Roboti | Jídlo

Robot Flippy místo šéfkuchaře? Má ty nejlepší předpoklady: nízké náklady a nechce dovolenou

Trpíte obavami z toho, že roboti jednou zcela nahradí lidskou práci? Pak vás asi nepotěší robot Flippy, pracující mimo jiné v kalifornském městě Pasadena, o kterém informoval deník Los Angeles Times. K jeho hlavním přednostem proti živému kuchaři patří malé provozní náklady a fakt, že může pracovat ve dne i v noci.

Flippy zvládá celou řadu činností – například dokáže umístit koš s hranolkami či jinými produkty do fritovacího hrnce přesně v okamžiku, kdy teplota oleje dosáhne stanovené hodnoty. Stejně snadno opeče plátek hovězího masa na roštu, přičemž pomocí počítačového vidění a teplotních čidel hlídá, aby byl správně propečený a měl perfektní barvu.

A kuchaři nebudou mít co jíst?!

Kromě ramen, poháněných elektromotory, je robot Flippy vybaven celou řadou snímačů a senzorů, které mu pomáhají při práci. Je výsledkem mnoha desítek let trvajícího vývoje, v jehož rámci byly využity nejnovější poznatky z robotiky a strojového učení.

Úspěch robota a tím i firmy Miso Robotics závisí na jednoduché matematice. Roboti mohou transformovat stravovací průmysl především díky tomu, že stojí méně než zaměstnávání pracovníka s minimální mzdou. Navíc neodmlouvají, neodcházejí po směně domů, nejsou nemocní a nevyžadují dovolenou.

Robot je prostě levnější

V současnosti je jedním z argumentů pro „robotické paže“ především klesající cena. Zatímco při uvedení na trh v roce 2016 stál jeden robot kolem 100 tisíc dolarů, dnes je jeho cena méně než desetinová. V blízké budoucnosti se navíc mají objevit ještě levnější modely.

Miso Robotics nabízí své roboty provozovatelům restaurací a rychlých občerstvení za částku kolem 2000 dolarů měsíčně. S ohledem na skutečnost, že robot může pracovat 24 hodin denně, je jeho hodinová mzda necelé tři dolary, což je pro „zaměstnavatele“ zajímavé, neboť se jedná jen o zlomek toho, co by zaplatil živému zaměstnanci.

Jedním z důvodů úspěchů tohoto obchodního modelu je soustavně klesající cena hardwarových komponent. Generální ředitel Buck Jordan k tomu řekl: „Sázeli jsme na to. Byla to sice riskantní sázka, ale vyplatila se.“

Roboti v akci

Roboti Flippy obsluhují zákazníky například na stadionu Dodger v Los Angeles či v malém řetězci rychlého stravování CaliBurger, který na robotickém „kuchaři“ vystavěl svůj marketing. Nová verze robota bude používat levnější ramena a bude namontována na kolejnici u stropu, aby nezabírala podlahovou plochu.

Jordan věří, že Flippy se v příštím roce stane běžnou součástí kuchyní s rychlým občerstvením v celé zemi. Uspět by mohl zejména na trzích s vyššími náklady na mzdy a pronájem nemovitostí, jako je například Kalifornie.

Americký restaurační průmysl jako celek čelí již několik let nedostatku pracovních sil. Za ten může rekordně nízká nezaměstnanost v celé ekonomice a stále rostoucí poptávka spotřebitelů po hotových pokrmech. V prosinci bylo v restauracích na území USA 820 tisíc volných míst, takže nelze tvrdit, že robot bere lidem práci – prostě jen řeší nepříznivou situaci na trhu.

Diskuze (8) Další článek: Meteorit v sobě ukrýval kompletní molekulu proteinu mimozemského původu

Témata článku: Technika, Umělá inteligence, USA, Roboti, Jídlo, Potraviny, Šéfkuchař, Dodger, Mzda, Kuchař, Rychlé občerstvení, Nejlepší, Dovolená, Robot, Los Angeles times, Kalifornie, Pasadena, Nejlepší předpoklad, Klesající cena, Nízké náklady, Los Angeles, CaliBurger


Určitě si přečtěte

Vážně dnes ještě někdo krade Adobe? Video můžete stříhat zdarma v Resolve a fotky i vektory zvládne Affinity

Vážně dnes ještě někdo krade Adobe? Video můžete stříhat zdarma v Resolve a fotky i vektory zvládne Affinity

** Kde jsou ty doby, kdy měl skoro každý doma Photoshop ** Photoshop a Premiere Pro od kamaráda nebo z warezu ** Dnes už to nemá smysl, existuje totiž hromada laciných alternativ

Jakub Čížek | 90

Jakub Čížek
Grafický editorStřih videa
Nejlepší herní notebooky a pracovní stroje: Když máte více než 20 tisíc

Nejlepší herní notebooky a pracovní stroje: Když máte více než 20 tisíc

** Když máte na notebook více než 20 tisíc korun, odpadají kompromisy ** Notebooky na práci dostávají tenká kovová těla a styl ** Herní notebooky zvládnou i nejmodernější hry v plné kvalitě

David Polesný | 43

David Polesný
Notebooky
Google spouští vlastní VPN a konkurenci se to vůbec nelíbí
Lukáš Václavík
SoukromíVPNGoogle
Šéf Spotify: Budeme zdražovat. Náš obsah se zlepšil
Markéta Mikešová
PředplatnéSpotify
Dostali jste nový počítač? Tohle s ním udělejte, než ho začnete používat

Dostali jste nový počítač? Tohle s ním udělejte, než ho začnete používat

** Každý nový počítač si zaslouží počáteční péči ** Odinstalujte bloatware a nezapomeňte na vhodné nastavení ** Poradíme, jak se o počítač s Windows 10 postarat

David Polesný, Stanislav Janů | 71

David PolesnýStanislav Janů
PočítačeNotebooky