Každý prosinec přichází nebeská show, která doslova bere dech – meteorický roj Geminidy. Díky své intenzitě, barvám a jasnosti patří k vrcholům roku. V roce 2024 se Geminidy budou objevovat mezi 19. listopadem a 24. prosincem, přičemž svého vrcholu dosáhnou v noci ze 13. na 14. prosince.
Ačkoliv letos jasný Měsíc (dosáhne úplňku 15. prosince) omezí viditelnost nejmenších meteorů, mnoho z nich bude i přesto viditelných díky své intenzivní záři. Pozorovatelé mají šanci spatřit desítky „padajících hvězd“ za hodinu, což z Geminid činí jednu z nejpůsobivějších nočních podívaných. Za ideálních podmínek (bez měsíčního svitu) lze pozorovat až 120 meteorů za hodinu.
Geminidy jsou známé svou jasností a neobvyklými barvami, které zahrnují bílou, zelenou, červenou a někdy i modrou. Tyto barvy jsou způsobeny přítomností různých chemických prvků, jako je sodík nebo vápník, které při spalování vytvářejí efekty podobné ohňostrojům.
Meteory s unikátním původem
Co Geminidy odlišuje od ostatních rojů je jejich rychlost – meteory se pohybují rychlostí až 120 tisíc kilometrů za hodinu, což je sice méně než u některých jiných rojů, ale stále dost na to, aby vytvořily působivé záblesky. Díky své hustotě zanechávají na obloze delší a výraznější stopy než většina ostatních meteorických rojů, což z nich činí oblíbenou podívanou pro profesionální astronomy i amatérské pozorovatele.
Na rozdíl od většiny meteorických rojů, které vznikají z prachových částic uvolňovaných kometami, má roj Geminid poměrně unikátní původ. Tyto meteory pocházejí z asteroidu 3200 Phaethon, což je těleso, které v mnoha ohledech překračuje hranice tradičního chápání asteroidů. Phaethon má dráhu podobnou kometám, nicméně při průletu kolem Slunce postrádá typický ocas.
Někteří vědci mu proto přezdívají „kamenná kometa“ či „mrtvá kometa“. Jeho úlomky, které vstupují do zemské atmosféry, jsou hustější než prachové částice komet, což vysvětluje jejich jasnější a déle trvající záři. Tento roj není jen vizuálním zážitkem, ale také výzvou pro vědce, kteří stále objevují nové informace o jeho původu. Podle jedné z teorií mohly Geminidy vzniknout rozpadem komety, který vytvořil Phaethon a další asteroidy.
Historie pozorování
Geminidy byly poprvé pozorovány v roce 1833, kdy byly zaznamenány posádkou lodě na řece Mississippi. Od té doby se intenzita roje postupně zvyšovala, což je připisováno gravitačnímu vlivu planety Jupiter, která přitahuje částice blíže k Zemi.
Asteroid Phaethon byl objeven až v roce 1983 prostřednictvím infračerveného astronomického satelitu. Jeho neobvyklé chování stále fascinuje vědce, kteří se snaží pochopit, jak dokáže uvolňovat dostatek částic na vytvoření tak bohatého meteorického roje.
Budoucnost slibuje nové objevy – japonská mise DESTINY+, plánovaná na rok 2028, má za cíl zkoumat Phaethon zblízka a zaměří se na pozorování jeho povrchu. Vědci doufají, že mise přinese odpovědi na otázky ohledně jeho složení a způsobu, jakým uvolňuje prachové částice.
Jak pozorovat Geminidy?
Chcete-li si Geminidy užít naplno, pak nejlepší podmínky nastávají kolem druhé hodiny ráno, kdy je souhvězdí Blíženců, odkud meteory zdánlivě vycházejí, vysoko na obloze. Blíženci se nacházejí poblíž známého souhvězdí Orion, které může být šikovným orientačním bodem. Meteory však neuvidíte jen v okolí Blíženců – budou procházet prakticky celou oblohou. Největší počet bývá viditelný v otevřeném prostoru bez světelného znečištění.
Dobré pozorování meteorů není jen o správném načasování, ale také o přípravě. Nejdůležitější je najít tmavé místo, daleko od městského osvětlení, kde vás nebude rušit žádné umělé světlo. Zapomeňte na dalekohledy a teleskopy – meteory nejlépe uvidíte pouhým okem, protože jde o světelné jevy, které rychle přelétají celou oblohou. Nezapomeňte na teplé oblečení, deku a pohodlné místo k ležení, odkud můžete pozorovat široký výsek oblohy.
Geminidy jsou každoroční připomínkou krásy a rozmanitosti vesmíru. I když letos nebude pozorování kvůli měsíčnímu svitu ideální, stále jde o jednu z nejpůsobivějších nočních podívaných. Stačí si vybrat tmavé místo, obrátit oči k obloze a nechat se unášet světelným představením, které nám vesmír nabízí. Pokud máte možnost, udělejte si čas a vydejte se ven – pohled na Geminidy rozhodně stojí za to.
Zdroje: space.com, earthsky.org, amsmeteors.org, en.wikipedia.org.