Robot, kterého můžete sníst? Vědci na něm už pracují

Odborníci z Johannes Kepler University pracují na robotickém chobotu, který se dokáže ohýbat a uchopovat různé předměty. Na tom by ještě nebylo nic tak zvláštního, kdyby ovšem nebyl vyroben z jedlého biodegradabilního gelu.

Na první pohled to může vypadat poněkud šíleně, ale taková technologie by podle zahraničních médií mohla mít velký dopad na řadu různých oblastí od veterinární péče až po hračkářský průmysl.

Robot je tvořen především želatinou. Kromě toho obsahuje kyselinu citronovou (obrana proti bakteriím) a glycerol (zajišťuje hydrataci). Podle studie zveřejněné v Nature Materials tato kombinace nevysychala déle než rok a chobot se dokázal ohnout a narovnat více než 330000krát – teprve potom začal praskat.

Nutno podotknout, že dotyčné zařízení ke své funkčnosti stále vyžaduje nepoživatelnou elektroniku a senzory. Jeden z jeho tvůrců, Martin Kaltenbrunner, nicméně uvedl, že jak vývoj postupuje, takových komponent je zapotřebí stále méně a méně.

V budoucnosti by se tak podobní roboti mohli využívat například k podávání léků určitým divokým zvířatům. Jednoduše by napodobovali jejich přirozenou kořist a nechali se ulovit a sežrat.

Titulní ilustrační foto: https://pixabay.com/en/users/fcleetus-2030216/, CC0

Diskuze (2) Další článek: Apple vychrlil novinky: Nové operační systémy a příprava na vlastní procesory

Témata článku: Technologie, Věda, Výzkum, Roboti, Bakterie, Průmysl, Jídlo, Podávání, Nature Materials, Kořist, Veterinář, Kter, Vědec, Elektronika, Chobot, Hydratace, Podávání lékůTo si už předem říkalo o malér. Krátce po půlnoci koupil 300 iPhonů, hned za rohem ho přepadli a přišel o miliony

To si už předem říkalo o malér. Krátce po půlnoci koupil 300 iPhonů, hned za rohem ho přepadli a přišel o miliony

** Půlnoční nákup iPhonů není dobrý nápad ** Kupujícího v New Yorku po cestě z Apple Storu přepadli ** Odcizili mu pytel s iPhony v hodnotě 95 tisíc dolarů!

Martin Chroust
USAiPhone
Jak je možné, že plachetnice pluje třikrát rychleji než vítr, který ji pohání

Jak je možné, že plachetnice pluje třikrát rychleji než vítr, který ji pohání

** Některé závodní trimarány překonají rychlost větru, který je pohání ** Jak je něco takového vůbec možné? Neporušují zákony fyziky? ** Ale vůbec ne. Stačí si připomenout sčítání vektorů

Jakub Čížek
JachtaFyzikaTechnologie
Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

** Lidstvo se připravuje na kolonizaci Měsíce ** Jednou ze základních surovin, bez nichž se na naší přirozené družici neobejdeme, je nepochybně kyslík ** Kde ho vzít?

Stanislav Mihulka
KolonizaceMěsícO2
Konec českého poskytovatele internetu v přímém přenosu. Připomíná to krachující energetické firmy
Lukáš Václavík
CETINPoskytovatelé internetuPřipojení k internetu
Facebook má nejspíš vaše telefonní číslo, i když jste mu ho nikdy nedali. Tímto tajným nástrojem ho můžete smazat

Facebook má nejspíš vaše telefonní číslo, i když jste mu ho nikdy nedali. Tímto tajným nástrojem ho můžete smazat

**Meta poskytuje nástroj na vymazání telefonních čísel a e-mailových adres z Facebooku a Instagramu **V minulosti Mark Zuckebrg popřel, že by Facebook vytvářel stínové profily **Metě teď můžete sebrat klíčové iddentifikátory, pořád o vás ale nejspíš ví mnoho dalšího

Petr Urban
MetaSledováníSociální sítě