První dřevěný satelit LignoSat poletí letos do vesmíru. Jeho úkolem je otestovat ekologičtější řešení

V listopadu loňského roku jsme vás informovali o tom, že odborníci a konstruktéři z Kjótské univerzity a japonské dřevařské firmy Sumitomo Forestry pracují na dřevěné družici zvané LignoSat. V úterý 28. května oznámili dokončení tohoto nesporně zajímavého projektu. Podrobnosti přináší deník The Japan Times.

Pokud vše půjde podle plánu, pak dřevěná družice LignoSat odstartuje z Kennedyho vesmírného střediska na Floridě k Mezinárodní vesmírné stanici v září tohoto roku. Její vyslání z japonského experimentálního modulu Kibo je naplánováno přibližně o měsíc později.

Po dobu šesti měsíců od vypuštění budou shromažďovány údaje o roztažnosti a smršťování dřeva, vnitřní teplotě, geomagnetismu a funkčnosti elektronických zařízení. Tato data pak budou sloužit jako podklady pro vývoj druhé družice LignoSat-2.

První dřevěná družice

Výsledky bude rovněž zkoumat firma Sumitomo Forestry, která chce získat informace o rozkládání dřeva s cílem vyvinout technologii, která zabrání degradaci dřeva. Na jejím základě má v úmyslu vytvořit nové způsoby využití, včetně odolných materiálů pro vnější povrchy budov.

Vývoj dřevěné družice byl zahájen v dubnu roku 2020. Experti nejprve zkoušeli, jaké dřevo je pro konstrukci nejvhodnější a provedli testy na vzorcích z třešně, břízy a magnólie. Ukázalo se, že žádné dřevo nebylo po dobu 10 měsíců ovlivněno okolním kosmickým zářením ani slunečními částicemi.

Nakonec zvolili dřevo z magnólie, které je pevné a snadno zpracovatelné. Dřevo pochází z lesů společnosti Sumitomo Forestry, která se specializuje na výrobu dřeva a stavební materiály. Jednou z výhod tohoto řešení je skutečnost, že dřevo neblokuje elektromagnetické vlny, takže satelit by mohl mít umístěné antény uvnitř těla, nikoli zvenčí.

Ekologičtější řešení

Sonda byla sestavena tradiční japonskou technikou, která nevyžaduje žádné šrouby ani lepidlo. Měří 10 × 10 × 10 centimetrů a váží něco přes 900 gramů. Je vybavena vnějšími solárními panely, které budou vyrábět elektrickou energii potřebnou pro její provoz. Satelit pochopitelně není vyrobený ze dřeva celý – z něj byly konstruovány pouze části, k jejichž výrobě je obvykle používán hliník.

LignoSat byl původně navržen jako způsob, jak vytvořit nízkonákladový satelit, který by nepřispíval k rostoucímu problému orbitálního odpadu. Má bojovat proti zahlcení vesmíru a podporovat ekologičtější vesmírné aktivity. Současná pravidla nařizují, aby se družice po skončení své mise vrátily do atmosféry, nicméně běžné satelity představují riziko znečištění ovzduší kvůli kovovým částicím vznikajícím při hoření.

Očekává se, že dřevěné družice, které při návratu do atmosféry zcela shoří, budou výrazně ekologičtějším řešením. „Rozšíření potenciálu dřeva jako udržitelného zdroje je významné,“ řekl profesor Kjótské univerzity a astronaut Takao Doi. „Naším cílem je v budoucnu vybudovat lidská obydlí s využitím dřeva ve vesmíru, například na Měsíci a Marsu.“

Diskuze (8) Další článek: Bzigo je protivzdušná obrana do ložnice. Komára nezabije, ale paprskem ukáže, kde je

Témata článku: , , ,