Starlink | Astronomie | Satelit | Nokia

Radioastronomové se děsí, že je bude rušit měsíční LTE od Nokie a družice Starlinku

Jak už jsme psali minulý týden, americká pobočka Nokie postaví na Měsíci mobilní síť na bázi LTE. I když bude sloužit jen pro posádku na povrchu, kde by postupně měla vyrůst základna pro trvalejší pobyt, vyzařované elektromagnetické vlny budou natolik silné, že budou rušit i pozemské teleskopy.

Současné radioteleskopy jsou totiž natolik citlivé, že zachytí prakticky jakékoli rušení počínaje spuštěnou mikrovlnou troubou v nedalekém městě a konče hypotetickým vyzvánějícím mobilem kdesi na povrchu Marsu, píše pro The Conservation astrofyzička Emma Alexanderová z Manchesterské univerzity.

Není tedy divu, že radioastronomy trápí i družice, které ale naštěstí díky předvídatelným drahám dokážou snadno odfiltrovat. Zatím to však neplatí o Starlinku.

Družice Starlinku jsou pro radioastronomy generátory šumu

Zatímco individuální družice a menší systémy lze na základě známých parametrů jejich drah smazat, satelitní internet od SpaceX bude přinejmenším v prvních letech prakticky neřešitelný. Pro současné filtrovací softwarové algoritmy je prostě už příliš velký.

Starlink přitom zabere pro komunikaci rádiové kmitočty, na kterých poslouchají i radioastronomové, no a jelikož bude Starlink mnohem, opravdu mnohem výkonnější, přehluší kosmické pozadí o desítky procent.

Klepněte pro větší obrázek
Model budované  a velmi citlivé radioteleskopické sítě SKA (Square Kilometre Array). Mohli bychom ji přirovnat k mikrofonu, který uslyší padající špendlík na vzdálenost mnoha tisíců kilometrů.  V tomto případě v oboru rádiových vln. Foto: SPDO/TDP/DRAO/Swinburne Astronomy Productions, CC BY 3.0

Vědce přitom zajímá právě tento šum v pozadí, ve kterém se skrývají ty nejslabší a zároveň nejcennější signály vzdálených hvězd a dalších těles.

Astronomové chtějí radioteleskop na odvrácené straně Měsíce

Výhledově by tak astrofyzici ocenili radioteleskop, který by byl umístěný na odvrácené straně Měsíce. Naše přirozená oběžnice by totiž dokonale odfiltrovala všechno umělé záření z planety Země. Včetně Starlinku a LTE pro astronauty NASA.

Podívejte se, jak hraje 868MHz rádiová zpráva z kilometr vzdálené meteostanice v analyzátoru spektra SDR#:

Diskuze (44) Další článek: CZ.NIC chce pomoci státu s pandemií. Nabízí svoje MojeID a zkušenosti

Témata článku: SpaceX, Internet, Země, Starlink, Výzkum, Mars, Družice, Astronomie, Měsíc, Satelit, Nokia, LTE, Radioteleskop, Šum, Odvrácená strana, SKA, Manchesterská univerzita, Astronom, Strana měsíce


Určitě si přečtěte

(Ne)používáte PayPal? Dejte si pozor, zavádí totiž poplatek za neaktivitu
Lukáš Václavík
FintechPayPal
TIP: Lidl má nejlevnější duální Qi nabíječku. Stojí jen 399 Kč
Lukáš Václavík
Bezdrátové nabíjení
Sony svléklo PlayStation 5 donaha. Chlazení je skutečně masivní a využívá tekutý kov
Lukáš Václavík
Playstation 5SonyHardware
Obří GeForce RTX 3090 vyfocená ve skříni. Moc místa vám nezbyde
Karel Javůrek
GeForce RTX 3000Grafické kartyNvidia
Fedora 33 prostě funguje. Linux si zaslouží dobýt laptop, je to ale asi opět marné

Fedora 33 prostě funguje. Linux si zaslouží dobýt laptop, je to ale asi opět marné

** Desktopový Linux funguje a vypadá stále lépe ** Fedora 33 není výjimkou ** Ve stínu Windows a macOS tu vyrostly skvělé alternativy

Jakub Čížek | 144

Jakub Čížek
FedoraOperační systémyLinux