Roboti | Boston Dynamics

Robopes Spot zkontroloval Černobyl. Oproti ostatním robotům má klíčovou výhodu

Boston Dynamics začal letos na jaře prodávat svého čtyřnohého robota Spot. Na doma to ale úplně není, slitinový pes vás totiž přijde zhruba na dva miliony korun. K čemu je tedy taková mašina vlastně dobrá?

Jednu z odpovědí nabízí experiment Bristolské univerzity, která se svým Spotem vypravila na zkoušky do areálu jaderné elektrárny v ukrajinském Černobylu.

Jak všichni jistě dobře víte, v roce 1986 ji postihla jaderná havárie, došlo k roztržení 4. reaktoru a ten dnes zakrývá ochranný betonový sarkofág a čerstvě také střecha, která v ostrém provozu slouží teprve od loňského roku.

Klepněte pro větší obrázek
Spot na obchůzce okolo vnitřního sarkofágu

Od té doby okolí reaktoru neustále kontroluje elektronika, a tak tomu bude i desítky dalších let, než se konečně najde technologie ekologické likvidace vysoce radioaktivního materiálu za betonovou zdí. Zatímco betonový sarkofág se už místy rozpadá, střecha by měla vydržet nejméně do konce 21. století.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Starý betonový sarkofág 4. reaktoru postavili Sověti krátce po havárii. Dnes jej překrývá stometrová střecha, která jej izoluje od okolního světa a měla by vydržet dalších 100 let. 

Spot má malé nožky, a tak nevíří prach

Spot by mohl podle vědců z Bristolu nahradit při měření radioaktivity současnou techniku, má totiž jednu klíčovou výhodu. Ta nespočívá v jeho elektronice nebo snad ve vyšší odolnosti před radioaktivitou než u ostatních robotů, ale v jeho konstrukci a způsobu pohybu.

Spot v Černobylu:

Jelikož se totiž jedná o relativně lehké čtyřnohé zařízení, může při pohybu velmi opatrně našlapovat, a nevíří tak prach. To je naprosto klíčové, prachové částice pod válcovou střechou, která chrání samotný betonový sarkofág, jsou totiž radioaktivní.

Klepněte pro větší obrázek
Teplotní mapa gama záření z kamery připevněné na robotu Spot

Čtyřnohý robot s kamerami pro měření radioaktivních částic tedy může sarkofág obejít, vytvořit teplotní mapy radiace, a přitom – na rozdíl od těžkých kolových/pásových vozidel – nenapáchá takovou škodu.

Diskuze (8) Další článek: Strašně moc bych chtěl armový Macbook... Kdyby na něm mohl běžet Linux, svěřil se Linus Torvalds

Témata článku: Technologie, Roboti, Boston Dynamics, Kamera, Střecha, Černobyl, Havárie, Elektronika, Robot, Sarkofág, Klíčová výhoda, OST, Bristol, Radioaktivita, Bristolská univerzita


Určitě si přečtěte

Lidl buduje chytrou domácnost, propojí všechno se vším
Lukáš Václavík
LidlChytrá domácnostIoT
Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 4

redakce
Mapy GoogleStreet View
Archivovat data do cloudu, na HDD, SSD, DVD, nebo Blu-ray? Co je nejvýhodnější?

Archivovat data do cloudu, na HDD, SSD, DVD, nebo Blu-ray? Co je nejvýhodnější?

** Kam doma natrvalo uložit data? Vyplatí se ještě optická média? ** Jaké kapacity disků a médií má smysl koupit? ** Cenovou výhodnost si ukážeme na příkladech s 2TB úložištěm

Lukáš Václavík | 118

Lukáš Václavík
ZálohováníÚložištěPevné disky
Google spouští vlastní VPN a konkurenci se to vůbec nelíbí
Lukáš Václavík
SoukromíVPNGoogle
Testy procesorů Ryzen 5000: AMD překonalo Intel ve všech směrech

Testy procesorů Ryzen 5000: AMD překonalo Intel ve všech směrech

** AMD začalo prodávat nové procesory Ryzen 5000 s architekturou Zen 3 ** K dispozici jsou nezávislé testy z celého světa ** AMD překonává Intel ve všech směrech

Karel Javůrek | 69

Karel Javůrek
ProcesoryTestyAMD
Zapomeňte na destičky. Raspberry Pi 400 je nový počítač zabudovaný do klávesnice
Lukáš Václavík
Raspberry PiPočítače
Čím nahradit WhatsApp: Vyberte si z 10 alternativních komunikátorů

Čím nahradit WhatsApp: Vyberte si z 10 alternativních komunikátorů

** Z WhatsAppu kvůli novým podmínkám utíkají tisíce uživatelů ** Čím nahradit populární aplikaci pro zasílání zpráv? ** Vybrali jsme pro vás 10 alternativních komunikátorů

Karel Kilián | 89

Karel Kilián
KomunikaceWhatsAppInstant Messaging