Raketa Falcon 9 úspěšně vynesla na oběžnou dráhu jihokorejský vojenský satelit ANASIS-II

SpaceX má za sebou další úspěšný start své rakety Falcon 9. Tentokrát bylo jejím úkolem vynesení vůbec prvního jihokorejského vojenského komunikačního satelitu ANASIS-II, který má sloužit k ochraně národní bezpečnosti.

Raketa odstartovala v pondělí ve 23:30 našeho času z floridského Mysu Canaveral. Patrně nejzajímavější je skutečnost, že první stupeň (s číslem 58) nesl před necelými dvěma měsíci kosmickou loď Crew Dragon s posádkou složenou z Boba Behnkena a Douga Hurleyho, která nyní pobývá na Mezinárodní vesmírné stanici.

Recyklace raketových stupňů

Řízené přistávání a následné opakované používání raketových stupňů je jedním ze způsobů, jak SpaceX snižuje náklady na lety do vesmíru. V minulosti se tyto komponenty používaly jednorázově, takže každý start znamenal nutnost použití nových.

Až dosud byl rekordní čas přípravy raketového stupně v rámci vynášení družic Starlink na další start 63 dnů. V případě této mise se podařilo připravit ho během pouhých 51 dnů, což je nový rekord. I tentokrát se počítalo s řízeným návratem prvního stupně zpět a jeho přistáním na plošině v oceánu.

Součástí plánu bylo tentokrát také zachycení krytů, používaných k ochraně satelitu během startu a letu. Společnost SpaceX však neuvedla žádné další podrobnosti, ani to, zda se tento úkol nakonec podařilo splnit.

Satelit vynesen

Celá mise byla částečně utajená, takže přímý přenos byl ukončen po úspěšném přistání prvního stupně na plošině. Samotné vypuštění satelitu tak diváci neviděli, SpaceX pouze uvedla, že ANASIS-II byl úspěšně doručen na cílovou oběžnou dráhu.

Záznam startu Falconu 9 s jihokorejským satelitem s českým komentářem Dušana Majera můžete sledovat na Mall.tv.

Diskuze (1) Další článek: V Africe pomalu ale jistě vzniká nový oceán. Za několik milionů let se tento kontinent rozdělí na dva

Témata článku: Technika, SpaceX, Kosmonautika, Raketa, Starlink, Crew Dragon, Jižní Korea, Satelit, Armáda, Družice, Falcon, Bob Behnkena, Doug Hurley, Oběžná dráha, Plošina, Dušan Majer, Mys Canaveral, Start, Přistání, StupeňRecenze filmu Duna. Kultovní sci-fi, na které určitě běžte do kina, než je zase zavřou

Recenze filmu Duna. Kultovní sci-fi, na které určitě běžte do kina, než je zase zavřou

Star Wars pro dospělé, u nichž nás režisér Denis Villeneuve přesvědčuje intenzitou a naléhavostí své autorské vize, jak zprostředkovat románovou mytologii.

Marek Čech
Recenze filmů
Programování elektroniky: Všehoschopný čip FT232HQ

Programování elektroniky: Všehoschopný čip FT232HQ

** FT232HQ je univerzální čip USB 2.0 ** Může se chovat jako sériová linka, I²C, SPI, GPIO aj. ** Dnes jej oživíme v C na Windows

Jakub Čížek
C++Pojďme programovat elektronikuUSB
40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

Vyzývavá krása, rafinovanost, nevinnost i perverzní voyeurské fantazie. Filmaři už se sexu ve filmu nebáli, a tak dala 80. léta vzniknout řadě kultovních ženských erotických symbolů.

Marek Čech
Filmy a seriály