Raketu i loď pro let k Měsíci už NASA má. Astronauti ale nemají v čem přistát

  • NASA pokračuje v přípravách na misi Artemis 1 a další.
  • Stavba lunárního modulu se ale komplikuje.

Po změně americké administrativy pokračuje NASA v přípravách návratu člověka na Měsíc. Program Artemis ale zatím kulhá na jednu nohu a zdravotní stav končetiny se nelepší, spíše naopak.

NASA už v podstatě má raketu i kosmickou loď pro let k Měsíci. Astronauti ale nemají nic, v čem by mohli na povrchu přistát. 

HLS jen jako maketa

Nový lunární modul vzniká pod názvem Human Landing System (HLS). Je to trefný název, protože jeho úkolem nebude jen přistání a odlet z povrchu, jako tomu bylo v případě Apolla. Měl by obsahovat také přeletovou fázi, která zajistí dopravu ze stanice Gateway na nižší oběžnou dráhu Měsíce a zpět. 

Tři firmy vloni dostaly na vývoj HLS celkem 967 milionů dolarů. Mezi uchazeči jsou Dynetics, Národní tým vedený firmou Blue Origin Jeffa Bezose a SpaceX se svou lidí Starship.

Rozdělení peněz (v milionech USD) pro vývoj HLS v první fázi

První dvě firmy dodaly makety, které mají pomoci doladit detaily. Musk samozřejmě s maketou přijít nemusel. Starship už testuje v Texasu.

Na konci tohoto měsíce měla přijít další fáze. NASA měla vybrat až dva dodavatele, kteří HLS postaví. Podle The Verge však bylo rozhodnutí v tichosti odloženo o dva měsíce.

Podle NASA má odklad poskytnout úřadu více času na vyhodnocení návrhů všech uchazečů a nemusí být zcela využito. Rozhodnutí tak možná přijde o něco dříve než na konci dubna. 

Samotný odklad ale není největší problém. Kongres dal v prosinci na vývoj HLS 850 milionů dolarů, což je na míle vzdálené požadavku ve výši 3,2 miliard dolarů. Je už tak téměř jisté, že se nepodaří splnit cíl Trumpovy administrativy a přistát na Měsíci v roce 2024.

Zastání teď získal HLS u druhé strany. Deset demokratických senátorů se v dopise obrátilo na prezidenta Bidena a požádalo ho, aby výběr dodavatelů HLS nebyl odložen a financování vývoje HLS bylo ve fiskálním roce 2022 robustní.

Na ostatních částech se pracuje

NASA se v současné době chystá na misi Artemis 1. Letošní rok, jako původní termín startu, je sice ve hvězdách, ale je stále možný. V hale VAB v Kennedyho vesmírném středisku pokračuje sestavování postranních boosterů rakety SLS, která při misi Artemis 1 vynese loď Orion na dráhu kolem Měsíce.

Centrální stupeň rakety v lednu ve Stennisově středu absolvoval test, při kterém se zažehly všechny čtyři motory RS-25. Místo osmi minut pracovaly jen jednu minutu. NASA proto hodlá test v týdnu od 22. února zopakovat. Pro splnění všech cílů testu je potřeba, aby motory pracovaly alespoň čtyři minuty. Pokud se test povede, bude centrální stupeň naložen na loď a někdy na přelomu března a dubna by mohl být na Floridě.

Pracuje se ale už také na misi Artemis 2, při které Orion obletí Měsíc již s astronauty a také na dalších misích. 

Orion se skládá ze dvou částí – samotné kosmické lodě a servisní sekce. Ta vychází z evropské zásobovací lodě ATV a dodává ji Evropská kosmická agentura (ESA). V úterý bylo oznámeno, že ESA podepsala smlouvu s Airbusem pro stavbu dalších tří servisních modulů – pro mise Artemis 4 až 6. 

Servisní sekce má válcový tvar a průměr a výšku asi čtyři metry. Má čtyři solární pole pro výrobu elektrické energie. Uvnitř je také 8,6 tun paliva pro pohon hlavního motoru a 32 menších trysek. Hmotnost sekce je asi 13 tun. Kromě pohonu a energie se sekce postará také o zajištění životních podmínek, jako je voda a kyslík. 

Artemis Živě: Návrat člověka na Měsíc

Artemis je kosmický program NASA, jehož úkolem je obnovit lety člověka na Měsíc. Na oběžné dráze Měsíce bude vybudována stanice Gateway. Posádku ke stanici bude dopravovat kosmická loď Orion, vynesená raketou SLS. Na povrch Měsíce dopraví astronauty modul HLS.

Naplánované mise:

  • Artemis 1: Nepilotovaný let, kdy bude loď Orion navedena na oběžnou dráhu kolem Měsíce a pak zpět k Zemi. Termín: konec roku 2021
  • Artemis 2: Pilotovaný oblet Měsíce. Termín: rok 2023
  • Artemis 3: Přistání člověka na Měsíci. Termín: nejdříve v roce 2024
  • CLPS: Doprava vědeckých experimentů na povrch Měsíce jako podpora programu Artemis. Termín: od roku 2021

Přidejte se k naší facebookové skupině Artemis Živě: Cesta na Měsíc.

Diskuze (12) Další článek: Spotify je pořád v mínusu. V únoru proto zdražilo předplatné

Témata článku: SpaceX, Artemis, Orion, Raketa, SLS, Apollo, ESA, Blue Origin, Měsíc, Airbus, Gateway, Jeff Bezos, HLS, Mise, Dolar, Elon Musk, Landing System, Donald Trump, Florida, Let, Lunární modul, Texas, Sekce, Kongres, Modul


Určitě si přečtěte

Elon Musk už není nejbohatší na světě. Během jediného dne přišel o 324 miliard korun
Karel Kilián
Jeff BezosTesla MotorsElon Musk
Avast Omni: Krabička, která vám hackne síť a promění se v unikátní antivirus

Avast Omni: Krabička, která vám hackne síť a promění se v unikátní antivirus

** Počítač dnes ochrání kdejaký antivirus ** Drobná krabička Omni se postará rovnou o celou domácí síť ** Bude ji odposlouchávat, analyzovat a blokovat útoky

Jakub Čížek | 119

Jakub Čížek
AntivirusIoT
Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 4

redakce
Mapy GoogleStreet View
Superinteligenci nedokážeme ovládat a nejspíše se nedozvíme, že už tam někde je

Superinteligenci nedokážeme ovládat a nejspíše se nedozvíme, že už tam někde je

** Firmy i organizace včetně EU připravují etické kodexy pro A.I. ** Vědci z Madridu zkoumali, jestli je budeme moci aplikovat na A.I. 2.0 ** A je tu háček, superinteligence pro nás totiž bude neuchopitelná

Jakub Čížek | 84

Jakub Čížek
Umělá inteligence
Messenger a Instagram přicházejí v Evropě o funkce. Kvůli nové směrnici o soukromí
Vladislav Kluska
EvropaInstagramFacebook Messenger