První krůček k „mega vakcíně“. Moderna testuje vakcínu s technologií mRNA proti chřipce

Americká farmaceutická firma Moderna oznámila zahájení rané fáze klinického testování očkovací látky proti sezónní chřipce. Jedná se o takzvanou čtyřvalentní vakcínu, jež by měla chránit před čtyřmi chřipkovými kmeny: typu A H1N1 a H3N2 a chřipky typu B Yamagata a Victoria.

Cílem snahy farmaceutů je vyvinout „mega vakcínu“ pro dospělou a starší populaci, kombinující ochranu proti sezónní chřipce a posilující odolnost proti onemocnění covid-19, lidskému metapneumoviru (hMPV) a respiračnímu syncyciálnímu viru (RSV).

S mRNA proti chřipce

Vakcína využívá technologii mRNA, na které jsou postaveny i stávající očkovací látky proti onemocnění covid-19 – vakcína Comirnaty od firmy Pfizer–BioNTech a vakcína Moderna. Jednou z výhod tohoto řešení je, že mRNA vakcíny neobsahují živý virus a nehrozí tak, že by u očkovaných osob vyvolaly onemocnění, před kterým by měly chránit.

Vědci se vývojem technologie mRNA zabývají zhruba posledních třicet let. Byla použita například ve vakcínách proti vzteklině, viru Zika či některým typům nádorů. V počátcích se potýkala s komplikacemi v podobě zánětlivých projevů a nízké imunitní odpovědi.

Moderna ve středu oznámila, že v rámci rané fáze klinické studie podala účastníkům první dávky vakcíny proti chřipce na bázi mRNA. Celkově plánuje v této fázi otestovat očkovací látku na přibližně 180 osobách v rámci randomizované, stratifikované a zaslepené studie. Bude se zabývat bezpečností, různými dávkami a imunitní odpovědí.

Chystá se „mega vakcína“

Vakcína s názvem mRNA-1010 se, stejně jako současné čtyřvalentní vakcíny proti chřipce, zaměřuje na čtyři kmeny chřipkových virů, které každoročně sezónně cirkulují. Pokud se v pozdějších fázích testování prokáže, že je mRNA-1010 účinná, chce ji Moderna spojit s dalšími třemi vakcínami na bázi mRNA a vytvořit tak víceúčelovou sezónní vakcínu.

„Jsme přesvědčeni o tom, že mezi výhody mRNA vakcín patří možnost kombinovat různé antigeny k ochraně proti více virům a schopnost rychle reagovat na vývoj respiračních virů, jako jsou chřipka, SARS-CoV-2 a RSV,“ uvedl v prohlášení generální ředitel Moderny Stéphane Bancel.

„Naší vizí je vyvinout kombinovanou mRNA vakcínu, aby lidé mohli každý podzim dostat jednu injekci pro velmi účinnou ochranu proti nejproblematičtějším respiračním virům.“

Ačkoli firma míří vysoko, již samotná vakcína proti chřipce může představovat významné zlepšení oproti současným očkováním. Dostupné čtyřvalentní a trivalentní vakcíny proti chřipce mají k nelibosti lidí nízkou účinnost, která se obvykle pohybuje pouze mezi 40 a 60 procenty, v některých letech je pak ještě nižší.

Diskuze (91) Další článek: Emisní kladivo dopadne i na lodní dopravu. Unie si chce konečně posvítit na lodní motory

Témata článku: Zdraví, Technologie, Výzkum, Očkování, Moderna, Medicína, Viry, Vakcinace, chřipka, Virus, Pfizer-BioNTech, Krůček, Fáze, Kmen, Onemocnění, Victoria, RSV, Comirnaty, VakcínaAž Google dokončí tuto umělou inteligenci, lidstvo ztratí kontrolu nad návrhem čipů

Až Google dokončí tuto umělou inteligenci, lidstvo ztratí kontrolu nad návrhem čipů

** Každý procesor se skládá z logických hradel ** Dnes jich jsou miliony a jejich skládání zabere roky ** Google buduje technologii, která to dokáže za pár hodin

Jakub Čížek
ProcesoryUmělá inteligenceGoogle
Konec laciných cetek z AliExpressu: Jak budeme od letních prázdnin nakupovat ze zahraničí

Konec laciných cetek z AliExpressu: Jak budeme od letních prázdnin nakupovat ze zahraničí

** Od prázdnin skončí osvobození od DPH u laciných zásilek ** Postihne to AliExpress i další tržiště mimo EU ** Jak bude asi vypadat nakupování v praxi?

Jakub Čížek
DaněE-shopyAliExpress
Tři tipy, jak proklepnout signál Wi-Fi v domácnosti i kanceláři

Tři tipy, jak proklepnout signál Wi-Fi v domácnosti i kanceláři

** Poradíme, jak řešit problémy s rychlostí bezdrátového připojení ** Ukážeme, jak najít nejvhodnější Wi-Fi kanál ** Prozradíme, jak prověřit pokrytí prostoru signálem

Karel Kilián
RouterWi-FiTipy
Takhle budou vypadat Windows 11. Prohlédněte si více než padesát obrázků
Lukáš Václavík
Windows 11Operační systémyMicrosoft
Taková díra tu dlouho nebyla: prakticky kdokoli může ve Windows 10 získat práva administrátora

Taková díra tu dlouho nebyla: prakticky kdokoli může ve Windows 10 získat práva administrátora

** Ve Windows 10 byla nalezena vážná bezpečnostní zranitelnost ** Prakticky kdokoli přes ni může získat práva administrátora ** Microsoft chybu uznal a nabízí dočasné řešení

Karel Kilián
HesloWindows 10Bezpečnost
Revolut Bank míří do Česka. Co to znamená pro stávající uživatele?
Lukáš Václavík
FintechRevolutPlacení mobilem
Google Keep není jen zápisník na poznámky. 15 tipů, jak z něj dostat maximum

Google Keep není jen zápisník na poznámky. 15 tipů, jak z něj dostat maximum

** Google Keep je poznámkový systém s řadou zajímavých funkcí ** Přinášíme vám 15 vychytávek pro mobilní i webovou aplikaci ** Ovládněte Keep na maximum jako profesionálové!

Karel Kilián
Google KeepTipyGoogle