Raketa Sojuz vynesla na oběžnou dráhu satelit Spojených arabských emirátů

Ruská raketa Sojuz ST-A s horním stupněm Fregat-M vynesla na orbitu satelit Spojených arabských emirátů (SAE) zvaný Falcon Eye 2 . Start proběhl včera ve 2:33 našeho času na kosmodromu CSG ve Francouzské Guyaně.

Satelit byl úspěšně umístěn na určenou geosynchronní oběžnou dráhu v průměrné výšce zhruba 611 kilometrů. Z dostupných informací plyne, že celá mise trvala asi jednu hodinu.

Arianespace Falcon Eye 2 popisuje coby „vysoce výkonný optický satelitní systém pro pozorování Země“. Je určený pro potřeby ozbrojených sil SAE, nicméně měl by být využíván i v rámci nespecifikovaných komerčních projektů.

Připomeňme, že jeho předchůdce – Falcon Eye 1 – byl zničen při loňské havárii rakety Vega.

Vypuštění satelitu bylo původně naplánováno na 29. listopadu, ale později došlo k jeho odložení na 30. listopad a poté na 1. prosinec. V úterý ovšem nastaly problémy s přenosem telemetrických dat.

Titulní ilustrační foto: Екатерины Смола, Андрея Моргунова (Yekaterina Smola, Andrei Morgunov), CC BY 4.0

Diskuze (4) Další článek: T-Mobile také zavádí bonding. Vodafone zatím rychlejší VDSL neplánuje

Témata článku: Technika, Vesmír, Země, Kosmonautika, Raketa, Satelit, Armáda, Sojuz, Vega, Francouzská Guyana, CSG, Oběžná dráha, Emirát, Spojené arabské emiráty, SAE, Satelitní komplety na Heureka.czOppo načrtlo budoucnost nositelností bez baterií. Energii jim obstará Bluetooth, Wi-Fi či mobilní signál

Oppo načrtlo budoucnost nositelností bez baterií. Energii jim obstará Bluetooth, Wi-Fi či mobilní signál

** Oppo nastínilo zajímavou mobilní budoucnost ** Prvky IoT a nositelnosti vůbec nebudou potřebovat baterii ** Energii získají z Bluetooth, Wi-Fi či ze signálu mobilní sítě

Martin Chroust
Nabíjení vzduchemStudieIoT
Utajovaný a nakonec zrušený. Podívejte se na systém Andromeda OS, na němž měl běžet Microsoft Surface Duo

Utajovaný a nakonec zrušený. Podívejte se na systém Andromeda OS, na němž měl běžet Microsoft Surface Duo

** Microsoft chtěl Surface Duo původně vydat s vlastním systémem ** Vypadal jako Windows Phone, přezdívalo se mu Andromeda OS ** A na prototypu můžete vidět, jak systém vypadá v praxi

Martin Chroust
PrototypWindows
22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

V žáru vášně, Osudová přitažlivost, Základní instinkt, Ďábelská svůdkyně, Nebezpečné hry, Dvojitý milenec. Exkurze do historie subžánru erotických thrillerů, v němž se napětí mísí se vzrušením.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

** Materiál „Kit 300“ představuje vizuální i termální kamufláž ** Dokáže zablokovat tepelné vyzařování maskovaného vojáka či třeba stroje ** Velký kus materiálu Kit 300 může ukrýt vozidlo až do velikosti Hummeru

Stanislav Mihulka
IzraelMateriálArmáda
Elden Ring hlásí hotovo. V nové prezentaci ukazuje další záběry z hraní

Elden Ring hlásí hotovo. V nové prezentaci ukazuje další záběry z hraní

Už jen měsíc nás dělí od vydání očekávané novinky od studia FromSoftware. Spekulace o dalších odkladech se naštěstí nenaplnily.

Martin Nahodil
Datum vydáníElden Ring