Projekt Gunslinger: Unikátní raketa bude na protivníka střílet

  • DARPA pracuje na vývoji nové rakety schopné provést vícero útoků
  • Tzv. Gunslinger ponese palnou zbraň typu leteckého kanonu
  • Laicky řečeno, bude schopen střílet

Agentura amerického Pentagonu pro pokročilé výzkumné projekty, čili DARPA opět přišla s pozoruhodnou myšlenkou. Tentokrát ji napadlo, že by bylo úžasné mít raketu odpalovanou ze vzduchu, která bude jako žádná jiná. Měla by být schopná provést vícero útoků, a to jak na vzdušné, tak i na pozemní cíle. O výjimečnosti této střely vypovídá i název programu – „Gunslinger“, čili „Pistolník“.

Měla by to být raketa s vysokou manévrovací schopností, která ponese účinnou palnou zbraň typu leteckého kanonu a uplatní se v celé řadě různých bojových misí, od vzdušné podpory pozemních jednotek, až po střety s letouny protivníka. Lakonicky řečeno, tahle raketa bude střílet.

Rakety odpalované ze vzduchu jsou obecně buď určené k ničení cílů ve vzduchu anebo k ničení pozemních cílů. V dnešní době je vzácností, že by takové rakety byly univerzální, a použitelné jak na vzdušné, tak i na pozemní cíle. Jedním z mála příkladů je nejnovější verze rakety Sidewinder, čili AIM-9X. Využití těchto raket pro ničení pozemních cílů ale bývá velmi neefektivní.

Raketa Gunslinger by mohla zničit více cílů ve vzduchu nebo na zemi, což její efektivitu pochopitelně výrazně zvyšuje. Jedna taková vypálená raketa může zlikvidovat více letounů nebo třeba více systémů protivzdušné obrany.

Gunslinger by se mohl uplatnit i ve vzdušném boji

Tento projekt agentury DARPA je součástí úsilí US Air Force a US Navy sehnat účinnou zbraň, která by mohla napadnout ze vzduchu pozemní síly protivníka, aniž by přitom byly pilotované letouny ohroženy palbou. Moderní systémy protivzdušné obrany mohou být velmi účinné. Jejich nasazení fatálně ohrožuje i tak osvědčené stroje s ohromnou výdrží, jako je populární A-10 Warthog.

Právě raketa Gunslinger by mohla být zajímavým řešením. Mohla by napadnout více cílů, a přitom nevystaví riziku ani letoun v hodnotě 100 milionů dolarů, ani lidského pilota. Když by došlo k sestřelení Gunslingeru, tak by letectvo přišlo o jednu raketu, zatímco protivník by typicky musel vypálit dvě sofistikované a tudíž drahé rakety země vzduch.

Ještě zajímavější by bylo využití rakety Gunslinger ve vzdušném boji. Pokročilé bojové letouny, jako je F-22 Raptor a F-35 Joint Strike Fighter, by mohly vypustit Gunslinger z velké dálky na hejno letounů protivníka, a po nějaké chvíli ho doprovodit salvou raket vzduch-vzduch středního doletu, jako je třeba AMRAAM.

Protivník se bude muset věnovat střelám AMRAAM a zároveň se bude muset mít na pozoru před Gunslingerem a jeho zbraní, což zvyšuje šance na prolomení jeho obrany.

Titulní foto: Chris Harrison, CC BY 2.0

Diskuze (10) Další článek: Chrome ohrožuje vážná bezpečnostní chyba. Google vydal záplatu, zkontrolujte si aktualizaci

Témata článku: Technologie, Výzkum, Vojenství, Kosmonautika, USA, Raketa, Zbraně, Armáda, Pentagon, DARPA, Letoun, Sidewinder, FATA, AMRAAM, Vícero, Kanón, US Air Force, Země-vzduch, US Navy, Palná zbraň, Pozemní cíl, Vzduch, R G B, Chris Harrison, AMRJak je možné, že plachetnice pluje třikrát rychleji než vítr, který ji pohání

Jak je možné, že plachetnice pluje třikrát rychleji než vítr, který ji pohání

** Některé závodní trimarány překonají rychlost větru, který je pohání ** Jak je něco takového vůbec možné? Neporušují zákony fyziky? ** Ale vůbec ne. Stačí si připomenout sčítání vektorů

Jakub Čížek
JachtaFyzikaTechnologie
Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

** Lidstvo se připravuje na kolonizaci Měsíce ** Jednou ze základních surovin, bez nichž se na naší přirozené družici neobejdeme, je nepochybně kyslík ** Kde ho vzít?

Stanislav Mihulka
KolonizaceMěsícO2
Konec českého poskytovatele internetu v přímém přenosu. Připomíná to krachující energetické firmy
Lukáš Václavík
CETINPoskytovatelé internetuPřipojení k internetu
Facebook má nejspíš vaše telefonní číslo, i když jste mu ho nikdy nedali. Tímto tajným nástrojem ho můžete smazat

Facebook má nejspíš vaše telefonní číslo, i když jste mu ho nikdy nedali. Tímto tajným nástrojem ho můžete smazat

**Meta poskytuje nástroj na vymazání telefonních čísel a e-mailových adres z Facebooku a Instagramu **V minulosti Mark Zuckebrg popřel, že by Facebook vytvářel stínové profily **Metě teď můžete sebrat klíčové iddentifikátory, pořád o vás ale nejspíš ví mnoho dalšího

Petr Urban
MetaSledováníSociální sítě
Recenze mobilu Sony Xperia 5 IV. Povedený skoro kompakt, který trpí na horečky

Recenze mobilu Sony Xperia 5 IV. Povedený skoro kompakt, který trpí na horečky

** Sony opět zvládlo dát maximum funkcí do kompaktního těla ** Povedly se foťáky s přirozeným zobrazením scény ** Cena může být až příliš sebevědomá

Jan Pánek
Vlajková loďRecenze