Průlom expertů US Air Force přiblížil vesmírnou solární energetiku

  • Vědci ohlásili zásadní průlom ohledně slibné metody „těžby“ solární energie ve vesmíru
  • Získaná energie by měla být posílána na Zemi v podobě mikrovln
  • Mikrovlny projdou skrz mraky i prach a mohou být zachyceny speciální anténou

Vojenské základy jsou stále náročnější na energii. Je to problém, zvlášť pokud jde o vzdálené základny kdesi daleko v oceánu či na jiných kontinentech. Americká armáda proto zkoumá rozmanité technologie a možnosti, jak pokrýt spotřebu energie takových základen.

Odborníci výzkumného centra amerického letectva Air Force Research Lab (AFRL) nedávno ohlásili zásadní průlom ohledně slibné metody „těžby“ solární energie ve vesmíru a její posílání na Zemi v podobě mikrovln.

Solární energetika na oběžné dráze čelí méně problémům s prostředím než na Zemi. Nejsou tam žádné mraky ani prach. Problém je hlavně v tom, jak vytěženou energii dostat na místo určení.

Program SSPIDR se představuje

V laboratořích AFRL pracují na programu Space Solar Power Incremental Demonstrations and Research (SSPIDR), který zahrnuje vývoj technologie pro přenos solární energie z vesmíru na Zemi v podobě mikrovln. Mikrovlny projdou skrz mraky i prach a mohou být zachyceny speciální anténou, rektenou, která přemění mikrovlny na střídavý elektrický proud pro zařízení vojenské základny.

Klíčovou komponentou této technologie je speciální panel, který vyvíjí ARFL se společností Northrop Grumman. Jeho úkolem je konvertovat viditelné záření o vlnové délce 400 až 700 nanometrů na mikrovlny (s vlnovou délkou cca 1 až 300 milimetrů). A daří se jim to, což potvrdil nedávný úspěšný zásadní test. Rachel Delany z AFRL prohlásila, že díky zmíněnému testu vědí, že požadovaná technologie je možná a bude fungovat.

Vývoj pozoruhodné technologie bude pokračovat. Odborníci se snaží zmíněný panel dále zmenšit, aby bylo snazší panely dostat na oběžnou dráhu. Také usilují o vyšší efektivitu celé technologie. K největším ztrátám energie dochází při přeměně slunečního záření na mikrovlny a pak při jejich odesílání na Zemi. Další výzvou pro experty je, aby zmíněné panely byly více odolné vůči značným změnám teploty na orbitě, k nimž dochází mezi ozářeným prostředím a stínem.

Delanyová odhaduje, že pro jednu typickou předsunutou vojenskou základnu bude nezbytných asi 1 000 metrů čtverečních zmíněných panelů pro přeměnu slunečního záření na mikrovlny. Tato energie by byla k dispozici prakticky neustále, bez ohledu na počasí a další faktory. Tuto technologii bude každopádně zajímavé dál sledovat.

Diskuze (20) Další článek: Nizozemský vývojář přidal autopilot do starého Volkswagenu. Stačilo si pohrát s firmwarem posilovače řízení

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , ,