Rekord elektrického Porsche Taycan: na cestě napříč USA strávilo na nabíječce necelé 2,5 hodiny

Elektromobil Porsche Taycan se zapsal do Guinnessovy knihy rekordů. Při jízdě napříč Spojenými státy z kalifornského Los Angeles na západním pobřeží do New Yorku na východním pobřeží strávil na nabíječce méně než dvě a půl hodiny, chlubí se německá automobilka.

Řidič Wayne Gerdes, který je několikanásobným držitelem rekordů v dojezdu v jiných vozidlech, se rozhodl vytvořit si jedinečnou vzpomínku: překonat nejkratší dobu nabíjení při přejezdu Spojených států v elektromobilu. Dosavadní rekord činil 7 hodin, 10 minut a 1 sekundu.

Elektrickým Porschem napříč Amerikou

Gerdes úspěšně absolvoval trasu dlouhou 2 834,5 mil, tedy v přepočtu 4 561,7 kilometrů, přičemž na nabíjecích stanicích strávil celkově jen 2 hodiny, 26 minut a 48 sekund. Zásadní podíl na tom měly rychlonabíječky s výkonem až 350 kilowattů. Během cesty nabíjel celkem osmnáctkrát, takže průměrně ujel na jedno nabití 253 kilometrů a nabíjel 8 minut a 9 sekund.

„Při porovnání nabíjecího výkonu různých elektromobilů, které jsem dosud řídil, nastavuje Taycan vysokou laťku,“ řekl Gerdes. „Když jsem poprvé nabíjel na 350kW nabíječce, dostal jsem se ze 6 na 82 procent za pouhých 22 minut.“

Samotné Porsche uvádí, že Taycan se s dostatečně výkonnou rychlonabíječkou se střídavým proudem dokáže dostat z 5 % na 80 % za přibližně 22,5 minuty. Nad 80 % však rychlost nabíjení výrazně klesá, částečně proto, aby nedošlo ke zkrácení životnosti akumulátoru.

Zápis do Guinnessovy knihy rekordů

Aby se Gerdes mohl zapsat do Guinnessovy knihy rekordů, musel splnit řadu náročných požadavků. Například musel za účasti nezávislých svědků pečlivě zaznamenat každou zastávku. Každý ujetý kilometr byl natočen na video a sledován pomocí GPS. Nakonec musel být před uznáním certifikován porotou rozhodčích.

Pro zisk rekordu byl použit standardní vůz Porsche Taycan z roku 2021 vybavený baterií Performance Battery Plus, která podle EPA umožňuje dojezd 362 kilometrů. Součástí výbavy bylo také několik příplatkových doplňků, jako je adaptivní tempomat, paket Premium a Porsche Electric Sport Sound. Při přípravě si Gerdes naplánoval trasu napříč Amerikou pomocí aplikací Plug Share a Electrify America.

Po dokončení rekordní cesty pochopitelně unavený, ale nadšený Gerdes uvedl: „Jsem pyšný a upřímně trochu překvapený, že se mi podařilo stanovit nový rekord s takovým náskokem. Taycan si vedl ještě lépe, než jsem očekával. Jeho výkon, komfort a jízdní vlastnosti byly vynikající, a kromě rychlosti nabíjení vynikala také jeho efektivita.“ Dosažený rekord je známkou toho, jak daleko se v posledních letech ve Spojených státech posunula veřejná infrastruktura pro elektromobily.

Diskuze (79) Další článek: Tip: Víte, že webové prohlížeče mají režim klávesnice? Někteří o něm neví a plní internet stížnostmi

Témata článku: Technika, Elektromobily, USA, Automobily, GPS, Akumulátory, Rekordy, Porsche, Elektromobil, Taycan, Electrify America, Sekunda, Nabíjení, Los Angeles, Porsche Taycan, New York, EPA, Amerika, Nabíječka, RekordSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

** Nejteplejší místo na Zemi nemusí být to nejnebezpečnější ** Největším zabijákem se stane až mix tepla a vlhkosti ** Asie se nebezpečně přiblížila hraniční hodnotě 35 °C twb

Jakub Čížek
MeteorologieGlobální oteplování
Nejzajímavější zbraně ve válce na Ukrajině. Co dokáže americký salvový raketomet M270

Nejzajímavější zbraně ve válce na Ukrajině. Co dokáže americký salvový raketomet M270

** Oživený výčet zbraní, které zaujmou technologickým řešením ** Neděláme si nárok na kompletní výčet** Informace často chybí, a tak se snažíme kličkovat mezi propagandou

Jakub Čížek
UkrajinaZbraněRuskoArmáda
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Jaromír PukMarek Čech
Filmy, které musíte vidět
Betonové baterie vyřeší energetické problémy, slibují autoři. První by mohla vyrůst v Česku

Betonové baterie vyřeší energetické problémy, slibují autoři. První by mohla vyrůst v Česku

** Umíme vyrobit elektřinu ze Slunce ** Potřebujeme ale obrovskou baterii, kam ji uložíme na noc ** Jednou z cest jsou betonové gravitační baterie

Jakub Čížek
EnergetikaObnovitelné zdroje
Studio Gearbox má v tuto chvíli ve vývoji až 9 velkých AAA projektů

Studio Gearbox má v tuto chvíli ve vývoji až 9 velkých AAA projektů

Tvůrci Borderlands rozhodně nemají malé ambice.

Michal Maliarov
Gearbox SoftwareByznys