První nadzvukové civilní dopravní letadlo od dob Concordu vzlétne v říjnu tohoto roku

Od posledního letu nadzvukového dopravního letounu Concorde uplyne letos v říjnu dlouhých 17 let. Na legendární stroj chce navázat letadlo Boom XB-1, jehož oficiální představení by mělo proběhnout 7. října 2020, informuje Interesting Engineering.

Firma již spustila webovou stránku, na které je možné se registrovat k odběru novinek. „Připojte se k nám 7. října 2020 a staňte se svědky historického okamžiku. Jako první na světě připravuje nezávisle vyvinutý nadzvukový letoun XB-1 cestu pro návrat nadzvukového cestování.“ píše se na webu.

Boom XB-1

Za projektem stojí firma Boom z amerického Colorada, která se od svého založení v roce 2014 zabývá rychlejšími způsoby letecké dopravy. „XB-1 je prvním krokem k návratu nadzvukového cestování. Létání dvojnásobnou rychlostí znamená, že můžeme cestovat dvakrát tak daleko, abychom do našich životů přivedli více lidí, míst a kultur,“ řekl zakladatel a generální ředitel Blake Scholl.

XB-1 je experimentální prototyp, jehož cílem bude sbírat poznatky o nákladech, bezpečnosti a efektivitě pro stavbu dalšího nadzvukového dopravního letadla Boom Overture. Jeho ambicemi stát je absolutně nejrychlejším komerčním dopravním letadlem na světě, který zkrátí dopravní časy na polovinu. Cestování tímto strojem by přitom mělo být nejen rychlé, ale také ekologické.

„Tam, kde letadlo Concorde ukázalo schopnost přepravovat cestující nadzvukovou rychlostí, XB-1 předvede klíčové technologie, které umožní levné a dostupné nadzvukové cestování pro příští generaci.“ uvedla firma v listopadu loňského roku na svém blogu.

Hlavní jsou náklady

Jednou z nejzásadnějších otázek je ekonomika provozu, která byla jednou z hlavních příčin ukončení Concordů. Vývoj se proto zaměřil na snižování nákladů, ke kterému má přispět například pokročilá aerodynamika, použití materiálů z uhlíkových kompozitů či vysoce účinný pohon.

Ačkoli je komerční dopravní letadlo Boom Overture teprve ve stádiu projektu, už o něj projevily zájem dvě velké aerolinky. Japan Airlines uzavřela předobjednávku na dvacet strojů a britská Virgin Group na poloviční množství.

V rámci úplnosti je nutné poznamenat, že Boom není první ani jedinou firmou, která pracuje na vývoji nadzvukového letadla. Například NASA připravuje ve spolupráci s Lockheed Martin stroj s označením X-59. Ten má podle plánu vzlétnout v roce 2021 a údajně bude mnohem tišší než Concorde.

Diskuze (25) Další článek: Apple bude podporovat Thundebolt i u Maců s vlastními čipy Arm

Témata článku: Technika, Doprava, Létání, Letadla, Prototyp, Cestování, Concorde, Boom, Stroj, Říjen, Boom Overture, Concord, Lockheed Martin, Dopravní letadlo, Virgin Group, Colorado, QueSST, Overture, Japan Airlines, Interesting EngineeringSatelitní komunikaci nabídne i Mediatek. Spojil síly s výrobcem ultraodolných telefonů do terénu

Satelitní komunikaci nabídne i Mediatek. Spojil síly s výrobcem ultraodolných telefonů do terénu

** Mediatek příští rok nabídne svou vlastní satelitní komunikaci ** Má být obousměrná, poslání zprávy potrvá 10 sekund ** První telefon se satelitním příjmem přijde na trh v 1. čtvrtletí 2023

Martin Chroust
SatelitZvýšená odolnostMediaTek
Máte rádi malé telefony? Pak si oblíbíte tohoto třípalcového drobečka, který není větší než platební karta

Máte rádi malé telefony? Pak si oblíbíte tohoto třípalcového drobečka, který není větší než platební karta

** Dnešní telefony se předhánějí v tom, který z nich bude větší ** Malé telefony na trhu skoro vyhynuly... ** Čínská značka si připravila telefon do dlaně s třípalcovým displejem

Martin Chroust
InfraportKompaktní velikostSmartphony
Facebook má nejspíš vaše telefonní číslo, i když jste mu ho nikdy nedali. Tímto tajným nástrojem ho můžete smazat

Facebook má nejspíš vaše telefonní číslo, i když jste mu ho nikdy nedali. Tímto tajným nástrojem ho můžete smazat

**Meta poskytuje nástroj na vymazání telefonních čísel a e-mailových adres z Facebooku a Instagramu **V minulosti Mark Zuckebrg popřel, že by Facebook vytvářel stínové profily **Metě teď můžete sebrat klíčové iddentifikátory, pořád o vás ale nejspíš ví mnoho dalšího

Petr Urban
MetaSledováníSociální sítě
Konec českého poskytovatele internetu v přímém přenosu. Připomíná to krachující energetické firmy
Lukáš Václavík
CETINPoskytovatelé internetuPřipojení k internetu
Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

** Lidstvo se připravuje na kolonizaci Měsíce ** Jednou ze základních surovin, bez nichž se na naší přirozené družici neobejdeme, je nepochybně kyslík ** Kde ho vzít?

Stanislav Mihulka
KolonizaceMěsícO2