Projekt DarkSat zklamal: Astronomická pozorování komplikují i nejtmavší satelity Starlink

O problémech, které způsobují satelity Starlink astronomům z celého světa, jsme psali již několikrát. A nyní se zdá, že situace se navzdory snaze SpaceX jen tak nezlepší.

Scientific American totiž upozornil na to, že i méně reflexní satelity – například tzv. DarkSat – jsou stále dost jasné na to, aby výzkum oblohy komplikovaly.

„DarkSat bych nepovažoval za vítězství, ale za dobrý krok správným směrem,“ komentoval to astronom Jeremy Tregloan-Reed z University of Antofagasta v Chile.

Podle Meredith Rawls z University of Washington klíčový problém spočívá v tom, že pokud SpaceX tento problém nevyřeší, jiné společnosti by mohly následovat její precedens a spouštět vlastní satelitní konstelace bez ohledu na potřeby vědců.

V takové situaci by astronomům pravděpodobně nezbylo nic jiného, než začít vážně přemýšlet o nápadu Elona Muska. Ten v dané souvislosti navrhl vybudovat nové orbitální observatoře, které by se nacházely nad satelity blokujícími výhled.

Titulní ilustrační foto: Official SpaceX Photos, CC0

Diskuze (58) Další článek: AMD začalo nabízet kola. Celoodpružený model je vyloženě ostuda

Témata článku: Technologie, Výzkum, SpaceX, Astronomie, Elon Musk, Starlink, Satelit, SpaceX Photos, Astronom, Precedens, Štil, Astronomické pozorování, Official SpaceX Photos, Pozorování, Chile, Scientific American, Dar, Satelitní komplety na Heureka.czGoogle v Česku skryje náhledy článků. Co to znamená pro uživatele, co to znamená pro vydavatelství

Google v Česku skryje náhledy článků. Co to znamená pro uživatele, co to znamená pro vydavatelství

**Novela autorského zákona čeká na podpis prezidenta. **Zákon má posílit pozici vydavatelů vůči technologickým platformám. **Google už ale řekl, že v Česku raději omezí služby.

Petr Urban
ČeskoAutorské právoPrávo
Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

** Lidstvo se připravuje na kolonizaci Měsíce ** Jednou ze základních surovin, bez nichž se na naší přirozené družici neobejdeme, je nepochybně kyslík ** Kde ho vzít?

Stanislav Mihulka
KolonizaceMěsícO2
Facebook má nejspíš vaše telefonní číslo, i když jste mu ho nikdy nedali. Tímto tajným nástrojem ho můžete smazat

Facebook má nejspíš vaše telefonní číslo, i když jste mu ho nikdy nedali. Tímto tajným nástrojem ho můžete smazat

**Meta poskytuje nástroj na vymazání telefonních čísel a e-mailových adres z Facebooku a Instagramu **V minulosti Mark Zuckebrg popřel, že by Facebook vytvářel stínové profily **Metě teď můžete sebrat klíčové iddentifikátory, pořád o vás ale nejspíš ví mnoho dalšího

Petr Urban
MetaSledováníSociální sítě