Jak vypadá raketomet BM-21 Grad, kterým Rusko ostřeluje Charkov. Nepřesnost dohání množstvím raket

Ruská armáda dnes začala ostřelovat Charkov pomocí raketometů BM-21 Grad. Tento zbraňový systém pochází z poloviny minulého století a je to následovník slavných Kaťuší. Zachovaný bohužel zůstal i princip: jde o neřízené a tedy dosti nepřesné rakety převážené a odpalované z nákladních automobilů.

Technika ze 60. let

BM-21 Grad je původně sovětský 122mm raketomet. Kabinet ministrů SSSR rozhodl o jeho vývoji 30. května 1960 a úkol byl zadán konstrukční kanceláři NII-147 v Tule. První odpalovací zařízení byla jednotkám dodána v roce 1963, veřejná prezentace nového systému proběhla v roce 1964 na přehlídce v Moskvě během oslav výročí Říjnové revoluce. K prvnímu bojovému použití došlo během pohraničního konfliktu s Čínou o řeku Ussuri v roce 1969.

Zkratka BM znamená bojové vozidlo (rusky боевая машина) a přezdívka Град je česky krupobití. Několik dalších zemí systém Grad převzalo, nebo vyvinulo podobné.

Podobně jako jiné typy dělostřeleckých odpalovacích zařízení je BM-21 určen k zasahování pozemních cílů: palebných prostředků pěchoty, palebných postavení dělostřelectva, bojové techniky v oblastech centralizace a polních opevnění.

Odpalovací vozidlo se skládalo z podvozku nákladního automobilu Ural-375D, který je vybaven baterií čtyřiceti odpalovacích trubic uspořádaných do obdélníkového tvaru. Při střelbě je lze odvrátit od nechráněné kabiny. V roce 1976 byl BM-21 namontován na novější armádní nákladní automobil Ural-4320, se kterým se používá i dnes.

Klepněte pro větší obrázek

Tříčlenná posádka může systém připravit k palbě během tří minut. Rakety se dají odpálit z kabiny, nebo pomocí spouštěče na konci několik desítek metrů dlouhého kabelu. Mechanický zaměřovač, úhloměr zbraně a řídicí mechanismus pohonu jsou umístěny na výložníku na levé straně odpalovacího zařízení.

Všech čtyřicet raket se dá vypustit najednou během 20 sekund, ale lze je odpálit i jednotlivě nebo v malých skupinách v několikasekundových intervalech. K zaměřování lze použít panoramatický dalekohled PG-1M s kolimátorem K-1.

Přebíjení se provádí ručně a trvá asi deset minut. Celý systém BM-21 lze během dvou minut sbalit a připravit k přesunu.

Každá raketa o délce 2,87 metru se při výstupu pomalu roztáčí pomocí rýhování v trubici. To ji spolu s primární stabilizací křidélky udržuje v kurzu. Rakety jsou vyzbrojené vysoce explozivními tříštivými, zápalnými nebo chemickými hlavicemi a mohou být vystřeleny na vzdálenost 20 km. Hlavice váží v závislosti na typu kolem 20 kg.

Systém má nižší přesnost než dělostřelectvo a nelze jej použít v situacích, které přesnost vyžadují. Spoléhá se na to, že se velké množství střel rozptýlí po ploše, aby bylo dosaženo určité míry zásahu konkrétních cílů. Navzdory tomu je BM-21 stále považován za účinnou zbraň.

Původní raketa měla dolet přibližně 20 kilometrů. První modifikace nazvaná G-M zvýšila dolet na přibližně 28 kilometrů  a druhá modifikace G-2000 dále na přibližně 40 kilometrů. Nové rakety Grad mají dolet až 52 km, ale liší se také v závislosti na typu bojové hlavice.

