NASA simuluje dopad asteroidu. Jako cíl si vybrala Šumavu

Odborníci z NASA a ESA (Evropská kosmická agentura) spojili síly při týdenním cvičení, jehož cílem bylo odvrátit hypotetickou hrozbu asteroidu schopného zdecimovat Evropu. Výsledky však nedopadly pro pozemšťany zrovna pozitivně.

V hypotetickém scénáři byl ve vzdálenosti 57 milionů kilometrů detekován asteroid. Výpočty ukázaly, že se za šest měsíců srazí s naší planetou. Na konci cvičení, které začalo 26. dubna, dospěli vědci k závěru, že současné technologie na odvrácení takové katastrofy nestačí.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Pikantní je, že v simulaci asteroid dopadl na Šumavu poblíž česko-německo-rakouského trojmezí.

Blíží se asteroid! Co budeme dělat?

Cílem cvičení nazvaného Planetary Defense Conference Hypothetical Asteroid Impact Tabletop Exercise (Konference o planetární obraně – hypotetické cvičení dopadu asteroidu) bylo posoudit globální schopnost reagovat na hrozby asteroidů pomocí současných technologií a zjistit, „jak mezinárodní agentury reagují na skutečnou předpověď dopadu,“ vysvětluje NASA.

Každý den dostávali účastníci nové informace o velikosti a trajektorii asteroidu a simulovali, jak by taková událost pravděpodobně proběhla v reálném životě. Až ve třetí den simulace bylo zjištěno, ža cílová oblast patrně bude někde v Německu, Česku, Rakousku, Slovinsku nebo Chorvatsku. Až ve čtvrtý den po prvotní detekci bylo jasno, kam těleso s názvem 2021PDC dopadne.

NASA vysvětlila, že v rámci cvičení se „snažili představit, co by se dalo udělat, aby se pokusili asteroid před jeho dopadem ovlivnit, ale dospěli k závěru, že krátká doba (méně než 6 měsíců) vzhledem k současnému stavu technologií neumožňuje uskutečnit smysluplnou vesmírnou misi.“

Reálně je riziko malé, ale nikoli nulové

Riziko srážky s vesmírným tělesem, které by zničilo Zemi tak, jak ji známe, je relativně malé. Navíc je poměrně velká šance, že by takový objekt dopadl do oceánu, které pokrývají 71 % zemského povrchu, což by alespoň částečně zmírnilo následky.

Největším problémem v tomto směru je skutečnost, že o mnoha potenciálně nebezpečných tělesech jednoduše nemáme ani tušení. NASA odhaduje, že dvě třetiny asteroidů větších než 140 metrů ještě nebyly objeveny, což znamená, že hypotetický scénář posuzovaný týmem NASA/ESA není mimo realitu.

Například v roce 2019 byl poprvé objeven asteroid o velikosti fotbalového hřiště pouhých 24 hodin před jeho průletem mezi Zemí a Měsícem. Podle interních dokumentů jeden z tehdejších pracovníků NASA uvedl, že „tenhle se k nám opravdu připlížil“.

Našla se i pozitiva

Ačkoli experti naši planetu před hypotetickým nárazem neuchránili, cvičení přece jen odhalilo alespoň nějaká pozitiva. Ukázalo, že měřicí systémy NASA dokážou téměř přesně určit místo dopadu s předstihem šest dní. To by mohlo pomoci s evakuací.

Cvičení simulující dopad asteroidu probíhalo letos již posedmé. „Pokaždé, když se účastníme takového cvičení, dozvídáme se více o tom, kdo jsou klíčoví hráči v případě katastrofy, a kdo kdy potřebuje vědět jaké informace,“ uvedl vedoucí pracovník NASA pro planetární obranu Lindley Johnson.

Cvičení ukazuje, že organizace jako NASA pracují na technologiích, které by jednou mohly sloužit k odvrácení takového scénáře. Například test Double Asteroid Redirection Test (DART) bude vůbec první zkouškou technologie pro vychýlení asteroidu na kolizním kurzu se Zemí. Start mise je naplánován na konec letošního roku. Na podzim 2022 sonda narazí do asteroidu Dimorphos.

Diskuze (22) Další článek: Pokus o reparát: Kosmická loď Starliner se znovu vydá do vesmíru v červenci

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,