REPORTÁŽ: 4 projekty brněnského Honeywellu, které posouvají letecký průmysl do budoucnosti

V Brně je řada technologicky zaměřených fakult, jejich absolventy přichází lovit špičkové firmy, a protože to tak funguje už řadu let, stále častěji se o Brně mluví jako o českém Sillicon Valley. Jednou z firem, která ve městě dělá špičkový vývoj, je americký Honeywell. Momentálně zaměstnává na tisíc inženýrů v nejrůznějších oborech od zdravotnických technologií, přes automatizaci skladů, řešení pro zvýšení bezpečnosti práce, až po vesmírné technologie.

Ale nejvíce se brněnská pobočka věnuje leteckým technologiím. Týmů a projektů je nespočet, my jsme během krátké návštěvy přičichli k několika z nich.

Aby piloti nespali

První zastávka. Potemnělá místnost, v ní maketa letadlové kabiny, skrze okna je vidět na obrovské obrazovky, na kterých běží letecký simulátor. Ale o hry tady nejde, Honeywell momentálně vyvíjí systém pro sledování pilota.

Něco podobného už funguje v autech, ale tady je to komplikovanější hlavně ze dvou důvodů:

  1. Zatímco v autě se musí řidič stále držet volantu, v letadle může být úplně v pořádku, když pilot vůbec na nic nesahá.
  2. Zatímco v autech jde o doplňkový asistenční systém, který může pomoct, v leteckém průmyslu platí jiné standardy. Jakákoliv novinka musí být naprosto „neprůstřelná“, prochází sérií náročných testů a může trvat roky, než ji příslušné autority dovolí zavést do komerčního provozu.

Na začátku bylo několik přístupů. V Brně-Slatině například testovali zařízení podobné chytrým hodinkám, které na zápěstí pilota sledovalo několik vitálních funkcí. Zvítězila ale relativně jednoduchá kamera, která se napevno instaluje v kokpitu, a počítač v reálném čase analyzuje obraz z ní. Chodí sem piloti i laici s jednoduchou instrukcí: „Buďte unavení.“ Vývojáři potřebují získat tréninková data lidí, kteří usínají.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Na první fotce snad ani nepoznáte, že jde o simulátor. Na druhé už je to zřejmé.
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Důležitá je nenápadná kamera. AI je schopná v reálném čase analyzovat obraz a určit, kde se pilot nachází na ose bdělý-unavený-spící (viz zeleno-žluto-červený graf napravo).

Když se povedlo odladit systém tak, aby spolehlivě identifikoval usínání u lidí s brýlemi, čepicí a libovolnou barvou kůže, přichází na řadu filosofické otázky. Co dál? Spustit alarm? Nenapáchá šokem probuzený pilot víc škody, než kdyby si chvíli zdřímnul? To je jen jeden z mnoha problémů, které je ještě potřeba vyřešit.

Diskuze (6) Další článek: ELONOVINKY: Proč SpaceX buduje druhou rampu pro megaraketu Starship

Témata článku: Technologie, Letadla, Brno, Honeywell, Boeing, Průmysl, Airbus, Simulátor, Archer, EVTOL, Projekt, Charles de Gaulle, Kokpit, Česká republika, Letadlo, Sillicon Valley, Černé skříňky, Fruit Ninja, PilotSrovnávací test: Wi-Fi 6 mesh do 5 000 Kč. Víc antén neznamená lepší signál, vyhrály nenápadné krabičky

Srovnávací test: Wi-Fi 6 mesh do 5 000 Kč. Víc antén neznamená lepší signál, vyhrály nenápadné krabičky

Pro pokrytí domů či větších bytů rychlou Wi-Fi je ideální mesh řešení, a to takové, které už myslí na budoucnost, a tedy podporuje Wi-Fi 6. Otestovali jsme jich pro vás rovnou osm.

Antonín Trčálek
Srovnávací testRouterWi-Fi
Zuckerbergovo metaverzum je zatím tak špatné, že jej nechtějí používat ani jeho zaměstnanci

Zuckerbergovo metaverzum je zatím tak špatné, že jej nechtějí používat ani jeho zaměstnanci

**V interním oběžníku šéf metaverza v Metě přiznává, že jeho hlavní aplikaci nechtějí používat ani lidé z vývoje. **Horizon Worlds trpí řadou chyb, špatným výkonem nebo neslavně vypadající grafikou. **Ani po výzvě od šéfa metaverza zaměstnanci aplikaci příliš nepoužívají, takže je management musí donutit.

Petr Urban
MetametaverseVirtuální realita
Microsoft vydal Windows 11 verze 22H2. Jak aktualizovat hned teď?

Microsoft vydal Windows 11 verze 22H2. Jak aktualizovat hned teď?

**Aktualizace s názvem 2022 Update je od úterý od 19:00 oficiálně dostupná všem **Distribuce Windows 11 22H2 bude řízená, takže se může protáhnout na týdny až měsíce **Pokud máte kompatibilní počítač, rovnou na verzi 22H2 přejdete z Desítek

Petr Urban
Windows 11Windows UpdateMicrosoft
Podrobný návod, jak zrušit SIPO. Nejsnazší je převedení plateb jinam

Podrobný návod, jak zrušit SIPO. Nejsnazší je převedení plateb jinam

**Než zrušíte SIPO, musíte platby převést jinam. **Neplatí to nutně pro poplatky veřejnoprávním médiím. **SIPO zrušíte osobně, elektronicky nebo se zruší automaticky.

Petr Urban
Česká poštaNávody
Jsou vůbec DALL-E, Midjourney nebo Copilot legální? Někdo by to měl rozčísnout, dokud je ještě čas

Jsou vůbec DALL-E, Midjourney nebo Copilot legální? Někdo by to měl rozčísnout, dokud je ještě čas

** Z textových a obrázkových AI generátorů se stávají komerční služby ** Už to není experiment pro pár geeků a programátorů ** Právní experti začínají řešit, jestli náhodou neporušují autorské právo

Jakub Čížek
Autorské právoUmělá inteligence
9 nejlepších českých webů, kde lze stáhnout filmy a seriály

9 nejlepších českých webů, kde lze stáhnout filmy a seriály

** Když selžou legální zdroje, můžete se zkusit obrátit na služby pro stahování souborů ** Ulož.to není zdaleka jediné, které nabízí videoobsah ke stažení ** Konkurenční služby nabízí levnější placené účty

redakce
TipyHudba, filmy, seriályWeb