Průlom expertů US Air Force přiblížil vesmírnou solární energetiku

  • Vědci ohlásili zásadní průlom ohledně slibné metody „těžby“ solární energie ve vesmíru
  • Získaná energie by měla být posílána na Zemi v podobě mikrovln
  • Mikrovlny projdou skrz mraky i prach a mohou být zachyceny speciální anténou

Vojenské základy jsou stále náročnější na energii. Je to problém, zvlášť pokud jde o vzdálené základny kdesi daleko v oceánu či na jiných kontinentech. Americká armáda proto zkoumá rozmanité technologie a možnosti, jak pokrýt spotřebu energie takových základen.

Odborníci výzkumného centra amerického letectva Air Force Research Lab (AFRL) nedávno ohlásili zásadní průlom ohledně slibné metody „těžby“ solární energie ve vesmíru a její posílání na Zemi v podobě mikrovln.

Solární energetika na oběžné dráze čelí méně problémům s prostředím než na Zemi. Nejsou tam žádné mraky ani prach. Problém je hlavně v tom, jak vytěženou energii dostat na místo určení.

Program SSPIDR se představuje

V laboratořích AFRL pracují na programu Space Solar Power Incremental Demonstrations and Research (SSPIDR), který zahrnuje vývoj technologie pro přenos solární energie z vesmíru na Zemi v podobě mikrovln. Mikrovlny projdou skrz mraky i prach a mohou být zachyceny speciální anténou, rektenou, která přemění mikrovlny na střídavý elektrický proud pro zařízení vojenské základny.

Klíčovou komponentou této technologie je speciální panel, který vyvíjí ARFL se společností Northrop Grumman. Jeho úkolem je konvertovat viditelné záření o vlnové délce 400 až 700 nanometrů na mikrovlny (s vlnovou délkou cca 1 až 300 milimetrů). A daří se jim to, což potvrdil nedávný úspěšný zásadní test. Rachel Delany z AFRL prohlásila, že díky zmíněnému testu vědí, že požadovaná technologie je možná a bude fungovat.

Vývoj pozoruhodné technologie bude pokračovat. Odborníci se snaží zmíněný panel dále zmenšit, aby bylo snazší panely dostat na oběžnou dráhu. Také usilují o vyšší efektivitu celé technologie. K největším ztrátám energie dochází při přeměně slunečního záření na mikrovlny a pak při jejich odesílání na Zemi. Další výzvou pro experty je, aby zmíněné panely byly více odolné vůči značným změnám teploty na orbitě, k nimž dochází mezi ozářeným prostředím a stínem.

Delanyová odhaduje, že pro jednu typickou předsunutou vojenskou základnu bude nezbytných asi 1 000 metrů čtverečních zmíněných panelů pro přeměnu slunečního záření na mikrovlny. Tato energie by byla k dispozici prakticky neustále, bez ohledu na počasí a další faktory. Tuto technologii bude každopádně zajímavé dál sledovat.

Diskuze (20) Další článek: Nizozemský vývojář přidal autopilot do starého Volkswagenu. Stačilo si pohrát s firmwarem posilovače řízení

Témata článku: Technologie, Vesmír, Vojenství, Výzkum, Země, Těžba, Elektřina, Energie, Armáda, Energetika, Solární energie, AFRL, Northrop Grumman, Mikrovlna, Průlom, Air Force Research Lab, US Air Force, MrakCrysis 4 je oficiálně oznámeno. Vývoj střílečky nové generace je teprve v začátcích

Crysis 4 je oficiálně oznámeno. Vývoj střílečky nové generace je teprve v začátcích

Kdo by to byl čekal, že začátek roku bude tak bohatý na oznamování nových projektů. Tentokrát na řadu přichází Crytek.

Martin Nahodil
OznámeníCrytekFPS
22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

V žáru vášně, Osudová přitažlivost, Základní instinkt, Ďábelská svůdkyně, Nebezpečné hry, Dvojitý milenec. Exkurze do historie subžánru erotických thrillerů, v němž se napětí mísí se vzrušením.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

** Materiál „Kit 300“ představuje vizuální i termální kamufláž ** Dokáže zablokovat tepelné vyzařování maskovaného vojáka či třeba stroje ** Velký kus materiálu Kit 300 může ukrýt vozidlo až do velikosti Hummeru

Stanislav Mihulka
IzraelMateriálArmáda
Černobyl po 35 letech: Stále vypadá děsivě, elektřina se tu ale vyrábí dál

Černobyl po 35 letech: Stále vypadá děsivě, elektřina se tu ale vyrábí dál

** Uběhlo 35 let od tragické nehody v černobylské elektrárně ** Celá oblast je událostí stále silně poznamenaná ** Z Černobylu ale znovu teče elektřina – tentokrát solární

David Polesný
Elektrárna
Pozor na AliExpress. Aby byl pořád levný, musíte zvolit správný způsob dopravy

Pozor na AliExpress. Aby byl pořád levný, musíte zvolit správný způsob dopravy

** Už několik měsíců platí nová daňová pravidla pro zásilky nejen z Asie ** Tkaničky z AliExpressu mohou být stále laciné ** Musíte ale zvolit správného dopravce, jinak poště zaplatíte 150 Kč

Jakub Čížek
E-shopyAliExpress
Nový americký dělostřelecký systém zlomil rekord nejrychleji vystřeleným projektilem

Nový americký dělostřelecký systém zlomil rekord nejrychleji vystřeleným projektilem

** Nový dělostřelecký systém U.S. Army před časem zlomil rekord v rychlosti výstřelu ** Umožnila to speciální hnací náplň munice ** Za účelem jejího vývoje byl postavený pozoruhodný balistický simulátor (BSIM)

Stanislav Mihulka
RekordyZbraněArmáda