Metapsychika, parapsychologie a psychotronika jsou různé názvy pro obor lidské činnosti na pomezí vědy a ezoterického náboženství. Zabývá se zkoumáním tzv. paranormálních jevů a schopností, které přesahují naše běžné smyslové vnímání (a jsou proto nazývány ESP – Extra Sensory Perception).
Patří mezi ně například telepatie (přenos myšlenek na dálku), telekineze (pohybování předměty silou mysli), telegnoze (jasnovidectví), levitace (vznášení), materializace (zhmotňování), různé formy věštění, nekromantie (komunikace se zemřelými) a mnohé další.
Ti, kdo se parapsychologii nebo psychotronice věnují, zastávají názor, že existují vědou doposud neobjevené energie, které tyto jevy umožňují. Snaží se tyto síly objevit, ovládnout a využívat. Vznikla tak celá řada produktů a služeb, které mají klientům pomoci zázračně se uzdravit, předpovědět čísla tažená v loterii, odrážet negativní energie a chránit je před vším zlým, zhubnout bez diet a cvičení, zahnat duchy či jen správně rozestavět nábytek v bytě tak, aby se rodině dařilo.
Něco z historie
Ačkoli člověk věřil v nadpřirozené schopnosti, síly a bytosti, dá se říci, odjakživa, bývaly obzvláště v evropských podmínkách dlouho vnímány spíše negativně a vzbuzovaly obvykle bázeň. Spojovány byly obvykle s božím vnuknutím nebo čarodějnictvím, to podle situace.
V novověku však zájem o tzv. okultní vědy postupně stoupal a stávaly se čím dál populárnějšími. Za zmínku jistě stojí událost, kdy švédský filozof a mystik Emanuel Swedenborg roku 1759 popsal svému příteli v Londýně vizi velkého požáru, který ve stejnou dobu probíhal ve Stockholmu.
Ve 2. polovině 18. století se začala rozvíjet taktéž hypnóza, která byla dlouho pokládána za bránu k rozšířenému lidskému vědomí a schopnostem. Jejím praotcem byl švýcarský lékař Franz Anton Mesmer. Proslavil se také magnetoterapií, tedy léčbou pomocí přikládání magnetů na různé části těla. Tento směr pracující s magnetismem lidského organismu dodnes nese název mesmerismus.
Postupně se do centra zájmu dostávalo přesvědčení, že lidská mysl má skryté možnosti, k nimž je možné se propracovat a naučit se jich využívat. Mimořádné schopnosti už nebyly jen pro vyvolené zvláštní jedince, ale stávaly se přístupné široké veřejnosti na základě studia, případně jako klientům placených služeb.
Vzniklo tak tzv. Nové myšlení. Jedním z jeho novodobých potomků je například scientologie, o níž jsme psali zde. Druhým směrem, který se v závislosti na proměně vnímání nadpřirozených schopností v 19. století silně rozvíjel, je spiritismus, tedy komunikace s duchy.
Parapsychologie jako vědní disciplína
S rozvojem nástrojů vědeckého zkoumání postupně vzniklo několik institucí, které se rozhodly mimosmyslovými jevy zabývat. Tehdy se pro jejich označení používal termín metapsychika. Roku 1882 vznikla v Londýně Společnost pro psychická bádání. Ta se později rozšířila i do Spojených států amerických. V Paříži působil od roku 1919 Mezinárodní ústav pro metapsychicku.
Ve 30. letech 20. století zavedl americký přírodovědec Joseph Banks Rhine nový termín parapsychologie a stal se vedoucím výzkumné parapsychologické laboratoře na univerzitě v Durhamu v Severní Karolině. V první polovině 20. století vycházelo množství časopisů, které publikovaly výsledky parapsychologického bádání.
Název oboru však postupně získával poněkud pejorativní nádech právě díky předponě „para“ a býval čím dál častěji označován za pseudovědu, která nenese ověřitelné výsledky, které by odpovídaly vědeckým standardům.
