Pulzar v pozůstatku supernovy vyfoukl přízračnou ruku o délce 150 světelných let

  • V bizarním souhvězdí Kružítko na jižní obloze se nachází horečnatě aktivní pulzar PSR B1509−58
  • Ten do vesmíru vyzařuje spoustu energie, která společně s dozvuky exploze supernovy vytváří úchvatné struktury
  • Jejich tvar připomíná ruku o délce 150 světelných let

Hluboký vesmír ukrývá pozoruhodné věci. V bizarním souhvězdí Kružítko na jižní obloze se nachází horečnatě aktivní pulzar PSR B1509−58, vzdálený asi 17 tisíc světelných let. Je to rychle rotující neutronová hvězda, která vznikla asi před 1 700 lety v explozi supernovy.

Do vesmíru vyzařuje spoustu energie, která společně s dozvuky exploze supernovy vytváří úchvatné struktury. Jejich tvar připomíná ruku o délce 150 světelných let. Není divu, že se útvaru přezdívá Ruka boha (anglicky Hand of God). Ruka se jakoby dotýká velkého zářícího mračna ionizovaného plynu, emisní mlhoviny RCW 89.

Pulzar PSR B1509−58 je obklopený pozůstatkem supernovy, nesoucím označení MSH 15-52. Vzhledem ke stáří pulzaru to je jeden z nejmladších známých pozůstatků supernovy v Mléčné dráze.

Ruka boha je pěkně zřetelná na rentgenových snímcích americké vesmírné observatoře Chandra, která tento objekt sleduje už celé dvacetiletí. Chandra je   jednou ze čtyř významných observatoří NASA, známých jako „Velké observatoře“ (Great Observatories), které byly vypuštěny v letech 1997 až 2003.

 Závratné rychlosti

Přízračná Ruka se neustále zvětšuje. Můžeme to sledovat díky analýzám snímků observatoře Chandra, které byly pořízené v různém časovém období.

Astronomové nedávno zjistili, že rázová vlna exploze supernovy, která se nalézá v oblasti prstů Ruky, se pohybuje rychlostí cca 17,7 milionů kilometrů za hodinu. Materiál v oblasti dlaně Ruky se řítí vesmírem ještě rychleji. Urazí asi 48,2 milionů kilometrů za hodinu.

Z takových rychlostí se točí hlava. Odborníci jsou ale přesvědčeni, že vlastně pozorujeme zpomalování materiálu, který vytváří Ruku boha. Jak uvádějí členové týmu observatoře Chandra, umírající hvězda zřejmě krátce před explozí supernovy vytvořila mračno plynu o nízké hustotě, když odvrhla své vnější vrstvy tvořené vodíkem.

Průletem tímto mračnem se materiál exploze supernovy příliš nezpomalil. K podstatnému zpomalení tohoto materiálu došlo až ve chvíli, kdy narazil do mračna RCW 89.

Diskuze (2) Další článek: Windows 11 jsou zdarma. Ale jen se správným počítačem

Témata článku: Vesmír, Výzkum, Astronomie, Energie, Supernova, Mléčná dráha, Pulzar, Chandra, Délka, Pozůstatek, Světelný rok, Souhvězdí, Ruka, Exploze, ObservatořSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

** Zapomeňte na rozčtverečkovaná místa, kterých si každý všimne ** Mapy.cz musely dokonale zakrýt desítky parabol ** Základnou se přitom na webu chlubí i její majitel. Kocourkov

Jakub Čížek
ČeskoMapy.czMapy
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby
David Polesný
Sovětský svazAtomová bombaJaderný útokZbraně
Prohlédněte si 1600 ruských základen na detailní družicové mapě. Rezavějící Kuzněcov, Moskva i raketoplán Bajkal

Prohlédněte si 1600 ruských základen na detailní družicové mapě. Rezavějící Kuzněcov, Moskva i raketoplán Bajkal

** Google má kvalitní družicové snímky Ruska ** Najdete na nich i tu poslední ruskou vojenskou základnu ** Nadšenci jich lokalizovali už okolo 1 600

Jakub Čížek
RuskoArmádaMapy
Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

** Google umí kromě vyhledávání i spoustu dalších věcí ** Vybrali jsme více než 15 užitečných funkcí a schopností ** Stačí zadat do vyhledávače ta správná klíčová slova

Karel Kilián
TipyVyhledávačeGoogle