První část lunární stanice Gateway vynese Falcon Heavy. Levné to nebude

  • Raketa Falcon Heavy vynese v roce 2024 do vesmíru zárodek lunární stanice Gateway
  • Konkrétně půjde o moduly PPE a HALO
  • Cena za start bude 331 milionů dolarů

Součástí programu Artemis bude stanice Gateway na speciální oběžné dráze okolo Měsíce. Astronauti budou na povrch našeho vesmírného souseda létat z tohoto nového mezinárodního vesmírného přístavu. Gateway oběhne Měsíc asi za týden po dráze ve výšce 3 až 70 tisíc kilometrů.

NASA včera potvrdila, že první moduly Gateway vynese do vesmíru raketa Falcon Heavy od SpaceX. Půjde o moduly PPE a HALO, které měly původně letět samostatně, ale nedávno bylo rozhodnuto, že budou vypuštěny společně jako jeden celek. Falcon Heavy je dostane na oběžnou dráhu Země. O zbytek se už postarají iontové motory modulu PPE.

Cena nebude lidová

Filozofií SpaceX je snížení nákladů na cesty do vesmíru. V ideálním případě má start Falconu Heavy vyjít na zhruba 90 milionů dolarů. Ceník pro americkou vládu je ale výrazně vyšší.

Cena za start a „další náklady spojené s vypuštěním“ bude v případě první části Gateway 331,8 milionu dolarů. Start je předběžně naplánován na květen 2024. Svůj první let pro NASA si ale Falcon Heavy odbude o dva roky dříve, kdy vynese sondu Psyche pro průzkum stejnojmenného asteroidu. Cena bude ve srovnání s Gateway skoro třetinová – 117 milionů dolarů.

Modul PPE (Power and Propulsion Element) bude disponovat velkými solárními panely, které musí vyrobit nejen dostatek energie pro provoz stanice, ale zejména pro její pohon, o který se postarají iontové motory.

Modul HALO (Habitation and Logistics Outpost) bude základním obytným modulem, který může přivítat až čtyři astronauty. Poskytne systémy pro distribuci energie, komunikaci, podporu života. Disponovat bude dokovacími porty, ke kterým se připojí další modul (evropský ESPRIT) a také HLS, což bude prostředek pro cestu na povrch Měsíce.

Na druhou stranu se původně očekávalo, že moduly Gateway bude vynášet raketa SLS. Cena za start není známá, ale v dopise Bílého domu pro jeden ze senátních výborů se před dvěma lety psalo o více než 2 miliardách. 

Nový kryt

Současná „verze“ Falconu Heavy by moduly vynést nemohla. SpaceX bude muset upravit aerodynamický kryt, který bude muset být pro tyto účely delší. Firma na něm už pracuje a to ne kvůli modulům pro Gateway, ale v rámci nové smlouvy s Pentagonem na vynášení družic pro Ministerstvo obrany.

Součástí je také stavba struktury pro integraci užitečného zatížení ve vertikální poloze (SpaceX pracuje standardně v horizontální poloze a do vertikální je raketa postavena až na rampě).

Falcon Heavy vychází z Falconu 9, ale má po stranách dva boostery. Celkem tak na startu pracuje 27 motorů Merlin.

Na kontě má Falcon Heavy zatím tři starty. Téměř přesně před třemi lety vynesla při prvním startu vůz Tesla Roadster. Následovaly starty v dubnu a červnu 2019, při kterých vynesla telekomunikační, respektive armádní satelit. V letošním roce by mohly proběhnout až čtyři starty. Půjde o dva satelity amerického letectva a dva komunikační satelity.

Start s moduly PPE a HALO bude pro Falcon Heavy prvním pro program Artemis ale rozhodně ne posledním. SpaceX už dříve získala smlouvu na dopravu nákladu ke stanici Gateway v kosmické lodi Dragon XL. Vynášet ji bude právě Falcon Heavy.

Artemis Živě: Návrat člověka na Měsíc

Artemis je kosmický program NASA, jehož úkolem je obnovit lety člověka na Měsíc. Na oběžné dráze Měsíce bude vybudována stanice Gateway. Posádku ke stanici bude dopravovat kosmická loď Orion, vynesená raketou SLS. Na povrch Měsíce dopraví astronauty modul HLS, kterým bude minimálně při prvním přistání Starship od SpaceX.

Naplánované mise:

  • Artemis 1: Nepilotovaný let, kdy bude loď Orion navedena na oběžnou dráhu kolem Měsíce a pak zpět k Zemi. Termín: konec roku 2022
  • Artemis 2: Pilotovaný oblet Měsíce. Termín: rok 2023
  • Artemis 3: Přistání člověka na Měsíci. Termín: nejdříve v roce 2024
  • CLPS: Doprava vědeckých experimentů na povrch Měsíce jako podpora programu Artemis. Termín: od roku 2021
Diskuze (16) Další článek: Většina poskytovatelů internetu neuvádí rychlost připojení podle předpisů, říká ČTÚ

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,