Radioastronomové se děsí, že je bude rušit měsíční LTE od Nokie a družice Starlinku

Jak už jsme psali minulý týden, americká pobočka Nokie postaví na Měsíci mobilní síť na bázi LTE. I když bude sloužit jen pro posádku na povrchu, kde by postupně měla vyrůst základna pro trvalejší pobyt, vyzařované elektromagnetické vlny budou natolik silné, že budou rušit i pozemské teleskopy.

Současné radioteleskopy jsou totiž natolik citlivé, že zachytí prakticky jakékoli rušení počínaje spuštěnou mikrovlnou troubou v nedalekém městě a konče hypotetickým vyzvánějícím mobilem kdesi na povrchu Marsu, píše pro The Conservation astrofyzička Emma Alexanderová z Manchesterské univerzity.

Není tedy divu, že radioastronomy trápí i družice, které ale naštěstí díky předvídatelným drahám dokážou snadno odfiltrovat. Zatím to však neplatí o Starlinku.

Družice Starlinku jsou pro radioastronomy generátory šumu

Zatímco individuální družice a menší systémy lze na základě známých parametrů jejich drah smazat, satelitní internet od SpaceX bude přinejmenším v prvních letech prakticky neřešitelný. Pro současné filtrovací softwarové algoritmy je prostě už příliš velký.

Starlink přitom zabere pro komunikaci rádiové kmitočty, na kterých poslouchají i radioastronomové, no a jelikož bude Starlink mnohem, opravdu mnohem výkonnější, přehluší kosmické pozadí o desítky procent.

Klepněte pro větší obrázek
Model budované  a velmi citlivé radioteleskopické sítě SKA (Square Kilometre Array). Mohli bychom ji přirovnat k mikrofonu, který uslyší padající špendlík na vzdálenost mnoha tisíců kilometrů.  V tomto případě v oboru rádiových vln. Foto: SPDO/TDP/DRAO/Swinburne Astronomy Productions, CC BY 3.0

Vědce přitom zajímá právě tento šum v pozadí, ve kterém se skrývají ty nejslabší a zároveň nejcennější signály vzdálených hvězd a dalších těles.

Astronomové chtějí radioteleskop na odvrácené straně Měsíce

Výhledově by tak astrofyzici ocenili radioteleskop, který by byl umístěný na odvrácené straně Měsíce. Naše přirozená oběžnice by totiž dokonale odfiltrovala všechno umělé záření z planety Země. Včetně Starlinku a LTE pro astronauty NASA.

Podívejte se, jak hraje 868MHz rádiová zpráva z kilometr vzdálené meteostanice v analyzátoru spektra SDR#:

Diskuze (44) Další článek: CZ.NIC chce pomoci státu s pandemií. Nabízí svoje MojeID a zkušenosti

Témata článku: Internet, Výzkum, SpaceX, Země, Astronomie, Starlink, Mars, Měsíc, Satelit, Družice, Nokia, LTE, Šum, Radioteleskop, SKA, DESI, Square kilometr array, Bude, NOK, Strana měsíce, Astronom, Manchesterská univerzita, Oběžnice, Odvrácená strana, Satelitní komplety na Heureka.czGoogle v Česku skryje náhledy článků. Co to znamená pro uživatele, co to znamená pro vydavatelství

Google v Česku skryje náhledy článků. Co to znamená pro uživatele, co to znamená pro vydavatelství

**Novela autorského zákona čeká na podpis prezidenta. **Zákon má posílit pozici vydavatelů vůči technologickým platformám. **Google už ale řekl, že v Česku raději omezí služby.

Petr Urban
ČeskoAutorské právoPrávo
Superodolný tank má na zádech displej z hodinek a baterii, ze které se rázem stane powerbanka

Superodolný tank má na zádech displej z hodinek a baterii, ze které se rázem stane powerbanka

** Výrobci odolných telefonů se stále snaží přijít s něčím novým ** Tentokrát více mysleli na výkon telefonu i na jeho nabíjení ** Druhý displej na zádech se pomalu stává standardem...

Martin Chroust
OukitelDruhý displejZvýšená odolnost
Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

** Lidstvo se připravuje na kolonizaci Měsíce ** Jednou ze základních surovin, bez nichž se na naší přirozené družici neobejdeme, je nepochybně kyslík ** Kde ho vzít?

Stanislav Mihulka
KolonizaceMěsícO2