Vesmír | Černé díry

Řešení záhady: Jak vznikají galaxie ve tvaru písmene X?

  • S galaxiemi ve tvaru X si astronomové dlouho nevěděli rady
  • Jejich tvar vysvětlovaly různé hypotézy
  • William Cotton a jeho spolupracovníci se nyní rozhodli tuto záhadu vysvětlit

Supermasivní černá díra Mléčné dráhy je poklidné monstrum, které právě nehýří aktivitou. Některé galaxie ale mají ve svých centrech mnohem aktivnější kolosy, které chrlí hmotu a energii, čímž výrazně ovlivňují tvar těchto galaxií.

Obvykle z takového aktivního galaktického jádra tryskají dva mohutné protilehlé proudy, jety, které dosahují až do mezigalaktického prostoru a vysílají záplavu záření.

Vzácně se ovšem stává, že některé galaxie vypadají, jako by v nich působily nikoliv dva, ale hned čtyři takové proudy. Takové galaxie pak v našich teleskopech mívají tvar písmene X.

Jedna černá díra, nebo dvě?

Astronomové si s galaxiemi ve tvaru X dlouho nevěděli rady. Jejich tvar vysvětlovaly různé hypotézy. Uvažovalo se o tom, že superamasivní černé díry v těchto galaxiích mohou během milionů let měnit směr své rotace.

Další možností bylo, že v X-galaxiích nepracuje jedna supermasivní černá díra, ale dvě. A vysvětlením by mohl být i to, že materiál výtrysků, které proudí ze supermasivní černé díry, může být odrážen do různých směrů, což pak vytváří výsledný tvar písmen X.

William Cotton z americké výzkumné organizace National Radio Astronomy Observatory (NRAO) a jeho spolupracovníci se rozhodli tuto záhadu vysvětlit. Použili k tomu pozorování nedávno zprovozněné soustavy 64 radioteleskopů MeerKAT, která se nachází v polopouštní oblasti Karoo v Jihoafrické republice.

Počítače, které řídí práci této observatoře, skládají dohromady pozorování všech těchto teleskopů, čím vytvářejí virtuální radioteleskop, jehož pomyslný „talíř“ antény má velikost 8 kilometrů.

Díky výkonným radioteleskopům soustavy MeerKAT astronomové získali detailní snímky neobvyklé galaxie PKS 2014-55, která je jednou z galaxií, co připomínají písmeno X.

Analýzou těchto snímků vyšlo najevo, že přinejmenším v případě galaxie PKS 2014-55 platí hypotéza o tom, že tvar písmene X vzniká odrážením materiálu výtrysků, které proudí ze supermasivní černé díry do galaxie. V tomto případě se výtrysky hmoty odrážejí od disku hvězd a mezihvězdného materiálu, který se nachází poblíž středu galaxie.

Váš názor Další článek: Alza spouští hromadné nakupování. Když jí najdete zákazníky, ušetříte

Témata článku: Vesmír, Výzkum, Astronomie, Černé díry, NRAO, Jihoafrická republika, Tvar, Tvar písmene, Písmeno, Díra, Mléčná dráha, Černá díra, Karoo, Galaxie, Záhada


Určitě si přečtěte

ReactOS: Zapomenuté a open-source Windows, které nevyrobil Microsoft

ReactOS: Zapomenuté a open-source Windows, které nevyrobil Microsoft

** Představte si svobodné Windows. Bláznivá vize? ** Vývojáři je přitom začali psát už před více než dvaceti lety ** Jmenují se ReactOS a spustíte na nich i Total Commander

Jakub Čížek | 54

Dost bylo moderních Windows 10. Pojďme je přebarvit zpět na Windows 95

Dost bylo moderních Windows 10. Pojďme je přebarvit zpět na Windows 95

** Stařičké Windows 2000 nedávno oslavily 20 let ** Někteří z vás si postěžovali, že to byly poslední hezké Windows ** Fajn, ukážeme vám, jak přebarvit Desítky o 25 let zpět

Jakub Čížek | 49

Pojďme programovat elektroniku: Co se skrývá uvnitř běžné SD karty a jak ji oživit

Pojďme programovat elektroniku: Co se skrývá uvnitř běžné SD karty a jak ji oživit

** Máme ji v mobilech a fotoaparátech ** SD karta je dnes už standard ** A proto ji zkusíme připojit i k Arduinu

Jakub Čížek | 20

49" monitor Philips 499P9H: Ať je vám doma lépe než v kanceláři

49" monitor Philips 499P9H: Ať je vám doma lépe než v kanceláři

** Nezvykle protáhlý rozměr odpovídá dvěma monitorům vedle sebe ** Barevné podání a podpora G-Sync míří nad kancelářské nasazení ** Vestavěná kamera umí přihlašování ve Windows

Tomáš Holčík | 29


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 21 grafických karet

AMD poráží Intel už i v notebooku

Jak vytvořit 3D fotky v mobilu

Nejlepší fotoaparáty do 30 000 Kč