První vyhodnocené měření radiace na povrchu Měsíce přineslo překvapivé výsledky

Vědci odhalili, že Měsíc je překvapivě radioaktivní. Plyne to z výsledků analýzy nových dat získaných čínskou sondou Čchang-e 4, o nichž informovala americká CNN.

Průměrná denní dávka činí 1 369 mikrosievertů. Pro srovnání: jde o cca 2,6krát intenzivnější záření, než jaké musí řešit astronauti působící na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS).

„Úrovně radiace, které jsme naměřili na Měsíci, jsou přibližně 200krát vyšší než na povrchu Země a 5 až 10krát vyšší než při letu z New Yorku do Frankfurtu,“ uvedl fyzik Robert Wimmer-Schweingruber z University of Kiel.

„Protože astronauti by byli vystaveni těmto úrovním radiace déle než pasažéři nebo piloti transatlantických letů, jedná se o značnou expozici,“ dodal.

CNN připomíná, že zařízením pro měření úrovně radiace disponovali již astronauti Apolla, ale získaná data se nikdy nedostala zpět na Zemi. Nyní se lidé mají na Měsíc vydat znovu v rámci mise Artemis a tyto poznatky jim tak nepochybně přijdou vhod.

Artemis Živě: Návrat člověka na Měsíc

Artemis je kosmický program NASA, jehož úkolem je obnovit lety člověka na Měsíc. Na oběžné dráze Měsíce bude vybudována stanice Gateway. Posádku ke stanici bude dopravovat kosmická loď Orion, vynesená raketou SLS. Na povrch Měsíce dopraví astronauty modul HLS, kterým bude minimálně při prvním přistání Starship od SpaceX.

Naplánované mise:

  • Artemis 1: Nepilotovaný let, kdy bude loď Orion navedena na oběžnou dráhu kolem Měsíce a pak zpět k Zemi. Termín: konec roku 2022
  • Artemis 2: Pilotovaný oblet Měsíce. Termín: rok 2023
  • Artemis 3: Přistání člověka na Měsíci. Termín: nejdříve v roce 2024
  • CLPS: Doprava vědeckých experimentů na povrch Měsíce jako podpora programu Artemis. Termín: od roku 2021
Diskuze (27) Další článek: Karty GeForce RTX 3080 mají problém. Některým uživatelům padají hry

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,