Řešení záhady: Jak vznikají galaxie ve tvaru písmene X?

  • S galaxiemi ve tvaru X si astronomové dlouho nevěděli rady
  • Jejich tvar vysvětlovaly různé hypotézy
  • William Cotton a jeho spolupracovníci se nyní rozhodli tuto záhadu vysvětlit

Supermasivní černá díra Mléčné dráhy je poklidné monstrum, které právě nehýří aktivitou. Některé galaxie ale mají ve svých centrech mnohem aktivnější kolosy, které chrlí hmotu a energii, čímž výrazně ovlivňují tvar těchto galaxií.

Obvykle z takového aktivního galaktického jádra tryskají dva mohutné protilehlé proudy, jety, které dosahují až do mezigalaktického prostoru a vysílají záplavu záření.

Vzácně se ovšem stává, že některé galaxie vypadají, jako by v nich působily nikoliv dva, ale hned čtyři takové proudy. Takové galaxie pak v našich teleskopech mívají tvar písmene X.

Jedna černá díra, nebo dvě?

Astronomové si s galaxiemi ve tvaru X dlouho nevěděli rady. Jejich tvar vysvětlovaly různé hypotézy. Uvažovalo se o tom, že superamasivní černé díry v těchto galaxiích mohou během milionů let měnit směr své rotace.

Další možností bylo, že v X-galaxiích nepracuje jedna supermasivní černá díra, ale dvě. A vysvětlením by mohl být i to, že materiál výtrysků, které proudí ze supermasivní černé díry, může být odrážen do různých směrů, což pak vytváří výsledný tvar písmen X.

William Cotton z americké výzkumné organizace National Radio Astronomy Observatory (NRAO) a jeho spolupracovníci se rozhodli tuto záhadu vysvětlit. Použili k tomu pozorování nedávno zprovozněné soustavy 64 radioteleskopů MeerKAT, která se nachází v polopouštní oblasti Karoo v Jihoafrické republice.

Počítače, které řídí práci této observatoře, skládají dohromady pozorování všech těchto teleskopů, čím vytvářejí virtuální radioteleskop, jehož pomyslný „talíř“ antény má velikost 8 kilometrů.

Díky výkonným radioteleskopům soustavy MeerKAT astronomové získali detailní snímky neobvyklé galaxie PKS 2014-55, která je jednou z galaxií, co připomínají písmeno X.

Analýzou těchto snímků vyšlo najevo, že přinejmenším v případě galaxie PKS 2014-55 platí hypotéza o tom, že tvar písmene X vzniká odrážením materiálu výtrysků, které proudí ze supermasivní černé díry do galaxie. V tomto případě se výtrysky hmoty odrážejí od disku hvězd a mezihvězdného materiálu, který se nachází poblíž středu galaxie.

Váš názor Další článek: Alza spouští hromadné nakupování. Když jí najdete zákazníky, ušetříte

Témata článku: Vesmír, Výzkum, Astronomie, Černé díry, Jihoafrická republika, Tvar, Tvar písmene, Galaxie, Jak, Díra, Záhada, Karoo, Černá díra, Písmeno, MeerKAT, Mléčná dráha, NRAONa povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

** Lidstvo se připravuje na kolonizaci Měsíce ** Jednou ze základních surovin, bez nichž se na naší přirozené družici neobejdeme, je nepochybně kyslík ** Kde ho vzít?

Stanislav Mihulka
KolonizaceMěsícO2
Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

** Sdílení účtů mezi kamarády je jen začátek ** Dnes letí nákupy předplatných v Indii nebo na Aliexpressu ** Superlevné „netflixy“ ale mohou nakonec spíš škodit

Lukáš Václavík
PředplatnéNetflixSpotify
Facebook má nejspíš vaše telefonní číslo, i když jste mu ho nikdy nedali. Tímto tajným nástrojem ho můžete smazat

Facebook má nejspíš vaše telefonní číslo, i když jste mu ho nikdy nedali. Tímto tajným nástrojem ho můžete smazat

**Meta poskytuje nástroj na vymazání telefonních čísel a e-mailových adres z Facebooku a Instagramu **V minulosti Mark Zuckebrg popřel, že by Facebook vytvářel stínové profily **Metě teď můžete sebrat klíčové iddentifikátory, pořád o vás ale nejspíš ví mnoho dalšího

Petr Urban
MetaSledováníSociální sítě