Elektromobily | Baterie | Akumulátory

Revoluční baterie Innolith poskytne elektromobilům dojezd až 1000 kilometrů

Jedním z limitujících faktorů dnešních elektromobilů je dojezdová vzdálenost. V této „disciplíně“ mohou elektrické vozy zatím jen obtížně konkurovat autům se spalovacími motory. Je tedy pochopitelné, že řada firem pracuje na vývoji lepších akumulátorů.

S údajným průlomem v tomto segmentu přišla nyní německá firma Innolith, která oznámila, že v laboratoři vyvíjí první nabíjecí baterii s energetickou hustotou 1000 Wh/kg. Současné elektromobily by s takovými akumulátory měly bez problémů ujet na jedno nabití i více než tisíc kilometrů.

Ale jak už to u podobných projektů „revolučních baterií“ často bývá, zůstanou jen v laboratoři, nebo je po letech vývoje výroby doženou co se týče parametrů baterie lithium-iontové, které se evolučně také stále vylepšují. Dopadne to tak i tentokrát? Uvidíme. Tvůrci se holedbají, že je jejich řešení výrobně jednoduché, ekonomicky výhodné a navíc má řadu dalších výhod.

Dojede dále, stojí méně

Delší dojezdová vzdálenost však není jedinou výhodou nové technologie. Díky tomu, že se při výrobě nepoužívají žádné drahé exotické materiály, mohou výrobci (a potažmo snad i zákazníci) počítat s doslova „radikálním“ snížením nákladů.

Teď už si možná budete připadat jako v teleshoppingu, ale z hlediska výhod to pořád není všechno! Innolith používá v baterii nehořlavý anorganický elektrolyt, což znamená i vyšší bezpečnost ve srovnání s dnes běžně používanými akumulátory, které používají hořlavý organický elektrolyt.

Eliminací hořlavého elektrolytu dochází k odstranění primární příčiny požárů baterií, kterým museli čelit majitelé elektromobilů při často na první pohled banálních nehodách. V tiskové zprávě výrobce označuje nový typ akumulátorů jako vysloveně nehořlavý.

Začne v Německu, pak půjde do světa

Akumulátory Innolith Energy Battery se na trh dostanou nejprve v rámci pilotního programu v Německu. Později bude technologie licencována dalším významným výrobcům baterií a automobilů. Očekává se, že vývoj a komercializace potrvá tři až pět let. V licenčních smlouvách si firma hodlá ponechat kontrolu nad veškerými dodávkami speciálních chemikálií, aby chránila své duševní vlastnictví.

Revoluční akumulátor je výsledkem mnohaleté práce odborníků firmy Innolith, kteří se primárně zaměřili na anorganické elektrolyty a jejich aplikaci v dobíjecích bateriích. Testy ukázaly schopnost absolvovat více než 55 tisíc cyklů úplného vybití, což je desetkrát až stokrát více ve srovnání s dnes používanými lithium-iontovými bateriemi.

Běžná Tesla Model S 100D dokáže se stávajícími plně nabitými akumulátory ujet vzdálenost kolem 540 kilometrů. Pokud by místo nich dostala baterie Innolith Energy Battery, měla by zvládnout na jedno nabití až 970 kilometrů.

Diskuze (88) Další článek: Polovina top smartphonů bude skládací. Kde může začínat jejich cena?

Témata článku: Elektromobily, Baterie, Energie, Elektřina, Německo, Akumulátory, Elektromobil, Dojezdová vzdálenost, Vzdálenost, Elektrolyt, Akumulátor, Dojezd


Určitě si přečtěte

Jak funguje největší akumulátor v Česku: podívejte se do elektrárny Dlouhé Stráně

Jak funguje největší akumulátor v Česku: podívejte se do elektrárny Dlouhé Stráně

** Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně je obdivuhodné technické dílo ** Stejná turbína vyrábí elektřinu i tlačí vodu zpět do horního jezera ** Strojovna elektrárny je zabudována v podzemí

David Polesný | 38

USB kabely IKEA: Ať už USB-C nebo Lightning, překvapí svými vlastnostmi

USB kabely IKEA: Ať už USB-C nebo Lightning, překvapí svými vlastnostmi

** IKEA nabízí USB kabely pro napájení telefonů či jiných zařízení ** Nově zařadila i kabel s konektorem Lightning pro zařízení Apple ** Kabely překvapily svým kvalitním zpracováním a nízkou cenou

David Polesný | 72

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

** Představte si biblickou potopu ** Nejprve zaniknou Děčín a Břeclav, pak i Brno a Praha ** Hlavním městem se stane Jihlava a zbytky Čechů přežijí na Kvildě

Jakub Čížek | 81

Vybrali jsme 16 programovatelných hraček a stavebnic pro děti. A vlastně i pro vás

Vybrali jsme 16 programovatelných hraček a stavebnic pro děti. A vlastně i pro vás

** Získejte děti pro matematiku a základy techniky ** Kupte jim hračku nebo stavebnici, které vdechnou vlastní život ** Vybrali jsme 16 stavebnic pro nejmenší caparty i vás samotné

Jakub Čížek | 17

SpaceX má problém: kosmická loď Crew Dragon explodovala během testu motorů záchranného systému

SpaceX má problém: kosmická loď Crew Dragon explodovala během testu motorů záchranného systému

** SpaceX provedla na Mysu Canaveral testy motorů SuperDraco. ** Ke konci testů došlo k mohutné explozi. ** Nehoda zpozdí první pilotovaný let lodě Crew Dragon.

Petr Kubala | 47