Tesla Motors | Automobily | Autonomní vůz

Řidič Tesly naboural policejní vůz. Poté tvrdil, že se s Autopilotem nemusel věnovat řízení

Velmi často bývá příčinou nehod vozidel v autonomním režimu nepochopení ze strany řidiče. Někteří prostě spoléhají na schopnosti elektroniky více než by bylo zdrávo. To je i případ Nicholase Ciarlone, který v prosinci loňského roku naboural Teslou v režimu Autopilot do zaparkovaného policejního vozu. O celé kauze informuje server Ars Technica.

Řidič měl následně policistům sdělit, že díky technologii Autopilot „nemusel věnovat pozornost řízení“. To však není pravda – Tesly řidiče výslovně upozorňují, že jsou povinni věnovat se provozu. Nyní Ciarlone čelí obvinění z nedbalostního trestného činu.

Tesla nabourala policejní vůz

Událost se dle televizní stanice NBC odehrála tak, že policejní vůz zastavil na levé straně v rozdělení dálnice poblíž West Bridgewater ve státě Massachusetts. Policista vystoupil a chtěl zkontrolovat doklady řidičky Marie Smith, když do jeho auta narazila Tesla.

Odražené policejní SUV následně narazilo do kontrolovaného vozidla, které odhodilo policistu k betonové bariéře na okraji silnice. Ač situace mohla dopadnout mnohem vážněji, policejní důstojník z karambolu vyvázl bez vážnějšího zranění.

Je obecně známou skutečností, že Autopilot Tesly má problémy s reakcí na stojící vozidla. Například v roce 2018 došlo ke dvěma incidentům, kdy auta, jedoucí v autonomním módu, narazila do stojících hasičských vozů. Naštěstí se obě události obešly bez obětí na životech.

Řidiči spoléhají na elektroniku

O tom, jak řidiči až příliš spoléhají na schopnosti samořídících systémů, svědčí nehoda, ke které došlo v loňském roce. Tesla Model 3 narazila do zaparkovaného policejního auta na dálnici ve státě Connecticut. Řidič poté uvedl, že před nehodou „kontroloval svého psa na zadním sedadle“.

Další dvě nehody se odehrály v letech 2016 a 2019, kdy Tesly narazily z boku do náklaďáků s návěsem, které vyjížděly z vedlejší silnice. V obou případech osobní vůz návěs podjel, čímž došlo k totální destrukci kabiny, kterou řidiči nepřežili.

Hlavní příčinou těchto nehod je skutečnost, že autonomní vozidla využívají při jízdě po dálnici především adaptivní tempomat, který radarem monitoruje rychlost kolemjedoucích aut. Tyto systémy však obtížně detekují stojící objekty a v krajních případech je mohou zcela ignorovat.

Tesla sice intenzivně pracuje na systému samočinného řízení, který plně porozumí okolnímu prostředí, nicméně zatím je v tomto směru napůl cesty. Nadále tedy platí, že veškerou odpovědnost nese řidič, který je povinen sledovat provoz a v případě potřeby na něj reagovat.

Diskuze (58) Další článek: Úplně bez drátů pod tisíc korun: Test sluchátek Niceboy Hive Podsie

Témata článku: USA, Tesla Motors, Automobily, Elektromobily, Autonomní vůz, Dálnice, Řidič, Policejní vůz, Autopilot Tesly, NBC, Connecticut, Elektronika, Silnice, Vozidlo, Nehoda, Návěs, Tesla, Ars Technica, Massachusetts


Určitě si přečtěte

Jak odposlouchávat sousedy: Bizarní Lamphone a další netušené techniky

Jak odposlouchávat sousedy: Bizarní Lamphone a další netušené techniky

** Lamphone je další bizarní technika odposlechu ** Zneužívá obyčejnou stropní lampu ** Podívejte se na další bizarní experimenty

Jakub Čížek | 17

Windows 10 May 2020 Update je venku. Odstraňuje hesla a přináší Linux

Windows 10 May 2020 Update je venku. Odstraňuje hesla a přináší Linux

** Jarní aktualizace Desítek přináší dost novinek, jsou ale spíš menší ** Zlepšují se stabilita, rychlost i komfort ovládání ** Revoluce ve Windows 10 teprve přijde

Vladislav Kluska | 93

Testy procesorů Intel Comet Lake pro desktopy jsou venku. Teď už je jasné, jakého dostaly Ryzeny soupeře

Testy procesorů Intel Comet Lake pro desktopy jsou venku. Teď už je jasné, jakého dostaly Ryzeny soupeře

** Embargo pro testy nových desktopových procesorů Comet Lake od Intelu skončilo ** Spousta recenzí a testů ukazuje výhody a nevýhody nových modelů ** Dokáží nové procesory konkurovat modelům od AMD?

Karel Javůrek | 47

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 3