Raketa Atlas vynesla na oběžnou dráhu vojenský bezpilotní raketoplán

Z kosmodromu na mysu Canaveral v neděli 17. května v 15.14 odstartovala raketa Atlas V, která na oběžnou dráhu vynesla armádní raketoplán X-37B. Je to už jeho šestá mise, jejíž cíle tentokrát nejsou kompletně tajné.

Start rakety jste mohli sledovat online s českým komentářem:

Stream přináší Mall.TV a pořad Vesmírné starty.

První start pod novou složkou americké armády

Miniraketoplán bude operovat na nízké oběžné dráze, na kterou jej raketa dostane asi za dvacet minut od startu. Misi mají vůbec poprvé na starost Vesmírné síly Spojených států amerických (United States Space Force USSF), což je jedna z šesti složek americké armády. Vznikla teprve v prosinci 2019 po zániku předchozí organizace Air Force Space Command a jejím cílem je organizovat kosmické síly s cílem chránit zájmy USA a spojenců.

Dřívější mise miniraketoplánu organizovalo letectvo Spojených států amerických. Ve své výbavě má dva kusy tohoto letounu, který může na oběžné dráze strávit měsíce až roky. Zatímco při startu je umístěný na vrcholku nosné rakety, přistát dokáže sám jako kluzák.

Raketoplán X-37B začala v roce 1999 vyvíjet NASA s Boeingem jako X-37A. V roce 2004 převzala projet DARPA, která zahájila jeho testy. V roce 2006 oznámilo americké letectvo, že vyvinulo vlastní variantu s označením X-37B nebo také Orbital Test Vehicle (OTV). Ještě před modelem X-37B byl vyroben jeden menší X-37A, který ale neměl vlastní pohonnou jednotku a sloužil jen k testování klouzavého letu.

X-37B

  • Délka: 8,9 m
  • Rozpětí: 4,55 m
  • Výška: 2,9 m
  • Nákladový prostor: 2,1 × 1,2 m

Dosavadní mise X-37B

Mise Start Přistání Délka mise
OTV-1 22. dubna 2010 3. prosince 2010 224 dní
OTV-2 5. března 2011 16. června 2012 468 dní
OTV-3 11. prosince 2012 17. října 2014 674 dní
OTV-4 20. května 2015 7. května 2017 717 dní
OTV-5 7. září 2017 27. října 2019 779 dní
OTV-6 16. května 2020 neznámé  

Tajná mise, ale dva známé experimenty

K vynesení miniraketoplánu se použije osvědčená nosná raketa Atlas V ve své nejslabší konfiguraci označované 501. Číslo 5 značí pětimetrový aerodynamický kryt, nula znamená, že na raketě nejsou žádné pomocné urychlovací stupně na tuhé pohonné látky a jednička říká, že horní stupeň Centaur je vybaven jedním motorem.

Mise původně spadala pod americké letectvo a byla označována OTV-6, ale po loňském zřízení Kosmických sil se její označení změnilo na USSF-7. Mise tohoto stroje jsou z jeho armádní podstaty většinou zahaleny mlčením. Jak dlouho miniraketoplán na oběžné dráze zůstane, tedy veřejnost neví.

Dozvěděli jsme se však alespoň o některých experimentech, které jsou na palubě. Dva patří agentuře NASA - jeden experiment je destička se vzorky, pro sledování reakcí vybraných materiálů na podmínky v kosmu. Druhá studie zkoumá vliv záření okolního prostoru na semena. Kromě toho se v nákladovém prostoru miniraketoplánu ukrývá malá družice, kterou postavili kadeti Akademie vzdušných sil.

Diskuze (44) Další článek: Týden mobilně 533: Jsme zpátky ve studiu a zase se děly věci!

Témata článku: Vojenství, Kosmonautika, USA, Raketa, Armáda, Boeing, Vesmírné starty, Raketoplány, DARPA, Přímý přenos, Atlas, Oběžná dráha, Start, Kadet, Mise, Raketoplán, Canaveral, USSF, United States, OTV, Dráha, Orbital Test Vehicle, AkademieRecenze hry Gungrave G.O.R.E. Jedním slovem mlátička. Aneb když hra nemá co více nabídnout

Recenze hry Gungrave G.O.R.E. Jedním slovem mlátička. Aneb když hra nemá co více nabídnout

Old school akční rubačka, která je i přes to, že se občas snaží, intelektuálně prázdná až hanba.

Michal Drmla
Gungrave G.O.R.E.RecenzePC
Jak je možné, že plachetnice pluje třikrát rychleji než vítr, který ji pohání

Jak je možné, že plachetnice pluje třikrát rychleji než vítr, který ji pohání

** Některé závodní trimarány překonají rychlost větru, který je pohání ** Jak je něco takového vůbec možné? Neporušují zákony fyziky? ** Ale vůbec ne. Stačí si připomenout sčítání vektorů

Jakub Čížek
JachtaFyzikaTechnologie
Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

** Lidstvo se připravuje na kolonizaci Měsíce ** Jednou ze základních surovin, bez nichž se na naší přirozené družici neobejdeme, je nepochybně kyslík ** Kde ho vzít?

Stanislav Mihulka
KolonizaceMěsícO2
Facebook má nejspíš vaše telefonní číslo, i když jste mu ho nikdy nedali. Tímto tajným nástrojem ho můžete smazat

Facebook má nejspíš vaše telefonní číslo, i když jste mu ho nikdy nedali. Tímto tajným nástrojem ho můžete smazat

**Meta poskytuje nástroj na vymazání telefonních čísel a e-mailových adres z Facebooku a Instagramu **V minulosti Mark Zuckebrg popřel, že by Facebook vytvářel stínové profily **Metě teď můžete sebrat klíčové iddentifikátory, pořád o vás ale nejspíš ví mnoho dalšího

Petr Urban
MetaSledováníSociální sítě
Vědci zkoumali přesnost měření stavby těla u hodinek od Samsungu. Výsledky všechny překvapily

Vědci zkoumali přesnost měření stavby těla u hodinek od Samsungu. Výsledky všechny překvapily

** Chytré hodinky běžně bereme jako informativní měřidla ** Jak si však stojí ve srovnání s profesionálními měřiči ** Při měření stavby těla se na hodinky můžete spolehnout

Martin Chroust
Galaxy Watch4Měření