Raketa | New Shepard | Blue Origin

Raketa New Shepard společnosti Blue Origin má za sebou rekordní let

  • 11. prosince vyslal Blue Origin raketu New Shepard 3 na v pořadí již dvanáctou misi
  • Tato konkrétní raketa a kabina systému New Shepard letěla na suborbitální let již po šesté
  • Na palubě měla řadu vědeckých experimentů i umění

New Shepard je kompletně znovupoužitelná suborbitální raketa s oddělitelnou kabinou pro posádku. Výška rakety je 18 metrů, šířka kolem 4 metrů. Zvládne kolmý start i kolmé přistání, přičemž ji řídí palubní inteligence. Nepotřebuje ovládání ani pozemní kontrolou, ani lidskou posádkou.

Ve středu 11. prosince vyslala soukromá společnost Blue Origin raketu New Shepard 3 na v pořadí již dvanáctou misi NS-12 (článek na Space.com). Raketa odstartovala po 24 hodinovém odkladu kvůli špatnému počasí s hustými mlhami, z kosmodromu Corn Ranch, který se nachází u města Van Horn v Texasu. Start se zdařil a New Shepard se dostal do výšky 105 kilometrů.

Šlo o první start této rakety po dlouhých sedmi měsících. Pro Blue Origin jde také o významný rekord, protože tato konkrétní raketa a kabina systému New Shepard letěla na suborbitální let již po šesté.

Tentokrát měla kabina New Shepard na palubě celou řadu vědeckých experimentů, včetně experimentu NASA jménem OSCAR, které nese podle legendární postavičky ze Sesame Street, Oscara (Oscar the Grouch). Je to zelený muppet, který žije v popelnici.

Cílem tohoto experimentu je studovat recyklaci ve stavu beztíže. Další experiment, na němž s NASA spolupracují studenti americké Columbia University, sleduje změny exprese genů ve stavu beztíže.

Nejen věda, ale i umění

Na palubě kabiny New Shepard ale tentokrát nebyla jenom věda, nýbrž i umění. Kabina nesla výsledky dvou uměleckých experimentů, které vytvořili vítězové soutěže „Art in Space Contest“, uspořádané hudební skupinou Ok Go pro středoškolské studenty.

Kromě toho na suborbitální výpravu letěly i pohlednice vytvořené dětmi během aktivit neziskové společnosti Club for the Future. Děti měly v tomto případě popsat, jak si představují budoucnost lidstva ve vesmíru.

V příštím roce by již raketa s kabinou New Shepard mohla letět na suborbitální let s platícími turisty. Do kabiny se vejde až 6 osob. Do té doby by se ale mělo ještě uskutečnit několik letů systému New Shepard bez lidské posádky.

Diskuze (7) Další článek: Microsoft ukázal nové ikony a logo pro Windows 10. Vše je barevné a s přechody

Témata článku: Technika, Raketa, New Shepard, Rekordy, Blue Origin, Experiment, Texas, Let, Columbia University, Kabina, New, Vědecký experiment, Oscar


Určitě si přečtěte

Nový Apple Macbook Air je levnější, má větší SSD a vrací se k tradiční klávesnici

Nový Apple Macbook Air je levnější, má větší SSD a vrací se k tradiční klávesnici

** Nový MacBook Air opravuje nejzásadnější chyby dosavadní verze ** Dostal lepší klávesnici, výkonnější procesor a 256GB SSD ** Apple navíc snížil ceny

Martin Miksa | 53

Android Auto a Apple CarPlay představují v autech větší nebezpečí než alkohol v těle řidiče

Android Auto a Apple CarPlay představují v autech větší nebezpečí než alkohol v těle řidiče

Výsledky této studie vás zřejmě vůbec nepřekvapí. Aspoň tak ale můžeme obecně známý názor podložit čísly.

Daniel Fuglevič | 28

10 věcí, které jste odkládali „na jindy“, ale teď je konečně můžete udělat

10 věcí, které jste odkládali „na jindy“, ale teď je konečně můžete udělat

** Karanténní opatření nás drží doma a mnozí mají více času navíc ** Připomeneme proto často odkládané činnosti uživatelů počítačů ** Právě teď je ten správný okamžik, kdy se do nich pustit

Karel Kilián | 75


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 24 PC zdrojů

Jak využít umělou inteligenci

10 špičkových sluchátek s ANC

Playstation 5 vs Xbox Series X