Revoluční test odhalí rakovinu ze vzorku krve za pouhých 10 minut

Australští vědci z Queenslandské univerzity vyvinuli nový revoluční test pro diagnostiku rakoviny. Celý proces trvá od odběru vzorku po výsledek jen deset minut. Onemocnění je indikováno ze vzorku krve pomocí kapaliny, která mění barvu.

V současnosti musí pacient, u kterého je podezření na nějaký druh rakoviny, absolvovat celou řadu vyšetření. Součástí bývají i nepříjemné invazivní procedury, spočívající v odebírání vzorků tkáně k následnému laboratornímu vyšetření. Dlouhé čekání na výsledky není ideální jak s ohledem na včasné zahájení léčby, tak ani vůči psychice pacienta.

Nový test je doslova bleskový

Nový test je nejen levnější než všechny dosud používané metody, ale také výrazně rychlejší. Kromě toho je i šetrnější k pacientovi, neboť k jeho provedení je potřeba pouze kapka krve či vzorek tkáně.

Klepněte pro větší obrázek
Vědci profesor Matt Trau, Abu Sina a Laura Carrascosa.jpg

Pointa spočívá v objevu jedinečné nanostruktury DNA, která se zdá být společná všem druhům rakoviny. Rakovina je přitom extrémně komplikované a variabilní onemocnění, navíc různé typy nemoci se od sebe liší. Vědci zjistili, že v rakovinných buňkách chybí některé struktury a „zapnuty“ jsou pouze geny, které pomáhají růstu rakovinného bujení.

„Tento jedinečný vzorec DNA se objevil v každém typu rakoviny prsu, který jsme vyšetřovali, ale i v jiných formách rakoviny, včetně rakoviny prostaty, kolorektálním karcinomu a lymfomu,“ uvedla Laura Carrascosa.

Voda s nanočásticemi zlata

Vědci prokázali, že různé vzorce methylových skupin způsobují, že se DNA v roztoku chová jinak, což vedlo k vývoji nového testu. Spočívá v přidání podezřelé DNA do vody, obsahující nanočástice zlata.

Tyto částice zbarvují vodu do růžova. Když je přidána DNA z rakovinných buněk, přilepí se k nanočásticím tak, že se barva vody nezmění. Zdravá DNA se váže jinak, což způsobuje, že se zbarvení kapaliny změní na modrou.

Klepněte pro větší obrázek
Výsledek je zřejmý na první pohled

Testy, provedené na dvou stovkách vzorků, vykázaly více než 90% úspěšnost. Vědci nyní hodlají zahájit klinické studie s pacienty, kteří mají více typů nádorových onemocnění, než bylo dosud testováno.

„S jistotou ještě nevíme, zda je to svatý grál pro veškerou diagnostiku rakoviny, ale vypadá opravdu zajímavě jako neuvěřitelně jednoduchý univerzální identifikační znak pro rakovinu a jako dostupná a levná technologie, která nevyžaduje komplikované laboratorní vybavení,“ řekl Matt Trau, profesor chemie na univerzitě v Queenslandu.

Diskuze (2) Další článek: Microsoft si ve vánoční reklamě utahuje z iPadu. Podle něj to není opravdový počítač

Témata článku: Zdraví, Výzkum, Medicína, Rakovina, DNA, Buňky, Australský vědec, Rakovinné bujení, Rakovinná buňka, Signature, Pacient, TES, Levná technologie, Queens, Klinická studie, Queensland, Řev, Zbarvení, Vzorek krve, Dlouhé čekání, Vzorek, Celá řada, Provedený test, Nádorové onemocnění, Svatý grálMuž se ztratil na Aljašce a byl nalezen živý a zdravý. Satelitní služba Applu zachránila prvního člověka

Muž se ztratil na Aljašce a byl nalezen živý a zdravý. Satelitní služba Applu zachránila prvního člověka

** Na světě je první případ záchrany satelitními službami Applu ** Na Aljašce se ztratil muž na sněžném skútru ** Díky satelitní komunikaci byl nalezen živý a zdravý

Martin Chroust
SatelitiPhone
Zadejte tajný kód a můžete hrát. V telefonech s Androidem je ukrytá fotbalová hra Mini Cup

Zadejte tajný kód a můžete hrát. V telefonech s Androidem je ukrytá fotbalová hra Mini Cup

** Google si občas ve vyhledávači připraví skryté animace či hry ** Tentokrát se týká fotbalového mistrovství světa ** Stačí do vyhledávače v mobilu zadat dvojici slov...

Martin Chroust
VyhledávačSmartphonyMobilní hry
Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

** Sdílení účtů mezi kamarády je jen začátek ** Dnes letí nákupy předplatných v Indii nebo na Aliexpressu ** Superlevné „netflixy“ ale mohou nakonec spíš škodit

Lukáš Václavík
PředplatnéNetflixSpotify
Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

** Lidstvo se připravuje na kolonizaci Měsíce ** Jednou ze základních surovin, bez nichž se na naší přirozené družici neobejdeme, je nepochybně kyslík ** Kde ho vzít?

Stanislav Mihulka
KolonizaceMěsícO2
Elektromagnetické pušky jsou postrachem dronů ve válce. Vypadají jako ze sci-fi

Elektromagnetické pušky jsou postrachem dronů ve válce. Vypadají jako ze sci-fi

** Ukrajinské síly používají několik typů lehkých protidronových pušek ** Na fotografiích z bojů se nejčastěji vyskytují EDM4S a KVS G-56 ** Malý dron „sestřelí“ na vzdálenost až několika kilometrů

Jakub Čížek
UkrajinaZbraněUAVDrony