První důkaz o „vyšším stavu vědomí“ navozeném drogami

  • Pod vlivem psychedelických drog překvapivě narůstá různorodost aktivit našeho mozku
  • Pestrost aktivit mozku je podstatně vyšší, než když bdíme a zabýváme se běžnými činnostmi
  • Britští vědci to hodnotí jako „vyšší stav vědomí“

U spáčů, lidí v anestézii nebo u pacientů v tzv. vegetativním stavu pozorují neurologové zúžené spektrum typů aktivit v mozku. Mozek pracuje „jednotvárněji“ než u lidí, kteří jsou při plném vědomí a vykonávají běžné činnosti, například se procházejí sem a tam.

Může mozek dosáhnout naopak zvýšené „pestrosti“ aktivit? Na tuto otázku hledal odpověď tým britských neurologů vedený Anilem Sethem z University of Sussex.

Vědci vyhodnotili velké množství dat získaných v laboratořích londýnské Imperial College a na University of Cardiff. V sérii experimentů tam dobrovolníci užívali halucinogenní drogy a vědci u nich následně měřili velmi slabé změny magnetického pole v mozku.

Seth a jeho spolupracovníci měli k dispozici záznamy reakce lidského mozku na psylocibin, který se vyskytuje v houbách lysohlávkách, na anestetikum ketamin hojně zneužívané jako droga a na známou halucinogenní drogu LSD. Ve všech třech případech byl jasně patrný nárůst různorodosti aktivit mozku, která je považována za ukazatel úrovně vědomí.

Platilo, že čím intenzivnější zážitky z drogy dobrovolníci hlásili, tím byly aktivity jejich mozku proměnlivější. Pozoruhodné je, že odezva na všechny tří drogy je velmi podobná, i když každá z nich působí na mozek zcela jinými mechanismy. Právě to podle Setha a spol. dokládá, že tyto drogy navozují skutečně nový, doposud neznámý a zcela specifický stav mozku.

Pokud se spánek z hlediska různorodosti aktivit mozku jeví ve srovnání s obvyklým stavem jako utlumené vědomí, pak psychedelický stav navozený drogami lze naopak považovat za posun vědomí na novou, podstatně vyšší úroveň. Jak zdůrazňuje Seth se svými spolupracovníky ve studii publikované v předním vědeckém časopise Scientific Reports, neznamená to, že by psychedelický stav byl lepší než běžná úroveň vědomí.

Poznání účinků psychedelických drog na lidský mozek není zajímavé jen pro pochopení stavů, do jakých se dostávají konzumenti těchto drog. Tyto látky mají i některé pozoruhodné příznivé účinky. Například ketamin silně potlačuje duševní deprese. Zabírá velmi rychle a první zlepšení je patrné do několika hodin po podání. Běžné léky proti depresím přinášejí pacientům úlevu často až po několika týdnech pravidelného užívání. Rychlá úleva je důležitá například u lidí, kteří mají při depresích sebevražedné sklony.

Ketamin má ale také řadu nežádoucích vedlejších účinků a pro léčbu depresí se proto běžně nepoužívá. Farmakologové usilovně hledají látky, které by zaháněly deprese stejně rychle jako ketamin, ale bez průvodních komplikací. Studie Sethova týmu umožnila nahlédnout do podstaty účinků psychedelických drog a snad tak pomůže odhalit i to, co stojí v pozadí jejich příznivých a nežádoucích efektů.

Zdroj: Scientific Reports

Diskuze (9) Další článek: Umělá inteligence je sice v plenkách, už teď ale přestáváme rozumět, jak vlastně funguje. To je problém

Témata článku: Výzkum, Mozek, Vědomí, Deprese, Psychika, Drogy, Imperial, Nature, Magnetické pole, Psychedelická droga, Jiná látka, Spektrum, DRO, Britský vědec, Vysoký stav, Běžný lék, Anestetikum, Anil Seth, Vysoká úroveň, Farmako, Publikovaná studie, Stav, Nežádoucí efekt, Seth, DobrovolníciPřed 30 lety byla odeslána první SMS. I když jsou textovky vynález z mobilního pravěku, rychlý konec je nečeká

Před 30 lety byla odeslána první SMS. I když jsou textovky vynález z mobilního pravěku, rychlý konec je nečeká

** Už tři desítky let datlujeme do mobilu písmenka a posíláme jako SMS ** Češi ve své době SMS milovali, byla to totiž nejméně drahá služba ** I přes obstarožnost této služby se s ní jen tak loučit nebudeme

Jan Láska
VýročíSMS
Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

** Lidstvo se připravuje na kolonizaci Měsíce ** Jednou ze základních surovin, bez nichž se na naší přirozené družici neobejdeme, je nepochybně kyslík ** Kde ho vzít?

Stanislav Mihulka
KolonizaceMěsícO2
Jak je možné, že plachetnice pluje třikrát rychleji než vítr, který ji pohání

Jak je možné, že plachetnice pluje třikrát rychleji než vítr, který ji pohání

** Některé závodní trimarány překonají rychlost větru, který je pohání ** Jak je něco takového vůbec možné? Neporušují zákony fyziky? ** Ale vůbec ne. Stačí si připomenout sčítání vektorů

Jakub Čížek
JachtaFyzikaTechnologie
Mastodon má o miliardu uživatelů méně, než si zaslouží (Podcast Živě)
Lukáš VáclavíkPetr Urban
MastodonPodcast ŽivěTwitter
Konec českého poskytovatele internetu v přímém přenosu. Připomíná to krachující energetické firmy
Lukáš Václavík
CETINPoskytovatelé internetuPřipojení k internetu
Programování elektroniky: Nejmenší ze všech britských malin Raspberry Pi Pico

Programování elektroniky: Nejmenší ze všech britských malin Raspberry Pi Pico

** Elektrokutilové dostali do nového roku nečekaný dárek ** Rodina destiček se rozrostla o novou britskou malinu ** Dnes si ji naprogramujeme v Pythonu a C/C++

Jakub Čížek
Pojďme programovat elektronikuRaspberry Pi
Dříve nebo později to čeká i vás. Návod, jak založit a nastavit Datovou schránku

Dříve nebo později to čeká i vás. Návod, jak založit a nastavit Datovou schránku

Od nového roku začne stát automaticky zřizovat datové schránky všem živnostníkům, spolkům nebo třeba nadacím. Nečekejte na to, až to za vás udělají úředníci a založte si datovku sami.

Jan Spěšný
Datová schránkaNávody