První vyhodnocené měření radiace na povrchu Měsíce přineslo překvapivé výsledky

Foto: Pixabay
První vyhodnocené měření radiace na povrchu Měsíce přineslo překvapivé výsledky | Foto: Pixabay

Vědci odhalili, že Měsíc je překvapivě radioaktivní. Plyne to z výsledků analýzy nových dat získaných čínskou sondou Čchang-e 4, o nichž informovala americká CNN.

Průměrná denní dávka činí 1 369 mikrosievertů. Pro srovnání: jde o cca 2,6krát intenzivnější záření, než jaké musí řešit astronauti působící na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS).

„Úrovně radiace, které jsme naměřili na Měsíci, jsou přibližně 200krát vyšší než na povrchu Země a 5 až 10krát vyšší než při letu z New Yorku do Frankfurtu,“ uvedl fyzik Robert Wimmer-Schweingruber z University of Kiel.

„Protože astronauti by byli vystaveni těmto úrovním radiace déle než pasažéři nebo piloti transatlantických letů, jedná se o značnou expozici,“ dodal.

CNN připomíná, že zařízením pro měření úrovně radiace disponovali již astronauti Apolla, ale získaná data se nikdy nedostala zpět na Zemi. Nyní se lidé mají na Měsíc vydat znovu v rámci mise Artemis a tyto poznatky jim tak nepochybně přijdou vhod.

Artemis Živě: Návrat člověka na Měsíc

Artemis je kosmický program NASA, jehož úkolem je obnovit lety člověka na Měsíc. Na oběžné dráze Měsíce bude vybudována stanice Gateway. Posádku ke stanici bude dopravovat kosmická loď Orion, vynesená raketou SLS. Na povrch Měsíce dopraví astronauty modul HLS, kterým bude minimálně při prvním přistání Starship od SpaceX.

Naplánované mise:

  • Artemis 1: Nepilotovaný let, kdy bude loď Orion navedena na oběžnou dráhu kolem Měsíce a pak zpět k Zemi. Termín: konec roku 2021
  • Artemis 2: Pilotovaný oblet Měsíce. Termín: rok 2023
  • Artemis 3: Přistání člověka na Měsíci. Termín: nejdříve v roce 2024
  • CLPS: Doprava vědeckých experimentů na povrch Měsíce jako podpora programu Artemis. Termín: od roku 2021
Diskuze (27) Další článek: Karty GeForce RTX 3080 mají problém. Některým uživatelům padají hry

Témata článku: Vesmír, Výzkum, Artemis, Země, Měsíc, Apollo, Radiace, Úroveň radiace, Překvapivý výsledek, New York, ISS, Kie, CNN, Frankfurt, Povrch, Povrch Měsíce, Čchang-e, Astronaut, Měření40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

Vyzývavá krása, rafinovanost, nevinnost i perverzní voyeurské fantazie. Filmaři už se sexu ve filmu nebáli, a tak dala 80. léta vzniknout řadě kultovních ženských erotických symbolů.

Marek Čech
Filmy a seriály
Gates vysvětluje, jak americká armáda bojuje proti komárům – nejsmrtonosnějším zvířatům na světě

Gates vysvětluje, jak americká armáda bojuje proti komárům – nejsmrtonosnějším zvířatům na světě

** Bill Gates představuje Výzkumný ústav Waltera Reeda ** Tato instituce se zabývá výzkumem léků proti malárii ** Spravuje také největší sbírku komárů na světě

Karel Kilián
MalárieZvířataBill GatesArmáda
16 míst na mapách Googlu a Microsoftu, které nesmíte vidět. Nahradily je čtverečky a mlha

16 míst na mapách Googlu a Microsoftu, které nesmíte vidět. Nahradily je čtverečky a mlha

** Internet se roky bavil umělé rozčtverečkovanými místy v mapách ** Postupně jich ale ubývá, nebo se jedná o běžné chyby ** Výjimkou je Evropa. Tady čtverečkujeme až až

Jakub Čížek
Mapy GoogleMapy