NASA na videu ukázala, jak postupuje vývoj a stavba rakety SLS (Space Launch System), která bude základem programu Artemis pro návrat na Měsíc.
V příštím, ale reálně spíše přespříštím roce má raketa poprvé odstartovat s lodí Orion na nepilotovaný oblet Měsíce. Poté má totéž zopakovat s astronauty a mise Artemis 3 okolo roku 2024 dopraví astronauty na Měsíc.
Celá architektura se skládá z několika částí, které se postupně vyvíjejí:
Loď Orion
- Launch Abort System: Nejvyšší část celé rakety. Jedná se o záchrannou věž, která v případě problémů při startu odnese Orion do bezpečí. Disponuje třemi sadami motorů pro odlet Orionu, otočení celé sestavy a odlet věže.
- Orion Spacecraft: Samotná kosmická loď Orion, ve které budou astronauti během startu, letu a návratu na Zemi.
- European Service Module: Evropská servisní sekce. Jedná se o předělanou nákladní loď ATV, která létala k ISS se zásobami. V tomto případě dodá Orionu elektrickou energii, vodu, kyslík apod. Před vstupem do atmosféry se odhazuje.
Raketa SLS
Raketa SLS využívá komponenty bývalého raketoplánu. Skládá se z centrálního stupně o výšce 65 metrů, druhého stupně o výšce 14 metrů a dvou přídavných motorů na tuhé pohonné hmoty.
- Orion Stage Adapter: propojuje loď Orion a ICPS.
- Interim Cryogenic Propulsion Stage (ICPS): druhý stupeň rakety SLS pro verzi Block 1 (první fáze projektu SLS). Jedná se o pět metrů dlouhý upravený druhý stupeň rakety Delta V, který pohání jeden motor RL10B-2. S tímto stupněm dokáže SLS vynést na nízkou oběžnou dráhu až 95 tun nákladu. Hlavním úkolem ICPS bude dopravit Orion k Měsíci.
- Launch Vehicle Stage Adapter: propojuje ICPS a zbytek rakety (první stupeň).
- Forward Skirt: spojuje centrální stupeň se dvěma přídavnými motory na tuhé pohonné hmoty (SRB)
- Liquid Oxygen Tank: nádrž na kapalný kyslík, který funguje jako okysličovadlo. Do nádrže se ho vleze 742 tisíc litrů.
- Intertank: spojuje nádrže na kapalný kyslík a vodík
- Liquid Hydrogen Tank: nádrž na kapalný vodík o objemu 2 miliony litrů.
- Engine Section: motorová sekce
- RS-25 Engines: motory RS-25. SLS vyžije při startu čtyři tyto motory, které dříve používal raketoplán. Při prvních letech budou využity „repasované“ zbylé motory raketoplánu. Později budou vyrobené nové a levnější.
- Solid Rocket Boosters (SRB): přídavné stupně na tuhé pohonné hmoty, které dříve používal raketoplán. V případě SLS budou větší.