Grad při cvičných palbách:

Svoji vlastní verzi Gradu s označením RM-70 zavedla v roce 1972 do své výzbroje také československá armáda. Odpalovací jednotka se skládala ze svazku čtyřiceti odpalovacích trubek uspořádaných ve čtyřech řadách. Byla upevněná na upravených nákladních automobilech Tatra T813. Na rozdíl od původního modelu měl český raketomet pancéřovanou kabinu a dostatečný prostor za ní pro uložení dalších čtyřiceti raket.

Technické údaje

Raketa

 • Ráže: 122,4 mm
 • Délka: 2 870 mm
 • Hmotnost: 66 kg
 • Počáteční rychlost: 690 m/s
 • Dostřel: 20 400 m

Nosič

 • Obsluha: 6 osob
 • Vlastní hmotnost: 10 870 kg
 • Hmotnost s raketami: 13 710 kg
 • Délka: 7 350 mm
 • Šířka přepravní: 2 400 mm
 • Šířka bojová 3 010 mm
 • Výška přepravní: 3 090 mm
 • Maximální bojová výška: 4 350 mm
 • Ráže odpalovacího zařízení: 122,4 mm
 • Délka odpalovacích trubic: 3 000 mm
 • Doba salvy 40 raket: 20 s

Při přípravě článku jsme využili hesla z Wikipedie: BM-21 Grad (en.wikipedia.orgCC BY-SA 3.0), BM-21 Grad (pl.wikipedia.orgCC BY-SA 3.0) a BM-21 Grad (cs.wikipedia.orgCC BY-SA 3.0). K základnímu překladu pomohl nástroj Deepl.

Diskuze (7) Další článek: Qualcomm chce už za půl roku dostat na trh Wi-Fi 7. Sítě výrazně zrychlí

Témata článku: Raketa, Čína, Rusko, Ukrajina, Wikipedia, Armáda, Zbraně, Sovětský svaz, Tula, Moskva, Tatra, Ruská armáda, Množství raket, Odpalovací zařízení, Charkov, Ural, Nákladní auto, Říjnová revoluce, Kter, NII, Raketomet, GradaSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

** Nejteplejší místo na Zemi nemusí být to nejnebezpečnější ** Největším zabijákem se stane až mix tepla a vlhkosti ** Asie se nebezpečně přiblížila hraniční hodnotě 35 °C twb

Jakub Čížek
MeteorologieGlobální oteplování
Google Wallet nahradí fyzickou peněženku. Do telefonu uloží doklady i klíčky od auta
Martin Miksa
Digitální dokladyAndroid 13Mobilní aplikace
Nejzajímavější zbraně ve válce na Ukrajině. Co dokáže americký salvový raketomet M270

Nejzajímavější zbraně ve válce na Ukrajině. Co dokáže americký salvový raketomet M270

** Oživený výčet zbraní, které zaujmou technologickým řešením ** Neděláme si nárok na kompletní výčet** Informace často chybí, a tak se snažíme kličkovat mezi propagandou

Jakub Čížek
UkrajinaZbraněRuskoArmáda
Prodělaný covid? Jako když mozek zestárne o dvacet roků

Prodělaný covid? Jako když mozek zestárne o dvacet roků

** Zdoláním nákazy covid nekonč, následky mohou přetrvávat ještě řadu měsíců ** Práci mozku může choroba poznamená podobně, jako kdyby člověk zestárnul o dvacet let ** V IQ testech se to projeví poklesem o deset bodů

Jaroslav Petr
SARS-CoV-2COVID-19Mozek
Chcete malý telefon s Androidem? Nejste sami. Zapojte se do petice, za kterou stojí ex-šéf hodinek Pebble

Chcete malý telefon s Androidem? Nejste sami. Zapojte se do petice, za kterou stojí ex-šéf hodinek Pebble

** Špičkové kompaktní Androidy v minulosti drželo nad vodou Sony ** Dnes už kompaktní a dobře vybavený Android na trhu nenajdete ** Tato petice se to pokouší změnit, a vy k tomu můžete sami přispět

Martin Chroust
Kompaktní velikostVlajková loďAndroid
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace