Prvnímu člověku byl implantován do mozku čip od Neuralinku. Dle Muska se úspěšně zotavuje | Ilustrace: AI Midjourney

Ilustrace: AI Midjourney

Prvnímu člověku byl implantován do mozku čip od Neuralinku. Dle Muska se úspěšně zotavuje

První lidský pacient dostal v neděli 28. ledna mozkový implantát od startupu Neuralink. Dle příspěvku zakladatele firmy Elona Muska na sociální síti X (dříve Twitter) se dobře zotavuje a první výsledky ukazují slibnou detekci neuronových vzruchů. Podrobnosti přináší agentura Reuters.

Americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv loni povolil firmě Neuralink provést první testování implantátu na lidech. Jednalo se o zásadní milník v ambicích pomáhat pacientům překonat ochrnutí a řadu neurologických onemocnění. V září loňského roku Neuralink oznámil, že obdržel povolení k náboru pro pokusy na lidech.

Díra v lebce a v ní implantát

K chirurgickému umístění implantátu, který funguje jako rozhraní mezi mozkem a počítačem, je využíván robot. Malý mikročip je implantován do oblasti, která má na starosti ovládání pohybu.

Prvotním cílem studie PRIME (Precise Robotically Implanted Brain-Computer Interface) je umožnit lidem pomocí myšlenek ovládat počítačový kurzor nebo klávesnici. První fáze má vyhodnotit bezpečnost implantátu a chirurgického robota.

Při implantaci čipu nejprve lidský chirurg vyřízne do lebky pacienta malý otvor, načež 214 centimetrů vysoký robot označovaný jako „R1“ provede velmi jemnou proceduru, při níž jsou dráty implantátu všity přímo do mozku. Zařízení je navrženo tak, aby spočívalo v místě odstraněné části lebky, přímo pod pokožkou hlavy, zatímco malé drátky přenášejí data tam a zpět mezi mozkem a servery.

Po nainstalování je implantát kosmeticky neviditelný a jeho úkolem je zaznamenávat a bezdrátově přenášet mozkové signály do aplikace, která dekóduje záměr pohybu. Má fungovat jako všeobecné mozkové rozhraní, které obnoví autonomii lidí s neuspokojenými zdravotními potřebami.

V tuto chvíli není známa totožnost pacienta, který zákrok podstoupil. Neuralink v minulosti uvedl, že se chce zaměřit na poskytování řešení pro osoby s duševními a fyzickými potížemi a že zpočátku hodlá provádět zákroky u kvadruplegiků, tedy pacientů s úplným nebo částečným ochrnutím všech čtyř končetin a trupu způsobeným poškozením míchy v dolní krční oblasti.

Čipy v mozku mohou pomáhat postiženým

Někteří odborníci vyjádřili přesvědčení, že by tato technologie mohla být přínosem pro osoby trpící nejrůznějšími zdravotními postiženími. V dalších fázích se Neuralink chce zaměřit na vytváření nových forem kybernetických „vylepšení“ pro běžné lidi – což Musk označil za transhumanistický „brain hacking“.

Od svého založení v roce 2016 si Neuralink klade za cíl využít nervové implantáty a experimentální vědu k nastolení nové éry propojení mezi počítačem a mozkem. Firma několik let testovala své implantáty na zvířatech, přičemž některé z pokusných subjektů jsou dodnes naživu, nicméně řada z nich musela být z důvodu nejrůznějších komplikací utracena.

Nutno podotknout, že Neuralink není jedinou firmou, která se snaží pomáhat lidem s postižením pomocí mozkových implantátů. Například společnost BrainGate v minulosti umožnila ochrnutému muži sdělovat své myšlenky převodem jeho imaginárního rukopisu na text.

Určitě si přečtěte

Články odjinud