Raketa New Shepard společnosti Blue Origin má za sebou rekordní let

  • 11. prosince vyslal Blue Origin raketu New Shepard 3 na v pořadí již dvanáctou misi
  • Tato konkrétní raketa a kabina systému New Shepard letěla na suborbitální let již po šesté
  • Na palubě měla řadu vědeckých experimentů i umění

New Shepard je kompletně znovupoužitelná suborbitální raketa s oddělitelnou kabinou pro posádku. Výška rakety je 18 metrů, šířka kolem 4 metrů. Zvládne kolmý start i kolmé přistání, přičemž ji řídí palubní inteligence. Nepotřebuje ovládání ani pozemní kontrolou, ani lidskou posádkou.

Ve středu 11. prosince vyslala soukromá společnost Blue Origin raketu New Shepard 3 na v pořadí již dvanáctou misi NS-12 (článek na Space.com). Raketa odstartovala po 24 hodinovém odkladu kvůli špatnému počasí s hustými mlhami, z kosmodromu Corn Ranch, který se nachází u města Van Horn v Texasu. Start se zdařil a New Shepard se dostal do výšky 105 kilometrů.

Šlo o první start této rakety po dlouhých sedmi měsících. Pro Blue Origin jde také o významný rekord, protože tato konkrétní raketa a kabina systému New Shepard letěla na suborbitální let již po šesté.

Tentokrát měla kabina New Shepard na palubě celou řadu vědeckých experimentů, včetně experimentu NASA jménem OSCAR, které nese podle legendární postavičky ze Sesame Street, Oscara (Oscar the Grouch). Je to zelený muppet, který žije v popelnici.

Cílem tohoto experimentu je studovat recyklaci ve stavu beztíže. Další experiment, na němž s NASA spolupracují studenti americké Columbia University, sleduje změny exprese genů ve stavu beztíže.

Nejen věda, ale i umění

Na palubě kabiny New Shepard ale tentokrát nebyla jenom věda, nýbrž i umění. Kabina nesla výsledky dvou uměleckých experimentů, které vytvořili vítězové soutěže „Art in Space Contest“, uspořádané hudební skupinou Ok Go pro středoškolské studenty.

Kromě toho na suborbitální výpravu letěly i pohlednice vytvořené dětmi během aktivit neziskové společnosti Club for the Future. Děti měly v tomto případě popsat, jak si představují budoucnost lidstva ve vesmíru.

V příštím roce by již raketa s kabinou New Shepard mohla letět na suborbitální let s platícími turisty. Do kabiny se vejde až 6 osob. Do té doby by se ale mělo ještě uskutečnit několik letů systému New Shepard bez lidské posádky.

Diskuze (7) Další článek: Microsoft ukázal nové ikony a logo pro Windows 10. Vše je barevné a s přechody

Témata článku: Technika, Kosmonautika, Raketa, Experiment, Blue Origin, Rekordy, New Shepard, Řek, Columbia University, Kabina, Texas, Let, Oscar, Vědecký experiment, NewIzrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

** Materiál „Kit 300“ představuje vizuální i termální kamufláž ** Dokáže zablokovat tepelné vyzařování maskovaného vojáka či třeba stroje ** Velký kus materiálu Kit 300 může ukrýt vozidlo až do velikosti Hummeru

Stanislav Mihulka
IzraelMateriálArmáda
22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

V žáru vášně, Osudová přitažlivost, Základní instinkt, Ďábelská svůdkyně, Nebezpečné hry, Dvojitý milenec. Exkurze do historie subžánru erotických thrillerů, v němž se napětí mísí se vzrušením.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Černobyl po 35 letech: Stále vypadá děsivě, elektřina se tu ale vyrábí dál

Černobyl po 35 letech: Stále vypadá děsivě, elektřina se tu ale vyrábí dál

** Uběhlo 35 let od tragické nehody v černobylské elektrárně ** Celá oblast je událostí stále silně poznamenaná ** Z Černobylu ale znovu teče elektřina – tentokrát solární

David Polesný
Elektrárna
Ťuk ťuk, kdo tam? Naučte váš Android reagovat na dvojité či trojité poklepání na zádech

Ťuk ťuk, kdo tam? Naučte váš Android reagovat na dvojité či trojité poklepání na zádech

** Neumí váš telefon rozeznat poklepání prsty na zádech? ** Není to žádný problém, tato aplikace to váš smartphone naučí ** Základem je správné nastavení rozměrů a citlivosti

Martin Chroust
GestaMobilní aplikaceAndroid
Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Tyto filmy byly v roce 2021 na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o oblíbenost, kterou sleduje web FlixPatrol a počítá z ní souhrnné žebříčky.

Ondřej Králík
Netflix