Rakušan zaplatil za oblet Měsíce. Když se nic nedělo, chtěl peníze zpět. Věc skončila u soudu

  • Harald McPike si u firmy Space Adventures objednal oblet Měsíce.
  • Firma dříve dostala turisty na ISS.
  • Oblet Měsíce dodnes nenastal.
  • Podnikatel chtěl smlouvu zrušit.
  • Záležitost se dostala před americký soud.

V letech 2001 až 2009 letělo na ISS v kosmické lodi Sojuz sedm vesmírných turistů. Rusko tehdy využilo jedné prázdné sedačky ve své lodi, která zůstávala prázdná, protože část stálé posádky dopravil na stanici raketoplán. Turista letěl na stanici s novou posádkou a vrátil se o týden později s tou starou.

Lety na stanici zajišťovala u Roskosmosu americká firma Space Adventures. První vesmírný turista Denis Tito zaplatil podle odhadů za let 20 milionů dolarů. Pro jeho následovníky byla cena lístku ještě větší. Už v té době se plánovalo, že další metou Space Adventures bude oblet Měsíce v Sojuzu. Dosud k tomu však nedošlo a nic nenasvědčuje tomu, že se tak brzy stane.

Jedním z prvních zájemců o oblet Měsíce byl rakouský podnikatel a dobrodruh Harald McPike, který žije na Bahamách. Na Space Adventures se obrátil v červenci 2012. V březnu následujícího roku podepsal smlouvu a zaplatil zálohu ve výši 7 milionů z celkových 150 milionů dolarů. Rok po podpisu měl zaplatit dalších 8 milionů, ale neviděl dostatečný pokrok v přípravách letu, a tak s platbou posečkal a nakonec ji vůbec neuhradil. Firma v březnu 2015 s McPikem smlouvu ukončila, ale první zálohu si ponechala.

V květnu 2017 podal McPike na Space Adventures a klíčové osoby z jejího vedení u soudu ve Virginii žalobu. 

Jedním z argumentů McPikových právníku byly informace od ruských společností a kosmické agentury, která potvrdila, že se Space Adventures nikdy nepodepsala žádnou formální dohodu pro oblet Měsíce. Navrhovaná mise byla vždy pouze „ve fázi předběžného plánu“.

Na konci roku 2017 soud některé body žaloby, včetně například bezdůvodného obohacení, zamítl, ale finančně i odborně složitý spor i nadále pokračoval. Podle informací webu spacenews.com před pár dny obě strany nalezly dohodu. Její podobu odmítly blíže specifikovat.

Dva starty a zastávka u ISS

Space Adventures oblet k Měsíci i nadále na svých stránkách nabízí. Nikde ale neuvádí, kdy k takovému letu dojde. Předseda představenstva Eric Anderson na počátku roku 2012 uvedl, že firma chce oblet uskutečnit před 50. výročím zahájení programu Apollo. Pod tímto termínem myslel tragédii Apolla 1 z února 1967.

McPikovi právníci uvedli, že Anúše Ansáríová, která letěla na Mezinárodní kosmickou stanici jako zákazník Space Adventures v roce 2006, se také přihlásila do mise, ale ani společnost a ani Ansáríová veřejně tuto informaci nepotvrdili. 

Podle plánů Space Adventures měl Sojuz s vesmírným turistou nejdříve zamířit k Mezinárodní kosmické stanici (ISS), kde by zůstal několik dní. Ruská raketa Proton by vynesla modul a urychlovací stupeň, ke kterému by se Sojuz na oběžné dráze připojil a vydal se na oblet Měsíce.

Oblet Měsíce plánuje Musk

SpaceX chce po roce 2023 vyslat lidi na oblet Měsíce. Hlavním pasažérem bude japonský podnikatel Jusaku Maezawa, který vezme na cestu až 8 umělců. Pětidenní cesta proběhne v chystané lodi Starship.

Musk chtěl původně uskutečnit oblet v lodi Crew Dragon. K Měsíci by ji musela vynést raketa Falcon Heavy, která by k tomu potřebovala certifikaci pro let s lidmi. 

Nejbližším průlomem vesmírné turistiky budou lety na hranici vesmíru, které chystá se svým raketoplánem Virgin Galactic.

Konkurencí bude New Shepard od Blue Origin Jeffa Bezose. Před pár dny proběhl další úspěšný test tohoto systému. V obou případech jde pouze o balistické skoky. Zákaznici se tak, na rozdíl od prvních vesmírných turistů, na oběžnou dráhu nedostanou.

Diskuze (2) Další článek: Chytrý systém rozpoznávání úloh dokáže efektivně zpracovat data v moderních superpočítačích

Témata článku: Věda, SpaceX, Rusko, Starship, Apollo, Falcon Heavy, Blue Origin, Sojuz, Crew Dragon, Virgin Galactic, New Shepard, Vesmírná turistika, Adventures, Raketa Proton, Oblet, ISS, Let, Loď, Roskosmosu, Maezawa, Bahamy, Pen, Blue Origin Jeffa Bezose, Následovník, PenízSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Týden Živě: Válka na Wikipedii o první posmrtnou úpravu a znovuzrozený Winamp

Týden Živě: Válka na Wikipedii o první posmrtnou úpravu a znovuzrozený Winamp

** Britská královna na Wikipedii zesnula o něco dříve než ve skutečnosti ** Winamp se vrací a Petr se diví, že ho stále někdo používá ** Podle ankety jsou naši čtenáři spíše konzervativní a opatrní

Jakub ČížekPetr Urban
Týden ŽivěVideo
Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

** Zapomeňte na rozčtverečkovaná místa, kterých si každý všimne ** Mapy.cz musely dokonale zakrýt desítky parabol ** Základnou se přitom na webu chlubí i její majitel. Kocourkov

Jakub Čížek
ČeskoMapy.czMapy
Superzemě jsou větší, běžnější, a také obyvatelnější než planety jako Země. Jsou doslova superobyvatelné

Superzemě jsou větší, běžnější, a také obyvatelnější než planety jako Země. Jsou doslova superobyvatelné

** Země podle všeho není nejlepším ze všech možných světů, alespoň pokud jde o obyvatelnost lidmi ** Máme štěstí, že jsme naživu ** U superzemí, tedy planet větších než Země a menších než ledoví obři jako Uran nebo Neptun, to je jiné

Stanislav Mihulka
ZeměAstronomie
Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby
David Polesný
Sovětský svazAtomová bombaJaderný útokZbraně
Prohlédněte si 1600 ruských základen na detailní družicové mapě. Rezavějící Kuzněcov, Moskva i raketoplán Bajkal

Prohlédněte si 1600 ruských základen na detailní družicové mapě. Rezavějící Kuzněcov, Moskva i raketoplán Bajkal

** Google má kvalitní družicové snímky Ruska ** Najdete na nich i tu poslední ruskou vojenskou základnu ** Nadšenci jich lokalizovali už okolo 1 600

Jakub Čížek
RuskoArmádaMapy