Space Telescope Science Institute se stará o provoz dvou největších kosmických dalekohledů – Hubbleova a Jamese Webba. Nedávno ale vzali data z mnohem menších družic a sestavili unikátní animaci. V průběhu dvou minut oblétnete celé souhvězdí Býka.
Na obloze je celkem 88 souhvězdí, které dnes slouží při orientaci zejména amatérským pozorovatelům. Hvězdy v souhvězdí spolu obvykle nemají nic společného. Jsou různě daleko a jen na nočním nebi je vidíme ve stejné části oblohy… a i to je jen dočasné.
Průlet okolo souhvězdí Býka
Existuje ale výjimka. Hlavu souhvězdí Býka z velké části tvoří hvězdy z otevřené hvězdokupy Hyády. Nachází se asi 150 světelných let a čítá desítky těles.
V zimním souhvězdí Býka najdeme také ještě slavnější hvězdokupu – Plejády. Je viditelná pouhým okem, poměrně výrazná a spousta lidí si ji plete s Malým vozem. Plejády jsou mnohem dál ve vzdálenosti asi 450 světelných let.
Družice měřily paralaxu
Vědci nedávno uveřejnili animaci, ve které celé souhvězdí Býka oblétnete. Polohy, barvy a svítivosti vycházejí z hvězdných katalogů Gaia a Hipparcos. Družice Hipparcos pracovala v letech 1989 až 1993. Na její práci navázala v letech 2013 až 2025 Gaia.
Oba satelity měřily vzdálenosti hvězd pomoci paralaxy. Princip je poměrně jednoduchý. Představme si (nebo si to můžete i vyzkoušet), že máme prst na nose. Jedno oko zavřeme, pak ho rychle otevřeme a zavřeme druhé.

Vlevo nahoře jsou Plejády, vpravo dole pak Aldebaran a Hyády
Bude nám připadat, že se prst pohnul, i když je pořád na nose. Je to samozřejmě způsobené tím, že se na prst díváme z různých úhlů. Pokud experiment zopakujeme, ale tentokrát budeme mít ruku nataženou, uvidíme sice opět pohyb prstu, ale bude menší. Je zřejmé, že zdánlivý pohyb prstu je závislý na jeho vzdálenosti od našich očí.
V případě měření „pohybu“ hvězd se samozřejmě nemrká očima, ale využívá se oběh Země okolo Slunce. Družice pořídí dva snímky v rozmezí půl roku. Vzdálenost „očí“ je pak rovna dvojnásobku vzdálenosti Země od Slunce neboli 300 milionům kilometrů.

Souhvězdí Býka a část souhvězdí Orionu v programu Stellarium
Na začátku prolétneme okolo hvězdy Aldebaran (65 světelných let). Těsně před polovinou videa okolo nás prolétne rudý veleobr Betelgeuze v Orionu, což je mimochodem hvězda, která jednou vybouchne jako supernova. Krátce poté mineme Plejády. Celkem je na videu 11 milionů hvězd.