Letadla | Létání | Rekordy

Rekordy na obloze: Nejrychlejší letoun čeká na překonání už 43 let

  • Jaké je nejrychlejší letadlo na světě?
  • Světový rekord čeká na překonání už 43 let
  • Jak šel čas s rychlostními rekordy ve vzduchu

Jaké je nejrychlejší letadlo na světě? Na tuto otázku nelze dát jednoznačnou odpověď, neboť Mezinárodní letecká federace (FAI) třídí rekordy podle kategorie stroje do několika tříd. Ty se pak dále dělí do hmotnostních kategorií, a ještě podle pohonu. V rámci každé z těchto skupin jsou evidovány rychlostní rekordy v přímém směru a na okruzích různých velikostí.

První let, první rekord

Je celkem logické, že při historicky prvním letu došlo také ke stanovení prvního rychlostního rekordu. Ocitáme se tedy v roce 1903, kdy bratři Orville a Wilbur Wrightovi postavili první letadlo, které bylo těžší než vzduch. Jejich stroj, pojmenovaný Wright Flyer, později Flyer I a dnes známý především jako Kitty Hawk, vzlétl poprvé 17. prosince 1903.

Klepněte pro větší obrázek 
Wright Flyer

První let byl dlouhý 39 metrů a trval 12 sekund, čímž byla stanovena historicky první hodnota 11,7 km/h. Až čtvrtý, poslední let toho dne, však lze považovat za řízený. Wilbur Wright během něj překonal vzdálenost 279 metrů během 59 sekund, takže průměrná dosažená rychlost byla 17 km/h.

Tyto hodnoty jsou však měřeny vůči zemi, přičemž se ale ke vzletu využívalo větru. Skutečná vzdušná rychlost nebyla zaznamenána, ale pravděpodobně se pohybovala kolem 60 km/h. Jenže v té době se ještě rychlostní rekordy dosažené ve vzduchu oficiálně neměřily, takže výše uvedené hodnoty jsou spíše pro zajímavost, abyste mohli porovnat, kam jsme se během 116 let posunuli.

Diskuze (5) Další článek: Affinity Publisher je další konkurence pro Adobe. Program pro DTP za směšnou tisícovku

Témata článku: Technika, Vojenství, Letadla, Létání, Rekordy, Santos, Irwin, Projekta, Paříž, Kitty Hawk, Robert, Řek, FAI, Felix Baumgartner, FEL, New York, Rychlostní rekord, Remeš, Federace, Rekord, Londýn, Letoun, Baumgartner, Raketoplán Columbia, Let