Foto: Doncio.navy.mill

Foto: Doncio.navy.mill

Foto: Army.mil

Foto: Army.mil

Foto: Science.dodlive.mil

Foto: Science.dodlive.mil

Foto: Dia.mil

Foto: Dia.mil

Foto: Doncio.navy.mil

Foto: Doncio.navy.mil

Foto: U.S. Navy

Foto: U.S. Navy

Foto: U.S. Army

Foto: U.S. Army

Foto: U.S. Navy

Foto: U.S. Navy

Foto: Army.mil
Foto: Science.dodlive.mil
Foto: Dia.mil
Foto: Doncio.navy.mil
8
Fotogalerie

První laserové zbraně americké armády budou sestřelovat letadla a drony

  • Americká armáda investuje velké peníze do vývoje laserových zbraní
  • V roce 2023 chce vyzkoušet laserovou protivzdušnou obranu
  • Ta by měla sestřelovat drony i další létající stroje

Soudobé laserové zbraně, které jsou intenzivně vyvíjené v řadě armád i soukromých společností, jsou stále příliš velké na to, aby je bylo možné napasovat do tanku a používat k útoku na tanky protivníka.

Dnešní lasery už ale mohou zapálit či alespoň destabilizovat letící stroje, což bývá snazší, než vyřadit z boje tank. Navíc, letouny, vrtulníky, natož drony obvykle nedisponují pancířem, který by byl alespoň vzdáleně srovnatelný s tanky. Americká armáda proto hodlá v dohledné době lasery využívat pro účely protivzdušné obrany.

Protivzdušná obrana už dlouho není prioritou pozemní americké armády. Důvodem je to, že plně funkční protivzdušnou obranu pozemním jednotkám zajišťuje americké letectvo. Právě díky tomuto vzdušnému „štítu“ amerických tryskáčů nebyl od roku 1953 ani jeden americký voják zabit nepřátelským letounem.

Je pravda, že americké pozemní síly mají k dispozici účinné raketové systémy Patriot pro protivzdušnou obranu dalekého dosahu a rovněž ruční raketové systémy Stinger pro protivzdušnou obranu na krátkou vzdálenost. Těchto raketových systémů mají ale Američané proporčně méně, než armády jiných zemí. A US Army v současné době nemá žádné mobilní systémy protivzdušné obrany středního dosahu.

Amerika vsází na laserové zbraně

Americká armáda v současnosti utrácí více než 50 procent svého vědeckého a technologického rozpočtu na vývoj laserových zbraní. Počítají s tím, že by v roce 2023 chtěli zkoušet laserovou protivzdušnou obranu.

Podle představ vojenských plánovačů by v tomto roce vojáci už měli mít k dispozici bojový laser o výkonu 50 kilowattů. To je dost velký výkon na to, aby taková zbraň rychle poslala k zemi dron.

Americká armáda počítá s tím, že na bojištích může brzy čelit celým mračnům levných dronů, které budou v boji sázet na svůj ohromný počet. S takovou hrozbou by si mohl poradit systém protivzdušné obrany, který dokáže rychle zasáhnout velký počet cílů. Lasery se pro takové zákroky vyloženě nabízí.

Stejně tak by lasery mohly chránit pozemní jednotky před střelami s plochou dráhou letu, jako je například ruský Kalibr. Zároveň jsou lasery nejspíš jedinou zbraní blízké budoucnosti, která dokáže efektivně zneškodnit přilétající střely z houfnic a mimometů.

Určitě si přečtěte

Články odjinud