RAF touží po tryskových stíhacích dronech. Udělilo kontrakt firmě Spirit AeroSystems

  • Britské ministerstvo obrany udělilo kontrakt americké společnosti Spirit AeroSystems, Inc.
  • Ta má pro RAF vyvinout bezpilotní stíhací dron typu „loyal wingman“
  • Autonomní bojové drony by měly významně rozšířit možnosti RAF

V dnešní době je stále populárnější koncept „loyal wingman“, který zahrnuje autonomní bojové drony s umělou inteligencí, které mohou létat buď na bezpilotních misích, nebo jako doprovod bojových letounů s lidskými posádkami.

Na tomto typu stroje již několik let pracuje společnost Boeing Australia v projektu Boeing Loyal Wingman. Na základně australského letectva RAAF Base Woomera již probíhají rychlostní pojezdové testy. Ještě letos by měl dron Boeing Loyal Wingman poprvé vzlétnout.

Koncept se očividně zalíbil i britskému letectvu. Royal Air Force nedávno oznámilo, že britské ministerstvo obrany udělilo kontrakt americké společnosti Spirit AeroSystems, Inc. se sídlem ve Wichitě stát Kansas, aby pro RAF vyvinula bezpilotní stíhací dron tohoto typu.

Kontrakt za 30 milionů liber

Kontrakt má hodnotu 30 milionů liber. Spirit AeroSystems se tím pádem stávají významnou součástí Team MOSQUITO, jehož členem je i společnost Northrop Grumman UK.

Úkolem tohoto týmu je během tří let vyvinout prototyp bojového dronu, který by se na konci dvacátých let mohl stát součástí RAF a účastnit se bojových misí buď samostatně anebo s britskými letouny Eurofighter Typhoon a Lockheed Martin F-35 Lightning II. Autonomní bojové drony by měly významně rozšířit možnosti RAF a jeho flexibilitu vůči budoucím hrozbám.

Zmíněný tryskový bojový dron by měl létat vysokými rychlostmi. Měl by být vyzbrojený raketami a vybavený zařízením pro průzkum, a také pro elektronický boj. RAF počítá s tím, že by mu takové stroje především poskytly zásadní výhodu v případných leteckých operacích vůči technologicky zdatným protivníkům.

Tento dron by se měl stát prvním britským bezpilotním strojem, který bude schopný zaměřit a sestřelit nepřátelský letoun a také obstát při útoku střel pozemní protivzdušné obrany protivníka.

Tříletý vývoj a výroba prototypu dronu proběhne v severoirském Belfastu. Tam také díky tomuto projektu vznikne 100 pracovních míst. Místní úřady si pochvalují investici, která by měla posílit severoirskou ekonomiku i prestiž Severního Irska.

Diskuze (4) Další článek: Ostravský superpočítač Anselm odchází do výslužby, stane se součástí expozice

Témata článku: Technika, Umělá inteligence, Vojenství, Drony, Armáda, Létání, Velká Británie, Kansas, Letoun, Americká společnost, Stroj, Kontrakt, Inc, Belfast, Severní Irsko, Ministerstvo obrany, Royal Air Force, Wichita, Eurofighter Typhoon


Určitě si přečtěte

Jak se šíří Covid v Česku: Čerstvá data, semafor PES, mapy okresů a obcí. Každý den aktualizované grafy

Jak se šíří Covid v Česku: Čerstvá data, semafor PES, mapy okresů a obcí. Každý den aktualizované grafy

** Vývoj COVID-19 v Česku: nakažení, úmrtí, testovaní, hospitalizovaní ** Mapa podle okresů, přehled podle věku, situace v Evropě i ve světě ** Každý den aktualizované grafy a mapy

Marek Lutonský | 172

Marek Lutonský
COVID-19Koronavirus
Lépe bylo bez Googlu, přiznal s odstupem bývalý šéf Waze
Markéta Mikešová
WazeGoogle
Nešťastný vývojář ukazuje, proč není dobré být závislý na Googlu
Lukáš Václavík
InternetGoogle
Google vymyslel technologii superpřesného GPS. Už ji podporuje Pixel 5 a dorazí i na ostatní telefony

Google vymyslel technologii superpřesného GPS. Už ji podporuje Pixel 5 a dorazí i na ostatní telefony

** Kvalita GPS ve městech občas stojí za starou bačkoru ** Mohou za to odrazy signálu od okolních budov ** Google má jejich 3D model, a tak spolupracuje s výrobci GPS čipů

Jakub Čížek | 44

Jakub Čížek
NavigaceTechnologieGoogle
Konec modrých obrazovek smrti? Microsoft vydává mimořádnou aktualizaci pro Windows 10
Karel Kilián
Windows UpdateAktualizaceWindows 10
Superinteligenci nedokážeme ovládat a nejspíše se nedozvíme, že už tam někde je

Superinteligenci nedokážeme ovládat a nejspíše se nedozvíme, že už tam někde je

** Firmy i organizace včetně EU připravují etické kodexy pro A.I. ** Vědci z Madridu zkoumali, jestli je budeme moci aplikovat na A.I. 2.0 ** A je tu háček, superinteligence pro nás totiž bude neuchopitelná

Jakub Čížek | 84

Jakub Čížek
Umělá inteligence