Rekordně velká ozónová díra nad Arktidou se sama uzavřela

Foto: Coastguard.dodlive.mi
Rekordně velká ozónová díra nad Arktidou se sama uzavřela | Foto: Coastguard.dodlive.mi

V Arktidě letos došlo k neobvyklé události – v ozónové vrstvě se objevila velká díra. Odborníci z evropského satelitního programu Copernicus tento jev sledovali a nyní předložili důkazy o tom, že dotyčná díra se uzavřela.

Díry v ozónové vrstvě byly nad Arktidou zaznamenány již v minulosti, například v roce 2011. Tato konkrétní však podle Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS) byla rekordní.

Její rozloha totiž činila téměř 1 milion kilometrů čtverečních, což mnohé badatele překvapilo.

Připomeňme, že nejslavnější díra tohoto typu se nachází nad Antarktidou. Právě její objev svého času podnítil celosvětové snahy o omezení používání chemických látek, které ozónovou vrstvu poškozují.

Arktická díra však nevznikla v důsledku lidské činnosti, ale toho, co Evropská kosmická agentura nazvala „neobvyklými atmosférickými podmínkami“. Ty mj. zahrnují silný polární vír studeného vzduchu.

Jakmile se výše zmíněný vír zmírnil, díra se mohla uzavřít. A aby dobrým zprávám nebyl konec, její antarktická „sestra“ se rovněž postupně zaceluje – loni byla nejmenší v celé své dosavadní historii.

Diskuze (11) Další článek: Raspberry Pi získalo novou 12Mpx kameru. Můžete k ní připojit profesionální teleobjektiv

Témata článku: Výzkum, Země, Atmosféra, Antarktida, Arktida, Ozon, Díra, Ozónová vrstva, Ozónová díra, CAMS, Vír, Copernicus, Vrstva, Řek40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

Vyzývavá krása, rafinovanost, nevinnost i perverzní voyeurské fantazie. Filmaři už se sexu ve filmu nebáli, a tak dala 80. léta vzniknout řadě kultovních ženských erotických symbolů.

Marek Čech
Filmy a seriály
Robotický tank TRX veze 50 sebevražedných dronů Switchblade. Tohle je zbraň nové doby

Robotický tank TRX veze 50 sebevražedných dronů Switchblade. Tohle je zbraň nové doby

** . Společnost General Dynamics Land Systems předvedla maketu svého nového robotického vozidla TRX ** To představuje unikátní mobilní systém pro 50 sebevražedných dronů Switchblade ** Vozidlo TRX je v této verzi rovněž vybaveno kvadrikoptérou

Stanislav Mihulka
VojenstvíDronyRoboti