Robot Flippy místo šéfkuchaře? Má ty nejlepší předpoklady: nízké náklady a nechce dovolenou

Trpíte obavami z toho, že roboti jednou zcela nahradí lidskou práci? Pak vás asi nepotěší robot Flippy, pracující mimo jiné v kalifornském městě Pasadena, o kterém informoval deník Los Angeles Times. K jeho hlavním přednostem proti živému kuchaři patří malé provozní náklady a fakt, že může pracovat ve dne i v noci.

Flippy zvládá celou řadu činností – například dokáže umístit koš s hranolkami či jinými produkty do fritovacího hrnce přesně v okamžiku, kdy teplota oleje dosáhne stanovené hodnoty. Stejně snadno opeče plátek hovězího masa na roštu, přičemž pomocí počítačového vidění a teplotních čidel hlídá, aby byl správně propečený a měl perfektní barvu.

A kuchaři nebudou mít co jíst?!

Kromě ramen, poháněných elektromotory, je robot Flippy vybaven celou řadou snímačů a senzorů, které mu pomáhají při práci. Je výsledkem mnoha desítek let trvajícího vývoje, v jehož rámci byly využity nejnovější poznatky z robotiky a strojového učení.

Úspěch robota a tím i firmy Miso Robotics závisí na jednoduché matematice. Roboti mohou transformovat stravovací průmysl především díky tomu, že stojí méně než zaměstnávání pracovníka s minimální mzdou. Navíc neodmlouvají, neodcházejí po směně domů, nejsou nemocní a nevyžadují dovolenou.

Robot je prostě levnější

V současnosti je jedním z argumentů pro „robotické paže“ především klesající cena. Zatímco při uvedení na trh v roce 2016 stál jeden robot kolem 100 tisíc dolarů, dnes je jeho cena méně než desetinová. V blízké budoucnosti se navíc mají objevit ještě levnější modely.

Miso Robotics nabízí své roboty provozovatelům restaurací a rychlých občerstvení za částku kolem 2000 dolarů měsíčně. S ohledem na skutečnost, že robot může pracovat 24 hodin denně, je jeho hodinová mzda necelé tři dolary, což je pro „zaměstnavatele“ zajímavé, neboť se jedná jen o zlomek toho, co by zaplatil živému zaměstnanci.

Jedním z důvodů úspěchů tohoto obchodního modelu je soustavně klesající cena hardwarových komponent. Generální ředitel Buck Jordan k tomu řekl: „Sázeli jsme na to. Byla to sice riskantní sázka, ale vyplatila se.“

Roboti v akci

Roboti Flippy obsluhují zákazníky například na stadionu Dodger v Los Angeles či v malém řetězci rychlého stravování CaliBurger, který na robotickém „kuchaři“ vystavěl svůj marketing. Nová verze robota bude používat levnější ramena a bude namontována na kolejnici u stropu, aby nezabírala podlahovou plochu.

Jordan věří, že Flippy se v příštím roce stane běžnou součástí kuchyní s rychlým občerstvením v celé zemi. Uspět by mohl zejména na trzích s vyššími náklady na mzdy a pronájem nemovitostí, jako je například Kalifornie.

Americký restaurační průmysl jako celek čelí již několik let nedostatku pracovních sil. Za ten může rekordně nízká nezaměstnanost v celé ekonomice a stále rostoucí poptávka spotřebitelů po hotových pokrmech. V prosinci bylo v restauracích na území USA 820 tisíc volných míst, takže nelze tvrdit, že robot bere lidem práci – prostě jen řeší nepříznivou situaci na trhu.

Diskuze (8) Další článek: Meteorit v sobě ukrýval kompletní molekulu proteinu mimozemského původu

Témata článku: Umělá inteligence, Technika, USA, Roboti, Jídlo, Potraviny, Los Angeles times, Rychlé občerstvení, Los Angeles, Dovolená, Šéfkuchař, Kalifornie, Klesající cena, Mzda, Nejlepší, Jordán, CaliBurger, Kuchař, Nízké náklady, Nejlepší předpoklad, Dodger, Pasadena, Robot