První výsledky klinických testů mRNA vakcíny proti chřipce od Moderny nejsou zcela přesvědčivé

Úspěch vakcín proti covidu-19 založených na technologii mRNA, které vyrábějí farmaceutické společnosti Moderna a Pfizer/BioNTech, zvýšil zájem o tuto strategii vývoje očkovacích látek. Moderna proto zahájila letos v létě klinické zkoušky mRNA vakcíny proti sezónní chřipce a doufala, že se jí podaří dosáhnout srovnatelného úspěchu.

První údaje z klinických studií vakcíny, které výrobce zveřejnil v pátek 10. prosince, však bohužel nejsou příliš přesvědčivé. Naznačují, že technologie mRNA nemusí vždy přinášet podobně dobré výsledky, jako v případě onemocnění covid-19.

mRNA vakcína proti chřipce

Současné vakcíny proti chřipce obsahují inaktivované kopie chřipkového viru. Jejich účinnost se obvykle pohybuje kolem 40 až 60 % a farmaceutické firmy chtějí tento výsledek zlepšit. Proti tomu očkovací látky založené na technologii mRNA využívají uměle vytvořenou mRNA, kterou dopraví do cílové buňky. Ta zde následně vytvoří bílkovinu, na níž se má vytvořit imunitní odpověď.

Jednou z výhod mRNA vakcín je jejich rychlejší vývoj, příprava a výroba, protože výrobci nemusejí pěstovat kopie viru. Nejen proto v nich řada odborníků již léta vidí velkou budoucnost. Na očkování proti chřipce pomocí mRNA vakcín aktuálně pracují také tři další velké společnosti.

Moderna zveřejnila první výsledky, které ukazují, že očkování proti chřipce pomocí mRNA vakcíny skutečně vytváří protilátky. Jejich hladina však není vyšší než u jiných očkovacích látek proti chřipce, které jsou již na trhu. Měly také více vedlejších účinků než stávající vakcíny.

Jsou nutné další studie

Tato zjištění nemusí nutně znamenat, že očkování proti chřipce pomocí mRNA vakcín není lepší než to, které máme k dispozici nyní. Protože se mRNA vakcíny dají rychleji navrhnout a vyrobit, nemusí se vyvíjet tak dlouho dopředu. Nebylo by tak nutné odhadovat, proti jakému kmeni chřipky je v daném roce nutné cílit, protože s výrobou očkovacích látek by bylo možné počkat, dokud se nezjistí, jaké kmeny kolují.

Pokud jde o účinnost, je nutné shromáždit ještě mnoho údajů. Moderna se chystá provést rozsáhlejší studie, které by ověřily, jak dobře očkování skutečně chrání lidi před onemocněním v reálném světě – tedy nebude stavět jen na testování hladiny protilátek.

První údaje ukazují, jak je imunitní systém složitý a že mRNA vakcíny pravděpodobně nejsou zkratkou k zastavení tak odolného viru, jako je chřipka. „Bude zapotřebí dalších studií, abychom zjistili, zda má použití mRNA vakcín v boji proti chřipce nějaký konkrétní přínos“, napsal chemik a spisovatel Derek Lowe v časopise Science.

Diskuze (8) Další článek: Peklo jménem HDMI 2.1. Dávejte pozor na značení TV, monitorů a kabelů

Témata článku: Technologie, Zdraví, Výzkum, Očkování, Medicína, Vakcinace, Moderna, Chřipka, Klín, Pfizer / BioNTech, Science, Očkovací látka, Látka, Vakcína, Klinický test, Farmaceutické firmy, OnemocněníPodrobný návod, jak zrušit SIPO. Nejsnazší je převedení plateb jinam

Podrobný návod, jak zrušit SIPO. Nejsnazší je převedení plateb jinam

**Než zrušíte SIPO, musíte platby převést jinam. **Neplatí to nutně pro poplatky veřejnoprávním médiím. **SIPO zrušíte osobně, elektronicky nebo se zruší automaticky.

Petr Urban
Česká poštaNávody
Microsoft vydal Windows 11 verze 22H2. Jak aktualizovat hned teď?

Microsoft vydal Windows 11 verze 22H2. Jak aktualizovat hned teď?

**Aktualizace s názvem 2022 Update je od úterý od 19:00 oficiálně dostupná všem **Distribuce Windows 11 22H2 bude řízená, takže se může protáhnout na týdny až měsíce **Pokud máte kompatibilní počítač, rovnou na verzi 22H2 přejdete z Desítek

Petr Urban
Windows 11Windows UpdateMicrosoft
Zuckerbergovo metaverzum je zatím tak špatné, že jej nechtějí používat ani jeho zaměstnanci

Zuckerbergovo metaverzum je zatím tak špatné, že jej nechtějí používat ani jeho zaměstnanci

**V interním oběžníku šéf metaverza v Metě přiznává, že jeho hlavní aplikaci nechtějí používat ani lidé z vývoje. **Horizon Worlds trpí řadou chyb, špatným výkonem nebo neslavně vypadající grafikou. **Ani po výzvě od šéfa metaverza zaměstnanci aplikaci příliš nepoužívají, takže je management musí donutit.

Petr Urban
MetametaverseVirtuální realita
Srovnávací test: Wi-Fi 6 mesh do 5 000 Kč. Víc antén neznamená lepší signál, vyhrály nenápadné krabičky

Srovnávací test: Wi-Fi 6 mesh do 5 000 Kč. Víc antén neznamená lepší signál, vyhrály nenápadné krabičky

Pro pokrytí domů či větších bytů rychlou Wi-Fi je ideální mesh řešení, a to takové, které už myslí na budoucnost, a tedy podporuje Wi-Fi 6. Otestovali jsme jich pro vás rovnou osm.

Antonín Trčálek
Srovnávací testRouterWi-Fi
Jsou vůbec DALL-E, Midjourney nebo Copilot legální? Někdo by to měl rozčísnout, dokud je ještě čas

Jsou vůbec DALL-E, Midjourney nebo Copilot legální? Někdo by to měl rozčísnout, dokud je ještě čas

** Z textových a obrázkových AI generátorů se stávají komerční služby ** Už to není experiment pro pár geeků a programátorů ** Právní experti začínají řešit, jestli náhodou neporušují autorské právo

Jakub Čížek
Autorské právoUmělá inteligence
Výsledky testů GeForce RTX 4090. Grafické monstrum s nesmyslným výkonem zesměšňuje všechny karty na trhu

Výsledky testů GeForce RTX 4090. Grafické monstrum s nesmyslným výkonem zesměšňuje všechny karty na trhu

** K dispozici jsou podrobné nezávislé testy nové grafické karty GeForce RTX 4090 ** Nvidia splnila sliby, mezigenerační skok ve výkonu je obrovský ** DLSS 3 přináší revoluci v počtu fps

Karel Javůrek
GeForce RTX 4000Grafické kartyNvidia
Facebook má nejspíš vaše telefonní číslo, i když jste mu ho nikdy nedali. Tímto tajným nástrojem ho můžete smazat

Facebook má nejspíš vaše telefonní číslo, i když jste mu ho nikdy nedali. Tímto tajným nástrojem ho můžete smazat

**Meta poskytuje nástroj na vymazání telefonních čísel a e-mailových adres z Facebooku a Instagramu **V minulosti Mark Zuckebrg popřel, že by Facebook vytvářel stínové profily **Metě teď můžete sebrat klíčové iddentifikátory, pořád o vás ale nejspíš ví mnoho dalšího

Petr Urban
MetaSledováníSociální sítě