Raketa | Blue Origin | New Shepard

Raketa New Shepard společnosti Blue Origin má za sebou rekordní let

  • 11. prosince vyslal Blue Origin raketu New Shepard 3 na v pořadí již dvanáctou misi
  • Tato konkrétní raketa a kabina systému New Shepard letěla na suborbitální let již po šesté
  • Na palubě měla řadu vědeckých experimentů i umění

New Shepard je kompletně znovupoužitelná suborbitální raketa s oddělitelnou kabinou pro posádku. Výška rakety je 18 metrů, šířka kolem 4 metrů. Zvládne kolmý start i kolmé přistání, přičemž ji řídí palubní inteligence. Nepotřebuje ovládání ani pozemní kontrolou, ani lidskou posádkou.

Ve středu 11. prosince vyslala soukromá společnost Blue Origin raketu New Shepard 3 na v pořadí již dvanáctou misi NS-12 (článek na Space.com). Raketa odstartovala po 24 hodinovém odkladu kvůli špatnému počasí s hustými mlhami, z kosmodromu Corn Ranch, který se nachází u města Van Horn v Texasu. Start se zdařil a New Shepard se dostal do výšky 105 kilometrů.

Šlo o první start této rakety po dlouhých sedmi měsících. Pro Blue Origin jde také o významný rekord, protože tato konkrétní raketa a kabina systému New Shepard letěla na suborbitální let již po šesté.

Tentokrát měla kabina New Shepard na palubě celou řadu vědeckých experimentů, včetně experimentu NASA jménem OSCAR, které nese podle legendární postavičky ze Sesame Street, Oscara (Oscar the Grouch). Je to zelený muppet, který žije v popelnici.

Cílem tohoto experimentu je studovat recyklaci ve stavu beztíže. Další experiment, na němž s NASA spolupracují studenti americké Columbia University, sleduje změny exprese genů ve stavu beztíže.

Nejen věda, ale i umění

Na palubě kabiny New Shepard ale tentokrát nebyla jenom věda, nýbrž i umění. Kabina nesla výsledky dvou uměleckých experimentů, které vytvořili vítězové soutěže „Art in Space Contest“, uspořádané hudební skupinou Ok Go pro středoškolské studenty.

Kromě toho na suborbitální výpravu letěly i pohlednice vytvořené dětmi během aktivit neziskové společnosti Club for the Future. Děti měly v tomto případě popsat, jak si představují budoucnost lidstva ve vesmíru.

V příštím roce by již raketa s kabinou New Shepard mohla letět na suborbitální let s platícími turisty. Do kabiny se vejde až 6 osob. Do té doby by se ale mělo ještě uskutečnit několik letů systému New Shepard bez lidské posádky.

Diskuze (7) Další článek: Microsoft ukázal nové ikony a logo pro Windows 10. Vše je barevné a s přechody

Témata článku: Technika, Raketa, Blue Origin, Rekordy, New Shepard, Experiment, Columbia University, New, Let, Vědecký experiment, Oscar, Řek, Kabina, Texas


Určitě si přečtěte

Podívejte se, co dokáže vyrobit jedna z nejexotičtějších 3D tiskáren v Česku

Podívejte se, co dokáže vyrobit jedna z nejexotičtějších 3D tiskáren v Česku

** Na jaře tiskla unikátní české respirátory ** Používá ji třeba Škoda Auto, a.s. ** Zajeli jsme se podívat do pražského showroomu 3Dees

Jakub Čížek | 12

Zahodil jsem Windows, přešel na Linux a nezbláznil se z toho

Zahodil jsem Windows, přešel na Linux a nezbláznil se z toho

** Měsíc jsem se nedotkl Windows a byl závislý jen na Linuxu ** Jaká byla pozitiva a negativa přechodu? ** Se kterými aplikacemi jsem (ne)zápasil a které bych doporučil?

Lukáš Václavík | 245

Google mapy, Seznam mapy, Apple mapy... Velké srovnání šesti internetových map. Kdo to dělá nejlépe?

Google mapy, Seznam mapy, Apple mapy... Velké srovnání šesti internetových map. Kdo to dělá nejlépe?

** Která klasická webová mapa se vám líbí nejvíce? ** Srovnali jsme šest velkých služeb v několika situacích ** Hlasujte v anketě

Jakub Čížek | 81

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 4

Není jen Flightradar: Našli jsme další aplikace pro sledování letadel, některé ukážou i víc

Není jen Flightradar: Našli jsme další aplikace pro sledování letadel, některé ukážou i víc

** 8 služeb pro sledování leteckého provozu ** Nejznámější je Flightradar24, ale alternativy leckdy prozradí více ** Letadla i v této pohnuté době čile létají a je co pozorovat

Karel Kilián | 14