Robopes se samopalem řádil na střelnici jako John Wick

  • Pozornost sociálních médií v uplynulých dnech získalo video robotického psa, který má na zádech samopal
  • S tím trénuje ostrou střelbu na blíže neurčené střelnici
  • Vyzbrojené robopsy v současnosti vyvíjí již několik společností

Pozornost sociálních médií v uplynulých dnech získalo video robotického psa, který má na zádech samopal a trénuje ostrou střelbu na blíže neurčené střelnici. Toto video podle všeho původně zveřejnil vynálezce a technologický magnát ruského původu Alexander Atamanov.

Na záběrech pobíhá robotický pes a pálí samopalem do rozmístěných terčů. Jako kulisa vystupuje staré ruské obrněné průzkumné vozidlo BRDM-2A / BDRM-2M.

Atamanov se narodil v Rusku a původně se věnoval kariéře v leteckém a kosmickém průmyslu. Časem se přestěhoval do Spojených států. V roce 2014 založil společnost Hoversurf, která sídlí v San Jose v Kalifornii a vyvíjí létající motorky (hoverbike).

Pokud jde o robopsa jako takového, toho nejspíš Atamanov nevyvíjel. Je velmi podobný komerčně dostupným robopsům, jako je například „Unitree Yushu Technology Dog“ od společnosti Unitree Robotics, jehož cena se pohybuje kolem 3 tisíc dolarů. Jde o podobnou technologii, jako je průkopnický robopes Spot od Boston Dynamics.

Samopal s tlumičem a kamerou

Tento robopes je vyzbrojený ruským samopalem PP-19 Vityaz na běžné pistolové náboje 9 × 19 mm Parabellum nebo jeho poloautomatickou variantou Saiga-9 pro civilní trh. Robopsův samopal je očividně vybavený tlumičem, a také kamerou, která pořizuje pozoruhodné záběry.

Zveřejněné video může působit zábavně nebo strašidelně, podle nátury diváka. Zároveň jde ale o technologii, která již dnes má v několika zemích praktické využití.

Vyzbrojené robopsy podle dostupných informací vyvíjí například americká společnost Ghost Robotics, která v roce 2021 představila svého robopsa Vision-60 s nainstalovanou pokročilou odstřelovací puškou SPUR. S bojovými robopsy experimentuje i čínská armáda, která je vyzbrojuje standardními útočnými puškami QBZ-95 nebo třeba vrhači kouřových granátů.

Bojoví robopsi by se mohli uplatnit například v obtížném terénu, v němž je pohyb lidských ozbrojenců komplikovaný. Lze si představit, jak zachraňují rukojmí nebo jak bojují v městském prostředí, které bývá pro vojáky velmi náročné.

Mohli by být efektivní i na bojištích v otevřené krajině. Je těžké je zpozorovat nebo zničit a pro protivníka mohou být smrtící. Zároveň by mohli fungovat jako účinná psychologická zbraň, obzvláště proti někomu, kdo s takovým systémem nemá mnoho zkušeností.

Diskuze (52) Další článek: Test notebooku Lenovo ThinkPad P14s Gen2. Na psaní je skvělý, ale proti konkurentům trochu drahý

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , ,