Odborníci z Augsburg University vyvinuli robota, který dokáže být ironický. Tzv. Irony Man v důsledku toho ovšem leckdy komunikuje jako… nevrlý puberťák.
Na počátku stál nápad vytvořit robota, který by zvládnul co nejlépe napodobit způsob, jakým mluvíme my lidé v reálném životě. „Chtěli jsme, aby byl schopen podávat špatné zprávy ohleduplněji a současně být přesvědčivější než běžní konverzační roboti,“ uvedli jeho tvůrci v rozhovoru pro New Scientist.
To v praxi znamená, že například místo věty „čekat v dopravní zácpě je vážně frustrující“ by Irony Man řekl „jsem vážně nadšený, že jsem tu uvízl“, přičemž „vážně nadšený“ by zdůraznil.
Ironie není vždy vhodná
„Představte si robota v roli poradce pro životní styl, který cítí, že by uživatel měl být aktivnější a potřebuje mu tuto věc sdělit, aniž by to vyznělo hrubě,“ vysvětluje inženýrka Elisabeth André.
Myšlenka je to jistě zajímavá. Háček spočívá v tom, že Irony Man neumí rozpoznat, zda je v danou chvíli a na daném místě použití ironie vhodné. Jinak řečeno, neví, kdy by měl raději držet jazyk za zuby.
Během testu s dvanácti studenty byl sice považován za sympatičtějšího než konvenční roboti stejného typu, nicméně výsledky klidně mohly vypadat o poznání hůř. „Může se stát, že robot vygeneruje legrační hlášku, ale uživatel je iritovaný,“ připustila André.