Prokletí Boeingů 737 pokračuje: podle FAA může po vzletu dojít k samovolnému vypnutí motorů

Zahájení zkušebních letů Boeingů 737 Max na konci června vyvolalo naději, že by se tyto stroje mohly po více než roční odstávce vrátit na oblohu. Stávající zjištění americké Federální letecké správy (Federal Aviation Administration; FAA) však uštědřuje jednomu z největších výrobců letadel další ránu.

FAA po několika zaznamenaných incidentech varuje letecké společnosti před nepříjemným problémem, spočívajícím v tom, že po startu může dojít k zaseknutí ventilu motoru a výpadku tahu. Jistě není nutné vysvětlovat, jak katastrofální následky může taková situace způsobit.

Problémy Boeingů 737

Problém se týká Boeingů 737-300, 737-400, 737-500, 737-600, 737-700, 737-700C, 737-800, 737-900 a 737-900ER. Směrnice FAA vyzývá provozovatele těchto strojů ke kontrole vnitřní části ventilu, u kterého může dojít k zablokování v otevřené poloze.

Tento ventil se otevírá během vzletové fáze. Při dosažení letové hladiny a snížení výkonu motoru může dojít k jeho zaseknutí v otevřené poloze. Následkem toho pak může nastat ztráta výkonu jednoho či obou motorů bez možnosti jejich restartu.

Letecká správa vydala nouzovou směrnici po čtyřech podobných případech, při kterých došlo k vypnutí jednoho ze dvou motorů letadla. Následné vyšetřování ukázalo, že důvodem byla koroze vnitřních částí. Existují tak důvodné obavy, že by mohlo dojít ke stejné závadě na obou motorech současně.

Nebezpečí v oblacích

„Koroze ventilů na obou motorech by mohla vést ke ztrátě výkonu bez možnosti restartu,“ zdůrazňuje FAA s tím, že taková situace může skončit vynuceným přistáním mimo letiště. Důvodem koroze je pravděpodobně dlouhodobá odstávka strojů způsobená pandemií COVID-19, během níž rapidně klesla poptávka po letecké dopravě.

FAA definuje, že kontrolu ventilu je nutné provést u všech letadel výše uvedených typů, pokud během sedmi dnů neabsolvovala alespoň jeden let. Jedinou výjimkou je situace, kdy je třeba letadlo přemístit na jiné místo, kde může být provedeno toto posouzení a případná oprava.

Pro Boeing je to další špatná zpráva po krizi kolem letounů 737 Max, která začala v loňském roce. Počátkem července výrobce letadel potvrdil „významné dopady COVID-19“ na dodávky – ve druhém čtvrtletí roku 2020 se mu podařilo dodat zákazníkům pouze 20 letadel, což je o 30 méně ve srovnání se stejným obdobím loňského roku.

Diskuze (22) Další článek: Nová verze Telegramu přináší animované profilovky či možnost poslat až 2 GB velký soubor

Témata článku: Technika, Bezpečnost, Doprava, Letadla, Létání, Boeing, Motory, Vypnutí motorů, Vzlet, Prokletí, Vypnutí, Letadlo, Letecká správa, Motor, Federální letecká správa, Koroze, FAA, VentilWindows 2.0 mají 35. narozeniny. Nainstalovali jsme je. Chybí hlavní panel, ale okna už se překrývají

Windows 2.0 mají 35. narozeniny. Nainstalovali jsme je. Chybí hlavní panel, ale okna už se překrývají

**Windows 2.0 byly představeny 9. prosince 1987. **Oproti předchůdci se okna mohla překrývat a plochu začaly plnit ikony. **Centrálním bodem platformy byl správce souborů, nechyběly některé klasické nástroje jako Malování.

Petr Urban
Operační systémyMicrosoftWindows
Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

** Lidstvo se připravuje na kolonizaci Měsíce ** Jednou ze základních surovin, bez nichž se na naší přirozené družici neobejdeme, je nepochybně kyslík ** Kde ho vzít?

Stanislav Mihulka
KolonizaceMěsícO2
Netušené možnosti úprav prostředí od Samsungu. V Česku je k dispozici aplikace Good Lock

Netušené možnosti úprav prostředí od Samsungu. V Česku je k dispozici aplikace Good Lock

** Uživatelé Samsungů se konečně dočkali ** V Česku je čerstvě dostupná aplikace Good Lock ** Otevírají se tak zcela nové možnosti úpravy vzhledu a funkcí systému

Martin Chroust
Good LockOne UIUživatelské prostředí
Facebook má nejspíš vaše telefonní číslo, i když jste mu ho nikdy nedali. Tímto tajným nástrojem ho můžete smazat

Facebook má nejspíš vaše telefonní číslo, i když jste mu ho nikdy nedali. Tímto tajným nástrojem ho můžete smazat

**Meta poskytuje nástroj na vymazání telefonních čísel a e-mailových adres z Facebooku a Instagramu **V minulosti Mark Zuckebrg popřel, že by Facebook vytvářel stínové profily **Metě teď můžete sebrat klíčové iddentifikátory, pořád o vás ale nejspíš ví mnoho dalšího

Petr Urban
MetaSledováníSociální sítě