Původ omikronu je stále záhada. Tři teorie, odkud se nejspíš vzal. A co s ním bude dál

  • Původ koronaviru varianty omikron zůstává záhadou
  • Vědci se snaží jeho vzniku dopátrat, protože podobně mohou vznikat nové horší varianty koronaviru
  • Podle mnoha expertů koronavirová pandemie omikronem nekončí

V listopadu 2021 byla v Jižní Africe popsána nová varianta koronaviru SARS-CoV-2. Dostala kódové označení B.1.1.529 a následně proslula pod jménem omikron. Dnes má na svědomí bezmála všechny nové případy nákazy. Ukazuje se jako nakažlivější, a i díky tomu si připisuje na své konto vysoké počty těžce nemocných a také obětí na životech. I když se mu přičítá lehčí průběh onemocnění, při vysokých počtech nakažených jsou dopady jeho šíření závažné.

Původ koronaviru SARS-CoV-2 varianty omikron halí záhada. Nejblíže k němu mají koronaviry, které kolovaly světem někdy v polovině roku 2020. Odkud se ale vynořil hotový koronavirus varianty omikron, není jasné. Přitom otázka vzniku nové vysoce infekční varianty viru je nesmírně důležitá, protože nám může ukázat, jaké nové varianty můžeme očekávat a nakolik se jich máme obávat.

Tři teorie

V zásadě existují pro vznik omikronu tři vysvětlení. Je možné, se se podobně jako jiné varianty vyvinul postupně při opakovaných přenosech z člověka na člověka. Virologům linie jeho předků unikala a našli až „hotový“ omikron.

Další teorie předpokládá, že omikron vznikl v organismu jednoho člověka, který byl předkem tohoto koronaviru dlouhodobě nakažen. K podobným dlouhotrvajícím nákazám dochází například u pacientů s oslabeným imunitním systémem.

Třetí teorie vychází z předpokladu, že omikron vznikl přeskokem koronaviru SARS-CoV-2 z lidí na zvířata a pak opětovnou nákazou lidí od těchto zvířat. Nedávno publikovali čínští vědci ve vědeckém časopisu Journal of Biosafety and Biosecurity studii, v které dospělí k závěru, že omikron vznikl přeskokem koronaviru z lidí na myši a zpět.

Pátrání po původu koronaviru varianty omikron komplikuje i fakt, že domovinou omikronu nemusí být Jižní Afrika. Kapské Město má velmi rušné mezinárodní letiště. Nelze vyloučit, že do Jižní Afriky omikron připutoval s nakaženým pasažérem a následně se v této zemi rozšířil.

Ve srovnání s jinými africkými zeměmi Jižní Afrika velmi intenzivně sekvenuje vzorky koronaviru ze svého území, a tak je tam významně vyšší pravděpodobnost záchytu nové varianty viru než v řadě jiných zemí, , např. Tanzanií nebo Mosambikem. V Jižní Africe je považována za epicentrum šíření omikornu hustě osídlená provincie Gauteng nacházející se mezi Johannesburgem a Pretorií.

Diskuze (111) Další článek: Facebook na sestupu? Situace má překvapivého vítěze, Snapchat si připsal první zisk

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,