Řidič Tesly naboural policejní vůz. Poté tvrdil, že se s Autopilotem nemusel věnovat řízení

Velmi často bývá příčinou nehod vozidel v autonomním režimu nepochopení ze strany řidiče. Někteří prostě spoléhají na schopnosti elektroniky více než by bylo zdrávo. To je i případ Nicholase Ciarlone, který v prosinci loňského roku naboural Teslou v režimu Autopilot do zaparkovaného policejního vozu. O celé kauze informuje server Ars Technica.

Řidič měl následně policistům sdělit, že díky technologii Autopilot „nemusel věnovat pozornost řízení“. To však není pravda – Tesly řidiče výslovně upozorňují, že jsou povinni věnovat se provozu. Nyní Ciarlone čelí obvinění z nedbalostního trestného činu.

Tesla nabourala policejní vůz

Událost se dle televizní stanice NBC odehrála tak, že policejní vůz zastavil na levé straně v rozdělení dálnice poblíž West Bridgewater ve státě Massachusetts. Policista vystoupil a chtěl zkontrolovat doklady řidičky Marie Smith, když do jeho auta narazila Tesla.

Odražené policejní SUV následně narazilo do kontrolovaného vozidla, které odhodilo policistu k betonové bariéře na okraji silnice. Ač situace mohla dopadnout mnohem vážněji, policejní důstojník z karambolu vyvázl bez vážnějšího zranění.

Je obecně známou skutečností, že Autopilot Tesly má problémy s reakcí na stojící vozidla. Například v roce 2018 došlo ke dvěma incidentům, kdy auta, jedoucí v autonomním módu, narazila do stojících hasičských vozů. Naštěstí se obě události obešly bez obětí na životech.

Řidiči spoléhají na elektroniku

O tom, jak řidiči až příliš spoléhají na schopnosti samořídících systémů, svědčí nehoda, ke které došlo v loňském roce. Tesla Model 3 narazila do zaparkovaného policejního auta na dálnici ve státě Connecticut. Řidič poté uvedl, že před nehodou „kontroloval svého psa na zadním sedadle“.

Další dvě nehody se odehrály v letech 2016 a 2019, kdy Tesly narazily z boku do náklaďáků s návěsem, které vyjížděly z vedlejší silnice. V obou případech osobní vůz návěs podjel, čímž došlo k totální destrukci kabiny, kterou řidiči nepřežili.

Hlavní příčinou těchto nehod je skutečnost, že autonomní vozidla využívají při jízdě po dálnici především adaptivní tempomat, který radarem monitoruje rychlost kolemjedoucích aut. Tyto systémy však obtížně detekují stojící objekty a v krajních případech je mohou zcela ignorovat.

Tesla sice intenzivně pracuje na systému samočinného řízení, který plně porozumí okolnímu prostředí, nicméně zatím je v tomto směru napůl cesty. Nadále tedy platí, že veškerou odpovědnost nese řidič, který je povinen sledovat provoz a v případě potřeby na něj reagovat.

Diskuze (58) Další článek: Úplně bez drátů pod tisíc korun: Test sluchátek Niceboy Hive Podsie

Témata článku: Elektromobily, USA, Tesla Motors, Autonomní vůz, Automobily, Dálnice, Návěs, Nedbalost, Autopilot Tesly, Tesla, Vozidlo, Nehoda, NBC, TES, Ars Technica, Silnice, Policejní vůz, Massachusetts, Elektronika, Řidič, ConnecticutNÁVOD: Jak zkrátit nepřehledné kontextové nabídky

NÁVOD: Jak zkrátit nepřehledné kontextové nabídky

** Chcete se zbavit balastu z dlouhých kontextových nabídek? ** Možná naopak oceníte možnost přidat některé užitečné položky. ** Máme pro vás tipy od přehledné utilitky až po ruční editaci registrů.

Petr Urban
Windows 11Windows 8Windows 10Software
22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

V žáru vášně, Osudová přitažlivost, Základní instinkt, Ďábelská svůdkyně, Nebezpečné hry, Dvojitý milenec. Exkurze do historie subžánru erotických thrillerů, v němž se napětí mísí se vzrušením.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Nová animace ukazuje, jak by Mechazilla mohla zachytávat boostery Super Heavy

Nová animace ukazuje, jak by Mechazilla mohla zachytávat boostery Super Heavy

** SpaceX vybudovala relativně jednoduše stavěnou ocelovou věž o výšce 145 metrů ** Teď bude možné tuto věž postupně vybavit velkými pohyblivými rameny a dalšími prvky ** Ty by z ní měly udělat to, co Elon Musk emotivně nazývá „Mechazilla“

Jiří ČernýStanislav Mihulka
StarshipStavbyElon Musk
Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

** Materiál „Kit 300“ představuje vizuální i termální kamufláž ** Dokáže zablokovat tepelné vyzařování maskovaného vojáka či třeba stroje ** Velký kus materiálu Kit 300 může ukrýt vozidlo až do velikosti Hummeru

Stanislav Mihulka
IzraelMateriálArmáda
Černobyl po 35 letech: Stále vypadá děsivě, elektřina se tu ale vyrábí dál

Černobyl po 35 letech: Stále vypadá děsivě, elektřina se tu ale vyrábí dál

** Uběhlo 35 let od tragické nehody v černobylské elektrárně ** Celá oblast je událostí stále silně poznamenaná ** Z Černobylu ale znovu teče elektřina – tentokrát solární

David Polesný
Elektrárna
Nový americký dělostřelecký systém zlomil rekord nejrychleji vystřeleným projektilem

Nový americký dělostřelecký systém zlomil rekord nejrychleji vystřeleným projektilem

** Nový dělostřelecký systém U.S. Army před časem zlomil rekord v rychlosti výstřelu ** Umožnila to speciální hnací náplň munice ** Za účelem jejího vývoje byl postavený pozoruhodný balistický simulátor (BSIM)

Stanislav Mihulka
RekordyZbraněArmáda
QR kódy jsou skvělý pomocník, ale i zlý pán. Tohle jsou nejčastější podvody, které vás mohou připravit o peníze

QR kódy jsou skvělý pomocník, ale i zlý pán. Tohle jsou nejčastější podvody, které vás mohou připravit o peníze

** Čtvercový grafický kód usnadňuje život už mnoho let ** S rostoucí oblibou a využitím přibývá i podvodů ** Nejčastěji jsou podvody zaměřeny na podstrčení falešného kódu

Martin Miksa
PodvodQR kódBezpečnost