Prosincový meteorický roj Geminidy slibuje více než sto „padajících hvězd“ za hodinu

Prosincový meteorický roj Geminidy by měl být jednou z největších nebeských podívaných v tomto roce. Začal v pátek 4. prosince, nicméně to nejzajímavější pozorovatele teprve čeká. Na jeho vrcholu je očekáváno více než sto „padajících hvězd“ za hodinu.

Americká meteorická společnost (American Meteor Society; AMS) slibuje mimořádně příznivé pozorovací podmínky. Souhvězdí Blíženců, ve kterém se nachází radiant (bod, z něhož zdánlivě vyletují meteoroidy) tohoto roje, totiž vychází za soumraku a během noci postupně stoupá nad obzor.

Předvánoční nebeská podívaná

Meteory se mohou na noční obloze objevit téměř kdekoli, ale obvykle je lze vidět, jako by vylétaly směrem od souhvězdí Blíženců. Roj bude v následujících dnech postupně zesilovat a vrcholu dosáhne v noci z neděle 13. na pondělí 14. prosince. Silný zážitek ale slibuje i noc před a po tomto termínu.

Geminidy patří k nejaktivnějším a nejpravidelnějším meteorickým rojům. Letos by se pozorovatelé za ideálních podmínek mohli dočkat 100 až 150 meteorů za hodinu. Ty se setkávají s atmosférou naší planety v rychlosti přibližně 34,6 km/s (124 560 km/h).

K dobrým pozorovacím podmínkám letos přispěje i Měsíc, který bude 14. prosince v novu. To v praxi znamená, že se naše přirozená družice nachází mezi Zemí a Sluncem a je k planetě přivrácena neosvětlenou stranou. Nebude tedy rušit nebeskou podívanou svým světlem.

Ideální pozorovací podmínky

Sledování tak může narušit v podstatě jen oblačnost, která by se na přelomu týdne mohla vyskytovat. Stejně, jako při každém pozorování noční oblohy, budou nejvhodnější podmínky v tmavých oblastech s co nejmenším světelným znečištěním.

Optimální čas pozorování je kolem druhé hodiny ranní, kdy se souhvězdí Blíženců nachází nejvýše nad obzorem. Obecně se dá říci, že čím je radiant roje nad obzorem výše, tím více „padajících hvězd“ máte šanci spatřit.

Zatímco u většiny meteorických rojů bývá jejich zdrojem kometa, v případě Geminidů není původ zcela jasný. Předpokládá se, že pocházejí z asteroidu 3200 Phaethon, nicméně je možné, že tento objekt není planetkou, ale kamenným jádrem vyhaslé komety. Vědci si nejsou ani jisti tím, že tento objekt sám o sobě stále existuje.

Váš názor Další článek: WordPress vychází v nové verzi 5.6. Přináší lepší přístupnost a flexibilitu

Témata článku: Vesmír, Země, Astronomie, Slunce, Meteorit, Asteroidy, Komety, R G B, Roj, Meteoroid, Hvězda, Meteorický roj, Slib, Noční obloha, Souhvězdí, KometaPrvní benchmarky jsou tady. Jak na tom bude Exynos 2200 ve srovnání se Snapdragonem 8 Gen 1?

První benchmarky jsou tady. Jak na tom bude Exynos 2200 ve srovnání se Snapdragonem 8 Gen 1?

** U Exynosu 2200 zatím neznáme takt ani jednoho z jader ** Dle benchmarků by CPU mohl mít výkon jako Snapdragon 888 ** U grafiky však čekejte dost výrazný náskok před konkurencí

Martin Chroust
Exynos 2200Snapdragon
Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

** Materiál „Kit 300“ představuje vizuální i termální kamufláž ** Dokáže zablokovat tepelné vyzařování maskovaného vojáka či třeba stroje ** Velký kus materiálu Kit 300 může ukrýt vozidlo až do velikosti Hummeru

Stanislav Mihulka
IzraelMateriálArmáda
22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

V žáru vášně, Osudová přitažlivost, Základní instinkt, Ďábelská svůdkyně, Nebezpečné hry, Dvojitý milenec. Exkurze do historie subžánru erotických thrillerů, v němž se napětí mísí se vzrušením.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Proč věříme lhářům aneb jaké strategie klamu na nás nejvíce zabírají

Proč věříme lhářům aneb jaké strategie klamu na nás nejvíce zabírají

** Podvodní prodejci i neseriózní politici by museli balit, kdybychom je prokoukli a neuvěřili jejich lžím ** To však neumíme, a tak lháři kolem nás celkem spokojeně prosperují ** Proč? Jaké strategie na nás platí?

Jaroslav Petr
Psychologie
Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Tyto filmy byly v roce 2021 na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o oblíbenost, kterou sleduje web FlixPatrol a počítá z ní souhrnné žebříčky.

Ondřej Králík
Netflix
Černobyl po 35 letech: Stále vypadá děsivě, elektřina se tu ale vyrábí dál

Černobyl po 35 letech: Stále vypadá děsivě, elektřina se tu ale vyrábí dál

** Uběhlo 35 let od tragické nehody v černobylské elektrárně ** Celá oblast je událostí stále silně poznamenaná ** Z Černobylu ale znovu teče elektřina – tentokrát solární

David Polesný
Elektrárna