Raspberry Pi 4 se spoustou senzorů se podívá do vesmíru. Experimenty mohou naprogramovat studenti z celého světa

Raspberry Pi je nejpopulárnější levný počítač na destičce a díky projektu Astro Pi se nejnovější verze Raspberry Pi 4 s 8 GB operační paměti dostane na oběžnou dráhu přímo na Mezinárodní vesmírnou stanici.

Raspberry Pi se ve starší verzi MK I (Izzy, Ed) už na ISS objevil v roce 2015, tentokrát však na místo zamíří nejnovější verze, která bude mít navíc vylepšenou konstrukci šasi i pokročilé senzory.

Raspberry Pi 4 je ve verzi MK II uvnitř hliníkové kostky, která poskytuje jak pevný obal, ale také efektivní rozvod tepla.  Opět půjde o dva modely. – Astro Pi VIS je vybaven pokročilou kamerou (Raspberry Pi High Quality Camera) pro viditelné světlo včetně optického filtru MidOpt, Astro Pi IR pak kamerou pro infračervené záření. Oba počítače budou namířené na Zemi, takže budou živě snímat obraz pro potřeby různých experimentů.

Oba modely mají přídavnou senzorovou desku HAT, takže počítače budou vybavené gyroskopem, akcelerometrem, magnetometrem, teplotním čidlem, tlakovým senzorem, senzorem jasu a také přídavným akcelerátorem pro výpočty v oblasti strojového učení (Coral ML).

V rámci European Astro Pi Challenge a spolupráci s ESA se mohou studenti zúčastnit soutěže a mít možnost naprogramovat vlastní experimenty, které pak poběží přímo ve vesmíru.

Oba nové kusy Astro Pi se dostanou na ISS v prosinci letošního roku, kdy je vynese kosmická loď Dragon Cargo od SpaceX.

Diskuze (4) Další článek: Kouzlo? Chytrá komprese slibuje násobně vyšší kapacity i rychlosti pamětí. Ty se přitom nemusí změnit

Témata článku: Technologie, Vesmír, Země, Výzkum, Programování, SpaceX, Počítače, ESA, Raspberry Pi, Kamera, Studium, Škola, Experiment, Senzor, Hato, ISS, Počítač, Astra, Studenti, Verze, Stolní počítače na Heureka.cz