Bezpečnost | Letadla | Boeing

Prokletí Boeingů 737 pokračuje: podle FAA může po vzletu dojít k samovolnému vypnutí motorů

Zahájení zkušebních letů Boeingů 737 Max na konci června vyvolalo naději, že by se tyto stroje mohly po více než roční odstávce vrátit na oblohu. Stávající zjištění americké Federální letecké správy (Federal Aviation Administration; FAA) však uštědřuje jednomu z největších výrobců letadel další ránu.

FAA po několika zaznamenaných incidentech varuje letecké společnosti před nepříjemným problémem, spočívajícím v tom, že po startu může dojít k zaseknutí ventilu motoru a výpadku tahu. Jistě není nutné vysvětlovat, jak katastrofální následky může taková situace způsobit.

Problémy Boeingů 737

Problém se týká Boeingů 737-300, 737-400, 737-500, 737-600, 737-700, 737-700C, 737-800, 737-900 a 737-900ER. Směrnice FAA vyzývá provozovatele těchto strojů ke kontrole vnitřní části ventilu, u kterého může dojít k zablokování v otevřené poloze.

Tento ventil se otevírá během vzletové fáze. Při dosažení letové hladiny a snížení výkonu motoru může dojít k jeho zaseknutí v otevřené poloze. Následkem toho pak může nastat ztráta výkonu jednoho či obou motorů bez možnosti jejich restartu.

Letecká správa vydala nouzovou směrnici po čtyřech podobných případech, při kterých došlo k vypnutí jednoho ze dvou motorů letadla. Následné vyšetřování ukázalo, že důvodem byla koroze vnitřních částí. Existují tak důvodné obavy, že by mohlo dojít ke stejné závadě na obou motorech současně.

Nebezpečí v oblacích

„Koroze ventilů na obou motorech by mohla vést ke ztrátě výkonu bez možnosti restartu,“ zdůrazňuje FAA s tím, že taková situace může skončit vynuceným přistáním mimo letiště. Důvodem koroze je pravděpodobně dlouhodobá odstávka strojů způsobená pandemií COVID-19, během níž rapidně klesla poptávka po letecké dopravě.

FAA definuje, že kontrolu ventilu je nutné provést u všech letadel výše uvedených typů, pokud během sedmi dnů neabsolvovala alespoň jeden let. Jedinou výjimkou je situace, kdy je třeba letadlo přemístit na jiné místo, kde může být provedeno toto posouzení a případná oprava.

Pro Boeing je to další špatná zpráva po krizi kolem letounů 737 Max, která začala v loňském roce. Počátkem července výrobce letadel potvrdil „významné dopady COVID-19“ na dodávky – ve druhém čtvrtletí roku 2020 se mu podařilo dodat zákazníkům pouze 20 letadel, což je o 30 méně ve srovnání se stejným obdobím loňského roku.

Diskuze (22) Další článek: Nová verze Telegramu přináší animované profilovky či možnost poslat až 2 GB velký soubor

Témata článku: Technika, Bezpečnost, Doprava, Letadla, Létání, Boeing, Motory, Prokletí, Ventil, Motor, Koroze, Letadlo, Vypnutí, Federální letecká správa, Letecká správa, Vzlet, Vypnutí motorů


Určitě si přečtěte

Nejlepší aplikace na předpověď počasí: Kde nejlépe zjistit, co zrovna chcete vědět

Nejlepší aplikace na předpověď počasí: Kde nejlépe zjistit, co zrovna chcete vědět

Obecných aplikací na předpověď počasí je nespočet, jenže často skončí jen u základní informace o počasí a nenabídnou odpovědi na řadu praktických otázek. A tak jsme si položili právě několik takových otázek a hledali aplikace či meteoslužby, které nám nejlépe odpoví.

Karel Kilián | 4

AR není ani po letech žádný trhák. Teď to zkusí Hybri, který svleče vaše kamarádky

AR není ani po letech žádný trhák. Teď to zkusí Hybri, který svleče vaše kamarádky

** Rozšířené realitě i po letech chybí praktické využití ** Selhaly mobilní aplikace i AR brýle ** Floridské studio to proto zkusí přes bizarní erotiku Hybri

Jakub Čížek | 20

Na měsíc jsem opustil Google a potupně se zase vrátil zpět (komentář)

Na měsíc jsem opustil Google a potupně se zase vrátil zpět (komentář)

** Zkusil jsem se zbavit závislosti na vyhledávači od Googlu ** Jako alternativy posloužily Bing, Seznam a DuckDuckGo ** Mají své silné stránky, ale i nepřekonatelná negativa

Lukáš Václavík | 58

Zahodil jsem Windows, přešel na Linux a nezbláznil se z toho

Zahodil jsem Windows, přešel na Linux a nezbláznil se z toho

** Měsíc jsem se nedotkl Windows a byl závislý jen na Linuxu ** Jaká byla pozitiva a negativa přechodu? ** Se kterými aplikacemi jsem (ne)zápasil a které bych doporučil?

Lukáš Václavík | 217

Je to dobré, cetky z AliExpressu budou nejspíše relativně levné i v roce 2021

Je to dobré, cetky z AliExpressu budou nejspíše relativně levné i v roce 2021

** V roce 2021 začneme platit DPH i u laciného zboží z asijských e-shopů ** Daň ale budeme většinou platit už na e-shopech ** Nemusíte se bát zdlouhavého a drahého celního řízení

Jakub Čížek | 75