo nic jiného, než začít vážně přemýšlet o nápadu Elona Muska. Ten v dané souvislosti navrhl vybudovat nové orbitální observatoře, které by se nacházely nad satelity blokujícími výhled.

Titulní ilustrační foto: Official SpaceX Photos, CC0

Diskuze (58) Další článek: AMD začalo nabízet kola. Celoodpružený model je vyloženě ostuda

Témata článku: Technologie, SpaceX, Výzkum, Astronomie, Starlink, Elon Musk, Satelit, Dar, Astronom, Scientific American, Astronomické pozorování, Pozorování, Štil, SpaceX Photos, Official SpaceX Photos, Chile, Precedens40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

Vyzývavá krása, rafinovanost, nevinnost i perverzní voyeurské fantazie. Filmaři už se sexu ve filmu nebáli, a tak dala 80. léta vzniknout řadě kultovních ženských erotických symbolů.

Marek Čech
Filmy a seriály
Sci-fi epos Starfield přibližuje v novém videu nebezpečnou zónu Settled Systems

Sci-fi epos Starfield přibližuje v novém videu nebezpečnou zónu Settled Systems

Galaxie vám bude otevřená, ale rozhodně nebude bezpečná.

Michal Maliarov
StarfieldVideo
Recenze filmu Duna. Kultovní sci-fi, na které určitě běžte do kina, než je zase zavřou

Recenze filmu Duna. Kultovní sci-fi, na které určitě běžte do kina, než je zase zavřou

Star Wars pro dospělé, u nichž nás režisér Denis Villeneuve přesvědčuje intenzitou a naléhavostí své autorské vize, jak zprostředkovat románovou mytologii.

Marek Čech
Recenze filmů