První síť pro lidské mozky nabídne přenosovou rychlost 10 Mb/s | Foto: affen ajlfe, CC HTTPS://CREATIVECOMMONS.ORG/PUBLICDOMAIN/MARK/1.0/ https://creativecommons.org/publicdomain/mark/1.0/

Foto: <a href="https://www.flickr.com/photos/142299342@N06/32794072773">affen ajlfe</a>, <a href="https://creativecommons.org/publicdomain/mark/1.0/deed.cs">CC HTTPS://CREATIVECOMMONS.ORG/PUBLICDOMAIN/MARK/1.0/ https://creativecommons.org/publicdomain/mark/1.0/</a>

První síť pro lidské mozky nabídne přenosovou rychlost 10 Mb/s

Arto Nurmikko z americké Brownovy univerzity společně s kolegy z UC San Diego a Qualcommu přišli s nápadem, jak napojit lidský mozek na externí počítač pomocí masivní rádiové sítě. Namísto jednoho implantátu v lidském mozku, který snímá data a posílá je do externí krabičky, by byl mozek doslova posetý stovkami tzv. neurozrn (neurograin).

Jedná se o titěrné mikropočítače s vysílačem a plochou 0,25 mm2, které v sobě mají vše, co potřebují. Tedy případné snímače elektrické aktivity mozku, výpočetní jednotku a hlavně vysílač s anténou.

7b5f3d87-209e-44de-bb6d-fb4e37bc8d2e
Neurozrno – mikropočítač s vysílačem. Jeden kus neumí skoro nic, když jich ale použijete tisíc, vyšlou do externího počítače ohromné množství dat o mozku.

Podobná neurozrna pak každé samo za sebe bude vysílat data do centrály, která musí být schopna zachytit třeba i tisíce údajů za jednotku času, což je problém. Neurozrna pochopitelně nepoužívají žádný sofistikovaný komunikační protokol typu Wi-Fi – to není vzhledem k jejich rozměrům (a tedy logické jednoduchosti) možné.

bda0c842-c331-4463-95b1-e74ae198eab5
Nitro neurozrn. Výpočetní jednotku uprostřed obklopuje tištěná anténa. Díky nízké spotřebě se nabízí ambientní napájení (teplo, RF atp.)

Namísto toho budou jen primitivně vyzařovat bity do okolí a to asynchronně, protože zrna (zatím) nemohou komunikovat navzájem. Aby tedy přijímač namísto šumu zachytil nějaké dekódovatelné informace, zrna ke kódování použijí primitivní pulzně-šířkovou modulaci. Bit nuly bude představovat krátký záblesk signálu a bit jedničky dvojnásobný pulze.

V experimentálních podmínkách dokáže armáda tisícovky neurograinů komunikovat rychlostí až 10 megabitů za sekundu, což je aktuálně naprostý unikát, nic podobného totiž neexistuje.

Určitě si přečtěte

Články odjinud