První větší výsledky ze sondy InSight: Seismometr nahlédl do nitra Marsu

  • Vědci mají k dispozici první výsledky průzkumu nitra Marsu ze sondy InSight
  • Seismometr SEIS prozkoumal marsovskou kůru

Na konci listopadu 2018 přistála na povrchu Marsu sonda InSight. Na palubě má řadu přístrojů pro průzkum rudé planety, ale dva z nich jsou nejdůležitější. Krtek přístroje HP3 se zatím ani zdaleka nedostal do hloubky pěti metrů, ve které by měl měřit tepelnou vodivost. Vědci se ho stále snaží přimět k rozumu, ale zatím ho dostali jen pár centimetrů pod povrch a bohužel to vypadá, že pokud se nestane zázrak, tak své snahy budou muset vzdát.

Seismometr SEIS je mnohem úspěšnější. Na povrch planety byl vysazen prakticky přesně před dvěma lety. Vědci díky němu mohou po Zemi a Měsíci měřit otřesy na dalším tělese Sluneční soustavy a prozkoumat tak jeho vnitřní stavbu. Celkem zaznamenali už 480 marsotřesení. Nejsilnější dosáhla 3,7 magnitudy, což není mnoho. Většina byla ale ještě mnohem slabší. Někdy je otřesy obtížné odhalit v „šumu“, který vyvolává vítr. InSight má pro tyto účely na palubě i meteorologickou stanici. 

Kontinentální kůra Země se dělí na podvrstvy z různých druhů hornin. Vědci měli podezření, že u Marsu je to podobné, ale neměli důkazy.

Na konferenci Americké geofyzikální unie byly prezentovány první výsledky. Marsovská kůra by měla mít dvě nebo tři vrstvy. V závislosti na tom je tlustá 20 nebo 37 kilometrů. Tloušťka se pravděpodobně liší v různých místech planety, ale nikde zřejmě nebude větší než 70 km.

Na Zemi se tloušťka kůry pohybuje od přibližně 5 do 10 kilometrů pod oceány až po přibližně 40 až 50 kilometrů pod kontinenty. SEIS pokračuje ve své práci. Vědci věří, že kromě kůry se jim podaří prozkoumat také marsovský plášť a jádro.

Diskuze (4) Další článek: TSMC navyšuje ceny za výrobu pomocí pokročilejších technologií. Může to zvýšit i ceny hardwaru

Témata článku: Technika, Vesmír, Výzkum, NASA, Země, Mars, Sluneční soustava, Geologie, InSight, Sonda, Planeta, Průzkum, SEIS, Kůra, Nitro, Vědec, PovrchSubvarianta omikronu BA.2 znepokojuje epidemiology. V Dánsku už tvoří skoro polovinu případů

Subvarianta omikronu BA.2 znepokojuje epidemiology. V Dánsku už tvoří skoro polovinu případů

** SARS-CoV-2 omikron má tři hlavní subvarianty: BA.1, BA.2 a BA.3 ** BA.2 je ještě nakažlivější než již tak značně infekční omikron. ** V Dánsku již tvoří polovinu všech případů nákazy omikronem

Karel Kilián
SARS-CoV-2Mutace
Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

** Materiál „Kit 300“ představuje vizuální i termální kamufláž ** Dokáže zablokovat tepelné vyzařování maskovaného vojáka či třeba stroje ** Velký kus materiálu Kit 300 může ukrýt vozidlo až do velikosti Hummeru

Stanislav Mihulka
IzraelMateriálArmáda
22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

V žáru vášně, Osudová přitažlivost, Základní instinkt, Ďábelská svůdkyně, Nebezpečné hry, Dvojitý milenec. Exkurze do historie subžánru erotických thrillerů, v němž se napětí mísí se vzrušením.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Chystá se nová strategie z univerza Dune, tvoří ji autoři Northgard

Chystá se nová strategie z univerza Dune, tvoří ji autoři Northgard

Na včerejších The Game Awards se odhalila nová strategie z univerza Dune. Jmenuje se Dune: Spice Wars a má jednat o strategii 4X v reálném čase.

Vojtěch Matušinský
Dune: Spice WarsVideo
Zlatý řez ve fotografii

Zlatý řez ve fotografii

Mezi základní kameny fotografické techniky patří kompozice. Obdélníkový tvar fotografie umožňuje různé umístění fotografovaného předmětu ve scéně.

Tomáš Slavíček
Fotoškola
Boční světla a promítačka na silnici. Za touto vytuněnou e-koloběžkou stojí známý výrobce luxusních aut

Boční světla a promítačka na silnici. Za touto vytuněnou e-koloběžkou stojí známý výrobce luxusních aut

** Do světa elektromobility vstupuje další automobilová značka ** Nejdřív to ale zkusí zlehka, s e-koloběžkou ** Vozítko s maximální rychlostí 30 km/h je určeno do města

Martin Miksa
KoloběžkyElektromobilitaElektromotor