Raketu i loď pro let k Měsíci už NASA má. Astronauti ale nemají v čem přistát

  • NASA pokračuje v přípravách na misi Artemis 1 a další.
  • Stavba lunárního modulu se ale komplikuje.

Po změně americké administrativy pokračuje NASA v přípravách návratu člověka na Měsíc. Program Artemis ale zatím kulhá na jednu nohu a zdravotní stav končetiny se nelepší, spíše naopak.

NASA už v podstatě má raketu i kosmickou loď pro let k Měsíci. Astronauti ale nemají nic, v čem by mohli na povrchu přistát. 

HLS jen jako maketa

Nový lunární modul vzniká pod názvem Human Landing System (HLS). Je to trefný název, protože jeho úkolem nebude jen přistání a odlet z povrchu, jako tomu bylo v případě Apolla. Měl by obsahovat také přeletovou fázi, která zajistí dopravu ze stanice Gateway na nižší oběžnou dráhu Měsíce a zpět. 

Tři firmy vloni dostaly na vývoj HLS celkem 967 milionů dolarů. Mezi uchazeči jsou Dynetics, Národní tým vedený firmou Blue Origin Jeffa Bezose a SpaceX se svou lidí Starship.

Rozdělení peněz (v milionech USD) pro vývoj HLS v první fázi

První dvě firmy dodaly makety, které mají pomoci doladit detaily. Musk samozřejmě s maketou přijít nemusel. Starship už testuje v Texasu.

Na konci tohoto měsíce měla přijít další fáze. NASA měla vybrat až dva dodavatele, kteří HLS postaví. Podle The Verge však bylo rozhodnutí v tichosti odloženo o dva měsíce.

Podle NASA má odklad poskytnout úřadu více času na vyhodnocení návrhů všech uchazečů a nemusí být zcela využito. Rozhodnutí tak možná přijde o něco dříve než na konci dubna. 

Samotný odklad ale není největší problém. Kongres dal v prosinci na vývoj HLS 850 milionů dolarů, což je na míle vzdálené požadavku ve výši 3,2 miliard dolarů. Je už tak téměř jisté, že se nepodaří splnit cíl Trumpovy administrativy a přistát na Měsíci v roce 2024.

Zastání teď získal HLS u druhé strany. Deset demokratických senátorů se v dopise obrátilo na prezidenta Bidena a požádalo ho, aby výběr dodavatelů HLS nebyl odložen a financování vývoje HLS bylo ve fiskálním roce 2022 robustní.

Na ostatních částech se pracuje

NASA se v současné době chystá na misi Artemis 1. Letošní rok, jako původní termín startu, je sice ve hvězdách, ale je stále možný. V hale VAB v Kennedyho vesmírném středisku pokračuje sestavování postranních boosterů rakety SLS, která při misi Artemis 1 vynese loď Orion na dráhu kolem Měsíce.

Centrální stupeň rakety v lednu ve Stennisově středu absolvoval test, při kterém se zažehly všechny čtyři motory RS-25. Místo osmi minut pracovaly jen jednu minutu. NASA proto hodlá test v týdnu od 22. února zopakovat. Pro splnění všech cílů testu je potřeba, aby motory pracovaly alespoň čtyři minuty. Pokud se test povede, bude centrální stupeň naložen na loď a někdy na přelomu března a dubna by mohl být na Floridě.

Pracuje se ale už také na misi Artemis 2, při které Orion obletí Měsíc již s astronauty a také na dalších misích. 

Orion se skládá ze dvou částí – samotné kosmické lodě a servisní sekce. Ta vychází z evropské zásobovací lodě ATV a dodává ji Evropská kosmická agentura (ESA). V úterý bylo oznámeno, že ESA podepsala smlouvu s Airbusem pro stavbu dalších tří servisních modulů – pro mise Artemis 4 až 6. 

Servisní sekce má válcový tvar a průměr a výšku asi čtyři metry. Má čtyři solární pole pro výrobu elektrické energie. Uvnitř je také 8,6 tun paliva pro pohon hlavního motoru a 32 menších trysek. Hmotnost sekce je asi 13 tun. Kromě pohonu a energie se sekce postará také o zajištění životních podmínek, jako je voda a kyslík. 

Artemis Živě: Návrat člověka na Měsíc

Artemis je kosmický program NASA, jehož úkolem je obnovit lety člověka na Měsíc. Na oběžné dráze Měsíce bude vybudována stanice Gateway. Posádku ke stanici bude dopravovat kosmická loď Orion, vynesená raketou SLS. Na povrch Měsíce dopraví astronauty modul HLS, kterým bude minimálně při prvním přistání Starship od SpaceX.

Naplánované mise:

  • Artemis 1: Nepilotovaný let, kdy bude loď Orion navedena na oběžnou dráhu kolem Měsíce a pak zpět k Zemi. Termín: konec roku 2021
  • Artemis 2: Pilotovaný oblet Měsíce. Termín: rok 2023
  • Artemis 3: Přistání člověka na Měsíci. Termín: nejdříve v roce 2024
  • CLPS: Doprava vědeckých experimentů na povrch Měsíce jako podpora programu Artemis. Termín: od roku 2021
Diskuze (12) Další článek: Spotify je pořád v mínusu. V únoru proto zdražilo předplatné

Témata článku: SpaceX, Artemis, Raketa, Měsíc, Orion, SLS, Airbus, ESA, Gateway, Jeff Bezos, Apollo, HLS, Blue Origin, loď, Sekce, Florida, Dynetic, Modul, Kennedy, Elon Musk, Ovál, Let, Dolar, Donald Trump, TexasSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Kouzlo jménem Adaptivní nabíjení. K čemu toto nastavení slouží a jak dokáže ochránit baterii?

Kouzlo jménem Adaptivní nabíjení. K čemu toto nastavení slouží a jak dokáže ochránit baterii?

** Po 500 nabíjecích cyklech mají baterie cca 80 % své původní kapacity ** Mobilní výrobci však mohou baterie softwarově chránit ** Řešení se nazývá Adaptivní nabíjení, a máte jej i ve svém telefonu

Martin Chroust
NabíjeníBaterieAndroid
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

** Nejteplejší místo na Zemi nemusí být to nejnebezpečnější ** Největším zabijákem se stane až mix tepla a vlhkosti ** Asie se nebezpečně přiblížila hraniční hodnotě 35 °C twb

Jakub Čížek
MeteorologieGlobální oteplování
Nejzajímavější zbraně ve válce na Ukrajině. Co dokáže americký salvový raketomet M270

Nejzajímavější zbraně ve válce na Ukrajině. Co dokáže americký salvový raketomet M270

** Oživený výčet zbraní, které zaujmou technologickým řešením ** Neděláme si nárok na kompletní výčet** Informace často chybí, a tak se snažíme kličkovat mezi propagandou

Jakub Čížek
UkrajinaZbraněRuskoArmáda
Munice ze zrušeného railgunu se postaví střelám s plochou dráhou letu

Munice ze zrušeného railgunu se postaví střelám s plochou dráhou letu

** Americké letectvo chce v nejbližší době postavit a otestovat prototyp nového samohybného děla ** To by mělo být schopné sestřelovat střely s plochou dráhou letu ** Při tom bude využívat munici určenou původně pro railgun

Stanislav Mihulka
VojenstvíUSA
První fotka svého druhu. Amatér ze Země vyfotil astronauty, jak servisují ISS
Filip Kůžel
DalekohledyMezinárodní vesmírná staniceAstronomie