Od roku 1955 se začal mezi francouzskými parapsychology prosazovat pojem psychotronika. Působil techničtěji, a tím i vědečtěji. Současně jeho zavedení ukazuje i na změnu ve vysvětlování parapsychologických jevů. Jejich příčina začala být popisována jako působení zatím neobjevených fyzikálních sil a částic.
Velké naděje byly do psychotroniky vkládány v době studené války. Místo vojensky využitelných poznatků se však vůdcové obou mocenských bloků potýkali spíše s tím, jak utajit neuspokojivé výsledky nákladných výzkumů.
Titulní foto: Paryavarana Margadarsi Vaisakhi, CC BY-SA 4.0
Na dalším listu se podíváme na historii parapsychologie v Československu.
Parapsychologie v Československu
Také v bývalém Československu nalezneme významné osobnosti, které se zasloužily o rozvoj a propagaci parapsychologie. Nejznámějším jménem první generace metapsychologů u nás je bezpochyby Břetislav Kafka. Výsledky svých experimentů zveřejnil roku 1925 v knize Nové základy experimentální psychologie. Kniha se do konce 40. let dočkala jedenácti vydání.
Na to, že o parapsychologii jevila zájem i široká veřejnost, můžeme usuzovat z pravidelné čtrnáctidenní přílohy oblíbeného společenského magazínu Pestrý týden. Pod názvem Metapsycholgie ji od roku 1927 až do zániku časopisu v roce 1940 připravovali hermetikové Viktor Mikuška a Karel Kuchynka.

Na propagaci a zavedení pojmu psychotronika u nás měl zásluhu Zdeněk Rejdák, který se později stal předsedou Mezinárodního sdružení pro psychologický výzkum. Komitét aplikované kybernetiky Československé vědecké společnosti měl psychotronickou sekci a roku 1973 zorganizoval v Praze Světový kongres psychotroniků.
Od roku 1980 existovala pod vedením Františka Kahudy při VŠCHT v Praze (Vysoké škole chemicko-technologické) Psychoenergetická laboratoř. Kahuda ve své práci více preferoval výraz psychoenergetika.
Situace po revoluci
Po sametové revoluci byla psychotronická a psychoenergetická akademická pracoviště zrušena. Nahradily je různé zájmové společnosti a sdružení jako Česká psychoenergetická společnost (zkr. ČEPES) a Sdružení badatelů v psychotronice (ukončilo činnost v roce 2002). Stalo se tak proto, že teorie a postupy, s nimiž pracují, nejsou vědeckou obcí přijímány jako vědecké.
Předpokládají existenci neznámé energie jako příčiny jevů, které velmi často nelze pozorovat, prokázat ani opakovat. I sebeprezentace ČEPES momentálně směřuje spíše k ezoterickému zázemí. Webové stránky ČEPES sice momentálně nejsou příliš obsáhlé ani aktuální, ale obsahují informace o účasti ČEPES na festivalech Ezotera nebo Evolution.

Někdy jsou bádání v psychotronice kombinována také s ufologií, pyramidologií a zkoumáním nevysvětlitelných jevů vztažených k určitým místům, jako je např. nedostavěný gotický chrám v Panenském Týnci či zřícenina kaple sv. Máří Magdaleny na Malém Blaníku. Tehdy se často užívá pojmu záhadologie. Její příznivci se sdružují spíše volně na sociálních sítích.
Na dalším listu se dozvíte více o souvislosti mezi parapsychologií a biotronikou a také o největších oponentech parapsychologie u nás.
Jak s parapsychologií souvisí biotronika?
V parapsychologii a psychotronice se vše neustále točí kolem teorie o neznámé psychické energii. Ačkoli by se to mohlo na první pohled zdát, parapsychologie ve skutečnosti nepracuje s ničím, co by se už dříve nevyskytovalo v jiných náboženských tradicích a představách.
Jedná se např. o vkládání rukou a žehnání (křesťanství), léčivou moc dechu a v něm obsažené kosmické energie (jako u indického konceptu prány nebo taoistické životodárné energie čchi), exsitenci astrálu jako prostoru, kde se uchovávají činy živých bytostí (objevuje se v okultismu), existenci energetického obalu lidského těla v podobě aury nebo astrálního těla a odhalování geopatogenních zón, s nimiž pracovala už středověká geomantie.
Všechny tyto podoby působení neznámých energií na člověka poskytují veřejnosti zdánlivě vědecké ospravedlnění rozvoje různých ezoterických nauk a obchodu s jejich produkty. Největším z nich je psychotronické léčitelství, často nazývané biotronika.
Biotronika zahrnuje nejrůznější metody výše jmenovaných léčebných praktik. Stojí na předpokladu, že každá bytost vyzařuje nějakou energii – bioenergii. K jejímu rozpoznávání a ovlivňování slouží nejrůznější druhy biorezonátorů. Tvar, velikost a materiál musí určit psychotronik. Zavisí to na účelu použití biorezonátoru. Někdy se může jednat o velmi nákladné předměty.
Nejčastěji mají biorezonátory podobu amuletů, které nosí klient stále při sobě v podobě nějakého šperku nebo ho má na viditelném místě doma. Velké oblibě se těší energetické kameny a krystaly, různé spirály, geometrické obrazce a mandaly a různé kříže (křesťanský, obrácený, tzv. ankh, neboli nilský kříž).
Biorezonátory zajistí ochranu před mentálním a elektromagnetickým smogem, pomohou při učení, se vztahy, s hubnutím, se zdravotními obtížemi, působí preventivně proti čemukoli, co klient spolu s psychotronikem určí.
Speciální postavení mezi biorezonátory mají pyramidy, zvláště ta, která tvarem odpovídá Cheopsově pyramidě. Ty jsou k dispozici opět v různých tvarech, velikostech a materiálech. V pyramidách se má koncentrovat kosmická energie, která pak zajistí, aby vše bez problémů fungovalo.
Potraviny budou déle čerstvé, přístroje budou lépe fungovat, ostré předměty se tak snadno neztupí apod. Léčebné pobyty v pyramidovém stanu pod vedením psychotronika jsou dokonce inzerovány jako spolehlivá léčba rakoviny a dalších závažných nemocí v jakémkoli stadiu.
Jinou formou biorezonátoru mohou být speciální elektronické přístroje: biolampy, zářiče a tlumiče určitých barevných spekter, generátory určitých zvuků, detektory a rušiče negativních energií, stimulátory pozitivních energií.
Oponenti parapsychologie a psychotroniky
Nejhlasitějším kritikem parapsychologie a psychotroniky u nás je bezpochyby Český klub skeptiků Sisyfos, který každoročně udílí cenu Bludný balvan za pseudovědeckou činnost. Skeptikové opakovaně upozorňují na nevědeckost publikovaných výzkumů psychotroniky, chyby v logice a argumentaci.
Pod záštitou klubu Sisyfos běží projekt Paranormální výzva, jehož cílem je za podmínek dvojitě zaslepeného experimentu testovat schopnosti dobrovolně přihlášených zájemců.
Nejen cena a skutečná hodnota služeb poskytovaných biotroniky a psychotroniky se stává často předmětem kritiky a diskuse kolem parapsychologického odvětví. Je to především způsob argumentace a prezentace poznatků o tzv. paranormálních jevech, který může být často pouze zavádějící, jindy však úmyslně a účelně zkreslený, až doslovně lživý.

Zvláště pak sociální sítě, ale i další internetové stránky, denně nabízejí články a reklamy na produkty, jejichž prezentace je založená na seriózně vypadajícím výzkumu. Navíc se podobných zpráv často chopí i další média a prezentují je jako vědecký fakt.
Pouze v kritickém čtení zběhlý čtenář je pak schopen odhalit, že se jedná o zprávu vytvořenou účelově, aby vzbudila v potencionálním klientovi obavu z ohrožení jeho zdraví či jiného životního komfortu a vyprovokovala ho k návštěvě psychotronika a využití některé z nabízených služeb.
Jiné produkty a nabídky naopak cílí na osoby v obtížné životní situaci (ztráta vztahu, zaměstnání, fatální diagnóza apod.) a dávají naději, která bude s největší pravděpodobností zklamána.