Prokletí Boeingů 737 pokračuje: podle FAA může po vzletu dojít k samovolnému vypnutí motorů

Zahájení zkušebních letů Boeingů 737 Max na konci června vyvolalo naději, že by se tyto stroje mohly po více než roční odstávce vrátit na oblohu. Stávající zjištění americké Federální letecké správy (Federal Aviation Administration; FAA) však uštědřuje jednomu z největších výrobců letadel další ránu.

FAA po několika zaznamenaných incidentech varuje letecké společnosti před nepříjemným problémem, spočívajícím v tom, že po startu může dojít k zaseknutí ventilu motoru a výpadku tahu. Jistě není nutné vysvětlovat, jak katastrofální následky může taková situace způsobit.

Problémy Boeingů 737

Problém se týká Boeingů 737-300, 737-400, 737-500, 737-600, 737-700, 737-700C, 737-800, 737-900 a 737-900ER. Směrnice FAA vyzývá provozovatele těchto strojů ke kontrole vnitřní části ventilu, u kterého může dojít k zablokování v otevřené poloze.

Tento ventil se otevírá během vzletové fáze. Při dosažení letové hladiny a snížení výkonu motoru může dojít k jeho zaseknutí v otevřené poloze. Následkem toho pak může nastat ztráta výkonu jednoho či obou motorů bez možnosti jejich restartu.

Letecká správa vydala nouzovou směrnici po čtyřech podobných případech, při kterých došlo k vypnutí jednoho ze dvou motorů letadla. Následné vyšetřování ukázalo, že důvodem byla koroze vnitřních částí. Existují tak důvodné obavy, že by mohlo dojít ke stejné závadě na obou motorech současně.

Nebezpečí v oblacích

„Koroze ventilů na obou motorech by mohla vést ke ztrátě výkonu bez možnosti restartu,“ zdůrazňuje FAA s tím, že taková situace může skončit vynuceným přistáním mimo letiště. Důvodem koroze je pravděpodobně dlouhodobá odstávka strojů způsobená pandemií COVID-19, během níž rapidně klesla poptávka po letecké dopravě.

FAA definuje, že kontrolu ventilu je nutné provést u všech letadel výše uvedených typů, pokud během sedmi dnů neabsolvovala alespoň jeden let. Jedinou výjimkou je situace, kdy je třeba letadlo přemístit na jiné místo, kde může být provedeno toto posouzení a případná oprava.

Pro Boeing je to další špatná zpráva po krizi kolem letounů 737 Max, která začala v loňském roce. Počátkem července výrobce letadel potvrdil „významné dopady COVID-19“ na dodávky – ve druhém čtvrtletí roku 2020 se mu podařilo dodat zákazníkům pouze 20 letadel, což je o 30 méně ve srovnání se stejným obdobím loňského roku.

Diskuze (23) Další článek: Nová verze Telegramu přináší animované profilovky či možnost poslat až 2 GB velký soubor

Témata článku: Technika, Bezpečnost, Doprava, Letadla, Létání, Boeing, Motory, Letecká správa, Ventil, Letadlo, Federální letecká správa, Vzlet, Vypnutí, Motor, FAA, Koroze, Vypnutí motorů, ProkletíŠvýcaři legalizovali sebevražednou kapsli Sarco vytištěnou na 3D tiskárně

Švýcaři legalizovali sebevražednou kapsli Sarco vytištěnou na 3D tiskárně

** Firma Exit International chce usnadnit proces asistované sebevraždy ** Jako řešení nabízí „kapsli“ Sarco vytištěnou na 3D tiskárně ** S důstojným odchodem pomůže dusík a umělá inteligence

Karel Kilián
ŠvýcarskoSebevraždaTechnologie
Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

** Lidstvo se připravuje na kolonizaci Měsíce ** Jednou ze základních surovin, bez nichž se na naší přirozené družici neobejdeme, je nepochybně kyslík ** Kde ho vzít?

Stanislav Mihulka
KolonizaceMěsícO2
Recenze příslušenství Razer Productivity Suite 2021. Pomalá evoluce

Recenze příslušenství Razer Productivity Suite 2021. Pomalá evoluce

Razer vyrukoval s druhou generací svého balíčku Productivity Suite a vylepšil, co se dalo.

Michal Maliarov
RazerRecenzeHardware
Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

** Klinická studie zkoumala vliv antidepresiva fluvoxamin na covid-19 ** Počet úmrtí souvisejících s covidem-19 klesl zhruba o 90 % ** Potřeba intenzivní lékařské péče se snížila zhruba o 65 %

Karel Kilián
COVID-19LékyDepreseMedicína
Recenze TWS sluchátek JBL Live Pro+. Skvělý zvuk i ANC s vysokým komfortem

Recenze TWS sluchátek JBL Live Pro+. Skvělý zvuk i ANC s vysokým komfortem

Velmi kompaktní sluchátka se skvělým zvukem a účinným potlačením hluku, tak by se dal popsat testovaný model JBL Live Pro+. Tato sluchátka jsou v nabídce výrobce nejvyšším modelem, který má zachovanou malou nožičku.

Petr Březina
JBLSluchátka