Pseudovědci opět úřadují: Pozor na přírodní „léky“ proti koronaviru

Čínští vědci ve snaze o nalezení léku proti koronaviru SARS-CoV-2 nedávno provedli studii, v rámci níž testovali antivirové účinky 200 bylin. Nejlépe dopadla Lycoris radiata obsahující látku známou jako lycorin, která má prý značný potenciál pro vývoj nových farmak.

Této studie se však naneštěstí „chytli“ někteří jedinci, kteří následně začali publikovat články i jiné příspěvky o různých přírodních prostředcích proti SARS-CoV-2.

Pseudověda na vlnách Českého rozhlasu

Český klub skeptiků Sisyfos například včera upozornil na rozhlasovou nahrávku, podle níž se dá koronaviru předcházet mj. s pomocí červených mořských řas. V současné době si ji ještě můžete poslechnout, ale přímo na webu ČRo České Budějovice již není dostupná.

Netřeba si dodávat, že jde o ukázkový příklad pseudovědeckého přístupu. Na jedné straně jistě byly provedeny výzkumy, z jejichž výsledků plyne, že červené mořské řasy mohou určité viry inaktivovat. Na druhé straně to nebylo prokázáno v případě SARS-CoV-2.

„Problém je v tom, že existuje asi 4 000 druhů takových řas, z nichž některé mohou působit proti jistým virovým infekcím, ale ne už proti jiným,“ uvádí Office for Science and Society při McGill University.

Stejně tak je dobré mít se na pozoru před tzv. MMS („miracle mineral solution“), tedy 28% roztokem chloritanu sodného v destilované vodě. Ten nejenže proti koronaviru nezabírá, ale navíc může způsobit zvracení, průjmy a dokonce i selhání jater.

Závěrem se zmiňme ještě o česneku a sezamovém oleji. WHO sice nepopírá, že česnek může mít „nějaké antibakteriální vlastnosti“, ale zatím neexistuje žádný důvod domnívat se, že by mohl posloužit jako zbraň proti SARS-CoV-2. Totéž platí pro sezamový olej, ať již aplikovaný zevně či vnitřně.

Pseudovědy

Pseudovědy jsou postupy nebo znalosti, které jejich provozovatelé staví na úroveň vědeckých disciplín. Ale i když je propagují způsobem připomínající vědecké postupy, nedodržují při tom základní pravidla vědy nebo vycházejí z chybných předpokladů. Pseudovědy často předpokládají existenci dosud nepoznaných, někdy i duchovních sil. Jejich výsledky bývají neověřitelné, neopakovatelné.

Biorezonance | Homeopatie | Tradiční čínská medicína | Astrologie | Akupunktura | Plochá Země | Scientologie | Sisyfos

Diskuze (26) Další článek: Windows 10 nabídnou výrobcům efektivnější aktualizaci ovladačů hardwaru přes Windows Update

Témata článku: Zdraví, Koronavirus, Příroda, Léky, Viry, Tělo, Respirátor, Český rozhlas, Rostliny, Pseudovědy, Sisyfos, Budějovice, Cold, Mineral, Mořská řasa, Lék, McGill University, Řasy, ScienceDirect, WHO, Česnek, Volně prodejné léky na Heureka.czNa povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

** Lidstvo se připravuje na kolonizaci Měsíce ** Jednou ze základních surovin, bez nichž se na naší přirozené družici neobejdeme, je nepochybně kyslík ** Kde ho vzít?

Stanislav Mihulka
KolonizaceMěsícO2
Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

** Klinická studie zkoumala vliv antidepresiva fluvoxamin na covid-19 ** Počet úmrtí souvisejících s covidem-19 klesl zhruba o 90 % ** Potřeba intenzivní lékařské péče se snížila zhruba o 65 %

Karel Kilián
COVID-19LékyDepreseMedicína
Pozor na AliExpress. Aby byl pořád levný, musíte zvolit správný způsob dopravy

Pozor na AliExpress. Aby byl pořád levný, musíte zvolit správný způsob dopravy

** Už několik měsíců platí nová daňová pravidla pro zásilky nejen z Asie ** Tkaničky z AliExpressu mohou být stále laciné ** Musíte ale zvolit správného dopravce, jinak poště zaplatíte 150 Kč

Jakub Čížek
E-shopyAliExpress
Elektrický osobní vrtulník Jetson ONE může letět až 20 minut maximální rychlostí přes 100 km/h

Elektrický osobní vrtulník Jetson ONE může letět až 20 minut maximální rychlostí přes 100 km/h

** S elektrickým osobním vrtulníkem Jetson ONE může létat každý ** Ve vzduchu se udrží až 20 minut a umí létat rychlostí přes 100 km/h ** Kompletní stroj stojí 92 000 amerických dolarů (cca 2 miliony korun)

Karel Kilián
HelikoptéryLétáníDoprava
Rusko obviňuje astronautku NASA ze sabotáže Mezinárodní vesmírné stanice
Jiří Černý
Mezinárodní vesmírná staniceNASARusko