Já myslím,že je tady nutné brát 50 světelných let, jako rychlost prohlížení neboli něco jako měřítko. Když se napíše takhle by vypadalo souhvězdí, kdyby letěla kamera rychlostí 75x10 na 12 km, tak to asi bude srozumitelnější.
Tak z toho vypliva ze suhvezdia si ludia spojili s hviezdami, ktore spolu nemaju ziadnu suvislost.
Ano, jmenuje se to apofenie (https://cs.wikipedia.org/wiki/Apofenie):"Apofenie je lidská tendence vnímat smysluplné vzorce v náhodných datech."Na druhou stranu ta schopnost hledat vzorce je jedním ze základních "instinktů", které nám pomáhají vidět *skutečné* souvislosti. Takže základ porozumění, jak svět kolem nás funguje.Akorát se ještě koukni sem: https://www.eduself.sk/slovensky-jazy...BDva%C5%A5 :)
Tohle bude spíš pro fajnšmekry, ale je zajímavé že v článku je spoustu blbin a o softwaru Gaia Sky ani zmínka. Vyzkoušejte, je to zdarma a budete velmi překvapeni.
Vidím spíš oblet než průlet, ale je hezký vidět shluky hvězd díky pohybu. 3D model galaxie je hezčí než 2D.
50 světelných let je vzdálenost, kterou světlo urazí za jeden rok ve vzduchoprázdnu. Ale tuto vzdálenost urazit za jednu sekundu, toby to bylo brutální porušení fyzikálních zákonů, ale proč ne, když jde o sci-fi...
Nebo za padesát let, abychom byli přesní. 😉
Hodně velký transwarp. A je otázka zda by bylo vůbec něco vidět.
Tak zaprvé, 50 světelných roků, tato jednotka se neskloňuje. A za druhé, 1ly = jeden světelný rok, vzdálenost, kterou urazí světlo ve vakuu za rok tj. cca 9,5 bilionu kilometrů.
Zdánlivou formací na noční obloze se prolétává dost obtížně. Zpátky do školy, autore.🤗
Nedostatek představivosti? Zpátky do evoluce, honzík 🙃
Po spravnosti je to nie 50 svetelnych rokov za sekundu, ale zrychlene prehravanie zaznamu napri pri rychlosti pohybu 1/100 rychlosti svetla (aby sa nemuseli velmi uvazovat relativisticke efekty), napr. 1:15 758 000 000.
Elementární úroveň představivosti dává jasnou odpověď, že průlet zdánlivou hvězdou formací je blbost. Jaká představivost vám našeptává opak, nechci raději ani vědět.
no a teď ještě při sledování videa si dát na pravé oko sluneční brýle a máme nádherný 3D průlet
Mám jednu hnidopišskou poznámku - z hlediska realtivity to je celé špatně :-p Při takové rychlosti by ze vzorce na kontrakci délek začaly vycházet záporné vzdálenosti a ze vzorce na dilataci času opačný směr času. Pohyb "kamery" je po kruhové dráze, tedy silně neinerciální... všechno by bylo k nepoznání deformované 🙂
Ne. Video nemá simulovat let vesmírem, ale zobrazuje pohled na dané souhvězdí v jeden stejný okamžik z různých stran. Jako když si v CAD aplikaci otáčíte modelem. Taky nedohází k jeho deformací tím víc, čím rychleji s ním točíte.
Opravdu? Titulek ale jasne mluvi o pruletu nadsvetelnou rychlosti. Takhle by redakce preci nelhala? 🙂
Ano, je to otáčení 3D modelem bez simulace relativistických jevů. Mě to stačí.
Jeden okamžik na různých místech současně neexistuje. To je relativita. Video je zajímavé ale ukazuje něco v realitě vypadá úplně jinak.
Hádát se o něčem, co je v realitě nemožné je pěkné hnidopišství. Každý normální tu pochopil. Není přeci nutné vysvětlovat, že rychlost 50 světelných let za sekundu není možné.
Potvrďte prosím přezdívku, kterou jsme náhodně vygenerovali, nebo si zvolte jinou. Zajistí, že váš profil bude unikátní.
Tato přezdívka je už obsazená, zvolte prosím jinou.