Protiponorkové Poseidony mohou vypouštět okřídlená torpéda z větších výšek. Až z deseti kilometrů

  • Námořnictvo USA nedávno oznámilo, že jejich letouny Poseidon mají k dispozici novou zásadní technologii
  • Jde o kit s označením Air Launch Accessory (ALA)
  • Ten zajistí přeměnu torpéda Mk. 54 na mnohem univerzálnější zbraň s dalekým dosahem

Boeing P-8 Poseidon je hlídkový letoun amerického námořnictva. Jeho specialitou je protiponorkový boj, ale lze ho nasadit i proti hladinovým cílům nebo k námořnímu elektronickému průzkumu. Je vybavený hlubinnými pumami, protilodními i protizemními střelami, sonarovými bójemi,  a také lehkými torpédy Mk. 54.

Námořnictvo nedávno oznámilo, že jejich letouny Poseidon mají k dispozici novou zásadní technologii High Altitude Anti-Submarine Warfare Weapon Capability (HAAWC).

Jde o kit s označením Air Launch Accessory (ALA), který zajistí přeměnu torpéda Mk. 54 na mnohem univerzálnější zbraň s dalekým dosahem a pohotovým nasazením v případě potřeby.

Výrobcem systému HAAWC je rovněž společnost Boeing. Námořnictvo letos v srpnu vydalo pokyn k plnohodnotné výrobě kitů pro torpéda, v celkové hodnotě přes 120 milionů dolarů.

Zajímavý hybrid technologií již využívaných jinými typy munice

Při nasazení „okřídlených torpéd“ dojde nejprve k vypuštění torpéda z letounu Poseidon. Poté se vysune dvojice křídel kitu ALA a torpédo letí kluzákovým letem ke zvolenému cíli.

O navigaci se stará systém podporovaný GPS. V případě potřeby, ale torpéda s technologií HAAWC využijí inerciální navigaci. Když zbraň dorazí k cíli, kit ALA uvolní torpédo v malé výšce, přičemž jeho pád reguluje padák, který zabrání poškození torpéda dopadem na vodní hladinu.

Technologie HAAWC je zajímavým hybridem technologií již využívaných jinými typy munice. Křídla kitu ALA jsou odvozena od křídel letecky vypouštěné střely s plochou dráhou letu AGM-84H/K Standoff Land Attack Missile-Expanded Response (SLAM-ER), zatímco naváděcí systém pochází z přesně naváděné munice Joint Direct Attack Munition (JDAM).

Detailní parametry torpéd Mk. 54 vybavených technologií HAAWC nejsou jasné. Americké námořnictvo v minulosti usilovalo o systém, který zajistí vypouštění torpéd ze vzdálenosti minimálně 32 kilometrů.

Zároveň je jasné, že konkrétní dosah torpéda bude záviset na rychlosti a výšce letounu, který torpédo vypustí. Zásadní výhodou je možnost vypuštění torpéd z velké výšky, zřejmě až 10 kilometrů. V současné době je možné vypouštět torpéda jen z mnohem menší výšky, typicky kolem 30 metrů.

Technologie HAAWC zahrnuje datovou linku, která umožňuje změnit cíl torpéda po jeho vypuštění. Taková funkce je vždy užitečná, ale v protiponorkovém boji to platí trojnásobně. Podmořské prostředí je velmi komplikované a může v něm docházet k nečekaným událostem, které změní prioritu torpéda.

Možnost opravy dráhy torpéda či změny cíle tím pádem podstatně zvyšuje účinnost takto vybavených torpéd. V případném střetnutí s technologicky vyspělým protivníkem by se torpéda s technologií HAAWC mohla velice hodit.

Titulní foto: Balon Greyjoy, CC0

Diskuze (3) Další článek: Test chytrého routeru Synology WRX560. Když vám chybí funkce, tak je prostě doinstalujte

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,