Pseudovědy | Scientologie

Pseudovědy: Co je to scientologie a kam s ní?

  • Je scientologie skutečně náboženstvím?
  • Co je to dianetika, tedy základní metoda scientologie?
  • Scientologie není jen církev a auditing!

Historie scientologického hnutí

Počátky scientologického hnutí se datují obvykle rokem roku 1950, kdy americký spisovatel sci-fi literatury Laffayette Ron Hubbard (1911 – 1986) vydal svou publikaci Dianetika – moderní věda o duševním zdraví. Ve svém díle viděl naprosto revoluční a unikátní přístup k práci s lidskou duší a překonání všech tehdy známých psychologických a psychiatrických metod.

Jeho práce však vzbudila velmi rozporuplný ohlas. Většina odborné veřejnosti okamžitě odhalila fakt, že se vůbec nejedná o vědeckou teorii podpořenou skutečným výzkumem, ale pouze o různě pozměněné a svévolně reinterpretované poznatky freudovské psychoanalýzy, její jungovské nadstavby a dalších již známých psychologických konceptů.

Síla mysli ti pomůže

Hubbardova práce byla odborníky zcela odmítnuta a dokonce mu vynesla spory s úřady kvůli léčbě dianetikou bez lékařské licence (i dnes se v českých překladech vyskytují formulace jako „léčení“ nebo „pacient“). Přesto začala ve Spojených státech amerických vznikat tzv. dianetická centra, v nichž se scházeli a poskytovali své služby dianetičtí „poradci“.

Odborná religionistická literatura řadí scientologii na pomezí vlny Nového myšlení a Hnutí lidského potenciálu. Jedná se v zásadě o dva postupné vývojové stupně jedné linie. Nové myšlení má své těžiště především v 19. století a první polovině 20. století. Do jeho ranku lze zahrnout například i náboženskou společnost Křesťanská věda Mary Baker Eddyové.

V druhé polovině 20. století pak hovoříme o Hnutí lidského potenciálu, kam vedle scientologie řadíme např. i Silvovu metodu. Jednotícím prvkem je upření pozornosti na sílu lidské mysli a přesvědčení, že právě to, jak nás vidí naše mysl, nakonec určuje, kdo jsme a čeho můžeme dosáhnout.

Úkolem nauk, které řadíme do tohoto spektra, je odkrývat dříve netušené a dost možná neomezené možnosti jednotlivce, pomáhat mu rozvíjet jeho schopnosti a překonávat vše nežádoucí v jeho mysli, co ho na jeho cestě blokuje. Zákonitě se pak tato učení nacházejí někde mezi náboženstvím, pseudovědeckým léčebným působením a podnikáním v oblasti self-help.

Zrod scientologie

Stejně tak je na tom i dnešní Scientologická církev a její učení, v jehož centru stojí dianetika. Ačkoli šla Hubbardova kniha Dianetika zpočátku takřka „na dračku“, byla velmi záhy kvůli množícím se skandálům a žalobám stažena z prodeje. Hubbarda záhy opustil hlavní mecenáš jeho aktivit milionář Dan Purcell.

Klepněte pro větší obrázek

Navíc v té době prožíval nezdar i v osobním životě, když jeho druhá manželka Sára požádala o rozvod. Důvodem měla být Hubbardova „extrémní krutost, velká duševní muka a fyzické utrpení,“ které musela Sára v manželství s ním snášet.

V této pohnuté době let 1953 a 1954 se na pokraji osobního i ekonomického bankrotu L. R. H. rozhodl proměnit dianetiku v náboženství, které pojmenoval scientologie.

Konec konců už dříve prohlašoval, že jediný způsob, jak skutečně vydělat nemalé peníze, je založit si vlastní náboženství...

Na dalším listu rozebereme, jestli je scientologie skutečně náboženstvím.

Pseudovědy

Pseudovědy jsou postupy nebo znalosti, které jejich provozovatelé staví na úroveň vědeckých disciplín. Ale i když je propagují způsobem připomínající vědecké postupy, nedodržují při tom základní pravidla vědy nebo vycházejí z chybných předpokladů. Pseudovědy často předpokládají existenci dosud nepoznaných, někdy i duchovních sil. Jejich výsledky bývají neověřitelné, neopakovatelné.

Biorezonance | Homeopatie | Tradiční čínská medicína | Astrologie | Akupunktura | Plochá Země | Scientologie | Sisyfos

Diskuze (12) Další článek: Alexo, pusť Call of Duty: Microsoft naučil Xbox One poslouchat hlasové asistentky 

Témata článku: Náboženství, Pseudovědy, Scientologie, Statut, Church, Uznání, Přesunutí, Skutečný průkopník, Žití, Terapeut, Asociace, Cimrman, Poslouchání, Trilión, Působení, Nejmocnější muž, Jedinečnost, Sezení, Čtení myšlenek, RTC, SCI, Bytost


Určitě si přečtěte

Apple má šanci definitivně se uzamknout. macOS byl na jeho poměry až příliš otevřený

Apple má šanci definitivně se uzamknout. macOS byl na jeho poměry až příliš otevřený

** Apple, vývojáře i uživatele rozhodně nečekají dva roky prázdnin ** macOS se může uzavřít podobně jako iOS a iPadOS ** Přechod na Arm znamená stopku pro hackintoshe

Lukáš Václavík | 102

Za hranicemi Chromu: 13 nejzajímavějších prohlížečů, které „nikdo“ nepoužívá

Za hranicemi Chromu: 13 nejzajímavějších prohlížečů, které „nikdo“ nepoužívá

** Šesti nejpoužívanějším prohlížečům patří 94 % trhu ** Různé „klony“ Chromu slibují lepší funkce nebo jiný design ** Také Firefox má řadu zajímavých odnoží

Lukáš Václavík | 38

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 1

Nejlepší programy z roku 2000: Podívejte se, bez čeho jste tehdy vůbec nemohli fungovat!

Nejlepší programy z roku 2000: Podívejte se, bez čeho jste tehdy vůbec nemohli fungovat!

** Dnes už skoro všechno uděláte ve webovém prohlížeči a na mobilu ** Před dvaceti lety to ale bylo jiné ** Zavzpomínejte na legendy, které jste pravděpodobně také používali

Jakub Čížek | 123

Otestovali jsme nový Apple MacBook Air. S retinou a nižší cenou

Otestovali jsme nový Apple MacBook Air. S retinou a nižší cenou

** Test MacBooku Air v provedení pro rok 2020 ** Cenově dostupný notebook překvapí výkonem ** Výborné je celkové zpracování a klávesnice

Martin Miksa | 43

Je to dobré, cetky z AliExpressu budou nejspíše relativně levné i v roce 2021

Je to dobré, cetky z AliExpressu budou nejspíše relativně levné i v roce 2021

** V roce 2021 začneme platit DPH i u laciného zboží z asijských e-shopů ** Daň ale budeme většinou platit už na e-shopech ** Nemusíte se bát zdlouhavého a drahého celního řízení

Jakub Čížek | 74