Koronavirus | Léky | Pseudovědy

Pseudovědci opět úřadují: Pozor na přírodní „léky“ proti koronaviru

Čínští vědci ve snaze o nalezení léku proti koronaviru SARS-CoV-2 nedávno provedli studii, v rámci níž testovali antivirové účinky 200 bylin. Nejlépe dopadla Lycoris radiata obsahující látku známou jako lycorin, která má prý značný potenciál pro vývoj nových farmak.

Této studie se však naneštěstí „chytli“ někteří jedinci, kteří následně začali publikovat články i jiné příspěvky o různých přírodních prostředcích proti SARS-CoV-2.

Pseudověda na vlnách Českého rozhlasu

Český klub skeptiků Sisyfos například včera upozornil na rozhlasovou nahrávku, podle níž se dá koronaviru předcházet mj. s pomocí červených mořských řas. V současné době si ji ještě můžete poslechnout, ale přímo na webu ČRo České Budějovice již není dostupná.

Netřeba si dodávat, že jde o ukázkový příklad pseudovědeckého přístupu. Na jedné straně jistě byly provedeny výzkumy, z jejichž výsledků plyne, že červené mořské řasy mohou určité viry inaktivovat. Na druhé straně to nebylo prokázáno v případě SARS-CoV-2.

„Problém je v tom, že existuje asi 4 000 druhů takových řas, z nichž některé mohou působit proti jistým virovým infekcím, ale ne už proti jiným,“ uvádí Office for Science and Society při McGill University.

Stejně tak je dobré mít se na pozoru před tzv. MMS („miracle mineral solution“), tedy 28% roztokem chloritanu sodného v destilované vodě. Ten nejenže proti koronaviru nezabírá, ale navíc může způsobit zvracení, průjmy a dokonce i selhání jater.

Závěrem se zmiňme ještě o česneku a sezamovém oleji. WHO sice nepopírá, že česnek může mít „nějaké antibakteriální vlastnosti“, ale zatím neexistuje žádný důvod domnívat se, že by mohl posloužit jako zbraň proti SARS-CoV-2. Totéž platí pro sezamový olej, ať již aplikovaný zevně či vnitřně.

Pseudovědy

Pseudovědy jsou postupy nebo znalosti, které jejich provozovatelé staví na úroveň vědeckých disciplín. Ale i když je propagují způsobem připomínající vědecké postupy, nedodržují při tom základní pravidla vědy nebo vycházejí z chybných předpokladů. Pseudovědy často předpokládají existenci dosud nepoznaných, někdy i duchovních sil. Jejich výsledky bývají neověřitelné, neopakovatelné.

Biorezonance | Homeopatie | Tradiční čínská medicína | Astrologie | Akupunktura | Plochá Země | Scientologie | Sisyfos

Diskuze (26) Další článek: Windows 10 nabídnou výrobcům efektivnější aktualizaci ovladačů hardwaru přes Windows Update

Témata článku: Zdraví, Koronavirus, Příroda, Léky, Pseudovědy, Viry, Český rozhlas, Sisyfos, Respirátor, Rostliny, Tělo, Mořská řasa, Mineral, Budějovice, Česnek, Řasy, McGill University, ScienceDirect, Lék, WHO


Určitě si přečtěte

CZ.NIC bezplatně naděluje USB/NFC klíče. Jak jej získat?
Lukáš Václavík
CZ.NICeGovernment
AMD uvádí grafické karty Radeon RX 6800, 6800 XT a 6900 XT. Útočí přímo na modely od Nvidie

AMD uvádí grafické karty Radeon RX 6800, 6800 XT a 6900 XT. Útočí přímo na modely od Nvidie

** AMD představilo tři nové grafické karty ** Všechny s architekturou RDNA2, kterou používají i PS5 a Xbox Series ** Karty útočí přímo na GeForce RTX 3000

Karel Javůrek | 77

Karel Javůrek
Radeon RX 6000Grafické kartyAMD
DeOldify: Téměř zázračná technologie, která obarvuje 2. světovou válku, nebo vaše fotky z dětství

DeOldify: Téměř zázračná technologie, která obarvuje 2. světovou válku, nebo vaše fotky z dětství

** Neuronová síť DeOldify obarvuje fotky ** Můžete si ji vyzkoušet sami i bez superpočítače ** YouTube je plný obarvených ikonických videí

Jakub Čížek | 21

Jakub Čížek
PythonHistorieProgramování
Sony svléklo PlayStation 5 donaha. Chlazení je skutečně masivní a využívá tekutý kov
Lukáš Václavík
Playstation 5SonyHardware
(Ne)používáte PayPal? Dejte si pozor, zavádí totiž poplatek za neaktivitu
Lukáš Václavík
FintechPayPal
Zkušenosti s Androidem 11: Novinek je překvapivě hodně, takhle se používají
Filip KůželVladislav Kluska
Android
Otestovali jsme 8 mobilů do 8 000 Kč: rozdíly ve výkonu jsou ohromné

Otestovali jsme 8 mobilů do 8 000 Kč: rozdíly ve výkonu jsou ohromné

** Mobil za 8 000 Kč uspokojí většinu uživatelů ** Klasické foťáky stačí, širokáče ale zklamaly ** Zásadní jsou rozdíly ve výkonu

Časopis Computer | 5

Časopis Computer
Časopis Computer