Robot Flippy místo šéfkuchaře? Má ty nejlepší předpoklady: nízké náklady a nechce dovolenou

Trpíte obavami z toho, že roboti jednou zcela nahradí lidskou práci? Pak vás asi nepotěší robot Flippy, pracující mimo jiné v kalifornském městě Pasadena, o kterém informoval deník Los Angeles Times. K jeho hlavním přednostem proti živému kuchaři patří malé provozní náklady a fakt, že může pracovat ve dne i v noci.

Flippy zvládá celou řadu činností – například dokáže umístit koš s hranolkami či jinými produkty do fritovacího hrnce přesně v okamžiku, kdy teplota oleje dosáhne stanovené hodnoty. Stejně snadno opeče plátek hovězího masa na roštu, přičemž pomocí počítačového vidění a teplotních čidel hlídá, aby byl správně propečený a měl perfektní barvu.

A kuchaři nebudou mít co jíst?!

Kromě ramen, poháněných elektromotory, je robot Flippy vybaven celou řadou snímačů a senzorů, které mu pomáhají při práci. Je výsledkem mnoha desítek let trvajícího vývoje, v jehož rámci byly využity nejnovější poznatky z robotiky a strojového učení.

Úspěch robota a tím i firmy Miso Robotics závisí na jednoduché matematice. Roboti mohou transformovat stravovací průmysl především díky tomu, že stojí méně než zaměstnávání pracovníka s minimální mzdou. Navíc neodmlouvají, neodcházejí po směně domů, nejsou nemocní a nevyžadují dovolenou.

Robot je prostě levnější

V současnosti je jedním z argumentů pro „robotické paže“ především klesající cena. Zatímco při uvedení na trh v roce 2016 stál jeden robot kolem 100 tisíc dolarů, dnes je jeho cena méně než desetinová. V blízké budoucnosti se navíc mají objevit ještě levnější modely.

Miso Robotics nabízí své roboty provozovatelům restaurací a rychlých občerstvení za částku kolem 2000 dolarů měsíčně. S ohledem na skutečnost, že robot může pracovat 24 hodin denně, je jeho hodinová mzda necelé tři dolary, což je pro „zaměstnavatele“ zajímavé, neboť se jedná jen o zlomek toho, co by zaplatil živému zaměstnanci.

Jedním z důvodů úspěchů tohoto obchodního modelu je soustavně klesající cena hardwarových komponent. Generální ředitel Buck Jordan k tomu řekl: „Sázeli jsme na to. Byla to sice riskantní sázka, ale vyplatila se.“

Roboti v akci

Roboti Flippy obsluhují zákazníky například na stadionu Dodger v Los Angeles či v malém řetězci rychlého stravování CaliBurger, který na robotickém „kuchaři“ vystavěl svůj marketing. Nová verze robota bude používat levnější ramena a bude namontována na kolejnici u stropu, aby nezabírala podlahovou plochu.

Jordan věří, že Flippy se v příštím roce stane běžnou součástí kuchyní s rychlým občerstvením v celé zemi. Uspět by mohl zejména na trzích s vyššími náklady na mzdy a pronájem nemovitostí, jako je například Kalifornie.

Americký restaurační průmysl jako celek čelí již několik let nedostatku pracovních sil. Za ten může rekordně nízká nezaměstnanost v celé ekonomice a stále rostoucí poptávka spotřebitelů po hotových pokrmech. V prosinci bylo v restauracích na území USA 820 tisíc volných míst, takže nelze tvrdit, že robot bere lidem práci – prostě jen řeší nepříznivou situaci na trhu.

Diskuze (8) Další článek: Meteorit v sobě ukrýval kompletní molekulu proteinu mimozemského původu

Témata článku: Technika, Umělá inteligence, USA, Roboti, Potraviny, Jídlo, Nízké náklady, Los Angeles times, CaliBurger, Klesající cena, Nejlepší předpoklad, Šéfkuchař, Rychlé občerstvení, Mzda, Nejlepší, Kuchař, Dodger, Jordán, Los Angeles, Kalifornie, Pasadena, Robot, DovolenáIzrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

** Materiál „Kit 300“ představuje vizuální i termální kamufláž ** Dokáže zablokovat tepelné vyzařování maskovaného vojáka či třeba stroje ** Velký kus materiálu Kit 300 může ukrýt vozidlo až do velikosti Hummeru

Stanislav Mihulka
IzraelMateriálArmáda
EA připravuje další tři hry z univerza Star Wars. Všechny vznikají ve studiu Respawn

EA připravuje další tři hry z univerza Star Wars. Všechny vznikají ve studiu Respawn

Tentokrát žádné spekulace, ale rovnou oznámení z oficiálních zdrojů.

Martin Nahodil
Respawn EntertainmentOznámení
22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

V žáru vášně, Osudová přitažlivost, Základní instinkt, Ďábelská svůdkyně, Nebezpečné hry, Dvojitý milenec. Exkurze do historie subžánru erotických thrillerů, v němž se napětí mísí se vzrušením.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Nový americký dělostřelecký systém zlomil rekord nejrychleji vystřeleným projektilem

Nový americký dělostřelecký systém zlomil rekord nejrychleji vystřeleným projektilem

** Nový dělostřelecký systém U.S. Army před časem zlomil rekord v rychlosti výstřelu ** Umožnila to speciální hnací náplň munice ** Za účelem jejího vývoje byl postavený pozoruhodný balistický simulátor (BSIM)

Stanislav Mihulka
RekordyZbraněArmáda
Zlatý řez ve fotografii

Zlatý řez ve fotografii

Mezi základní kameny fotografické techniky patří kompozice. Obdélníkový tvar fotografie umožňuje různé umístění fotografovaného předmětu ve scéně.

Tomáš Slavíček
Fotoškola
Icarus zjemňuje podmínky. Permanentní ztráta postavy se hráčům nezamlouvala

Icarus zjemňuje podmínky. Permanentní ztráta postavy se hráčům nezamlouvala

Už jste také zařvali na nehostinné planetě bez možnosti pokračovat?

Michal Maliarov
IcarusSurvival
Černobyl po 35 letech: Stále vypadá děsivě, elektřina se tu ale vyrábí dál

Černobyl po 35 letech: Stále vypadá děsivě, elektřina se tu ale vyrábí dál

** Uběhlo 35 let od tragické nehody v černobylské elektrárně ** Celá oblast je událostí stále silně poznamenaná ** Z Černobylu ale znovu teče elektřina – tentokrát solární

David Polesný
Elektrárna